Alyssum

zvončica3

Član
Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
312
Lokacija
Koprivnica
Ovo je još jedna vrlo zahvalna vrsta cvijeća koja uz dosta vode i malo prihrane cvjeta od ranog proljeća pa sve do jačih mrazeva. Ima ih u nekoliko boja, meni se od svih najviše svidjela bijela jer se najviše razraste i najmanje je osjetljiva. Može se saditi i izvan tegli, u kamenjare, uz rubove ukrasnih grmova...vrlo brzo raste i izvrstan je pokrivač tla. Ako je u tegli, vrlo atraktivno djeluje u kombinaciji sa nekim drugim cvjetajućim vrstama...volim da je kombiniram sa plavom lobelijom jer kad se razrastu i isprepletu tvore jedan prekrasan cvjetni bijelo-plavi kontrast





 
Ja sam ranije imala istu ili vrlo sliču biljku , dobila sam je pod nazivom snežni tepih. Bila je jednogodišnja i nisam primetila da mi se negde rasejala.Cvetovi su joj takodje bili bele boje i imali su slatkast miris,kao da su mirisali na med.Tada sam bila dobila savet, da kada biljka procveta, ako orežem ocvetale cvetove da će još jednom procvetati.
 
Vjerujem da se radi o istoj biljci jer i ova ima slatkast miris, naročito može da se osjeti u mirnih ljetnih večeri kad se obilno rascvjeta. Svako poljeće kupujem nove sadnice, iako kažu da se rasijava sama sjemenom. Iako je uzgajam već duži niz godina, nisam primijetila rasijavanje, vjerojatno zato jer mijenjam zemlju u teglama i nije stigla da nikne. A da se sama pozabavim skupljanjem sjemena i sijanjem, nisam probala jer nemam dobro mjesto za čuvanje mladih biljčica, a i cijena im u proljeće nije visoka, tako da uvijek kupujem. Nisam orezivala ocvale cvjetove, biljka obilno cvjeta tokom cijele sezone pa nije bilo potrebe za tim. Ako joj ne naude ova nevremena, okačit ću slike kroz neko vrijeme kad se razraste pa ćeš vidjeti da li se radi o istoj biljci.
 
Evo da i ja napisem nesto.Imam jedan alisum vec dve godine.Prosle zime ostao je napolju i na prolece je opet krenuo i cvetao leti.Imala sam i lila boje ali sam ga nepaznjom unistila.Ovo cvece je jako lepo i nezno
 
I ja sam ove godine odlučila uraditi eksperiment...najveći alisum sam ostavila baš da vidim da li će preživjeti zimu. Ako se nastavi ovakvo vrijeme, mislim da ima izgleda.
 
Nazad
Vrh