Laičko pitanje u vezi pripreme zemljišta i početka rada u plasteniku

sasa202`

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Avg 2009
Poruka
4
E , ovako drugari.
Bavim se amaterski povrtlarstvom tri godine (posadim, zalivam , ponekad i prehrana preko lista i ako mi ne pojedu ptice i oberem ponesto ::namigivanje:: ::namigivanje:spavam:

Ove godine sam definitivno odlucio da se oprobam sa plastenikom jer mi je dopi*delo da se bijem sa pticama , plamenjacom i ostalim stetocinama :)) pa me interesuje sledece.
Kako pripremiti zemljiste? Zaboravih da napomenem da bih gajio paradajz i papriku ::namigivanje::
Jel dovoljno samo stajsko djubre i zatim oranje itd. ili ima jos necega?
Kad mogu naj ranije da ubacim rasad u plastenik ? (radi se o obicnom plasteniku met.konstrukcije 22x8m)
Imam volje za rad a bogami i znanje ravno 0 ::sramota::
 
Odg: laicko pitanje u vezi pripreme zemljišta i početka rada u plasteniku

Pa stajnjak tije najbolji a mozeš da uradiš analizu zemlje pa da vidiš šta ti fali , jedno znam ako ima više azota na paprici hoće da opadaju cvetovi , tako su mi rekli . A ovo za rasad kad da ubaciš to moraš sam da vidiš , zavisi dali imaš grejanje i kakav je plastenik dali ima duplu foliju itd
 
Odg: laicko pitanje u vezi pripreme zemljišta i početka rada u plasteniku

U principu posto sam pocetnik probao bih sa jednom folijom bez grejanja pa ako bude sve ok sl.godine dupla folija i grejanje naravno. Za sad mi je komplikovano i ovako bar dok se ne uhodam ::namigivanje::
 
Odg: laicko pitanje u vezi pripreme zemljišta i početka rada u plasteniku

pa bolje tije odma sa duplom folijom
 
Odg: laicko pitanje u vezi pripreme zemljišta i početka rada u plasteniku

sasa202` je napisao(la):
E , ovako drugari.
Bavim se amaterski povrtlarstvom tri godine (posadim, zalivam , ponekad i prehrana preko lista i ako mi ne pojedu ptice i oberem ponesto ::namigivanje:: ::namigivanje:spavam:

Ove godine sam definitivno odlucio da se oprobam sa plastenikom jer mi je dopi*delo da se bijem sa pticama , plamenjacom i ostalim stetocinama :)) pa me interesuje sledece.
Kako pripremiti zemljiste? Zaboravih da napomenem da bih gajio paradajz i papriku ::namigivanje::
Jel dovoljno samo stajsko djubre i zatim oranje itd. ili ima jos necega?
Kad mogu naj ranije da ubacim rasad u plastenik ? (radi se o obicnom plasteniku met.konstrukcije 22x8m)
Imam volje za rad a bogami i znanje ravno 0 ::sramota::
jesi li probao sa paprikom na otvoreno?ako jesi onda treba da znas koliki je to posao(mislim na prskanje,na prihranjivanje,itd)a u plasteniku tri puta vise treba da radis bi ga ocuvao od truleza i od ostalih stetocina.ako nemas grejanje a zelis zimsku proizvodnju paprike,slabo ces sacuvati od mrazeva,narocito kada padne ispod -8,tada ni dupla folija ne pomaze(bez grejanja)a sto se tice ubacivanja rasade u plastenik,papriku mozes od 15.marta
 
sad ces ti da vidis sto je laik?
a moze li da se ljeti sadi u plasteniku? :D
 
Lady može uvek da se sadi u plateniku samo zavisi šta? mislim šta hoćeš da sadiš? za kad da stigne nije mi baš najjasnije pitanje ?
 
Znas kako. Ja apsolutno nikada nisad sadila ni radila nista. Ja se UOPSTE ne razumijem. Krivo mi je sto u Srbiji i ovdje u CG nisu isti vremenski uslovi i sto mi ti ne mozes precizno reci sta bi mogla sada da usadim. Imam jednu parcelu gdje je pokojni djed zasadio sipkove, (nar) i to je skroz ostaralo, bilo ruglo i ja sam sad to povadila. Da bi se uklonilo preostalo korijenje i poravnala zemlja treba da se sore i isfrezira pa sam mislila kad vec to radim i da usadim nesto. Onda mi je pala na pamet ideja da napravim plastenik. Ne znam sta bi sad mogla da usadim. Mozda lubenice? Ali ja nemam rasad. Cula sam da rasad moze da se kupi ovamo na pijaci.
Imam veliki elektromotor, imam volju ali nemam znanje.
::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:; ::pomoc:;
 
Prvo bi se malo našalio , al nemojte me pogrešno svatiti ...
Znas kako. Ja apsolutno nikada nisad sadila ni radila nista.
Tipičan crnogorac :haha: :ppozdrav:
Šala mala ..

Asad da ozbiljno.
Imam veliki elektromotor
Nerazumem baš ovo ?

A što se tiče sadnje , plastenika itd sve zavisi od tržišta t.j. dali imate de da prodate robu i kome , ako ćete prodavati sami to je ok ali ako planirate da prodajete nakupcima to je onda ... malo manje ok ...
Neznam kolika je površina te parcele koju hoćete da radite koliki plastenik bi podigli itd .. što se tiče rasada mislim da bi mogli i sami da ga proizvodite ipak je tamo malo toplije u odnosu na nas , a proizvodnju možda da tempirate da stiže nekako pred turističku sezonu ako bi našli nekoga ko bi to prodavao na primorju , a sad šta ide najbolje i šta da sadite tu nemogu biti pametan baš ... to morate da vidite sami malo pa da probate par proizvoda pa vidite koliko vam treba ulaganaja za šta , i koju cenu dobijate pa onda izračunate šta vam je najispaltivije ...
Najbolje da pogledate štaje trenutno najskuplje na pijaci pa onda malo pogledate kako se to proizvodi koliko vremena treba od setve do plodova pa vidite šta vam je raditi ...

Post je spojen: [time]1271114098[/time]
_________________________________________________
I još nešto da vam kažem , bez obzira za šta se odlučili da proizvodite , znajte da je mnogo lakše proizvesti nešto nego prodati .

Nekažem da je lako al postoji otprilike neka šema kada se sadi kada rasadjuje čime prska čime prihranjuje i sve to se nauči ... al kad stignu plodovi za prodaju onda nastaju muke i tu treba biti pametan i nikada se nezna koja će cena biti i kome ćete prodati i dal ćete prodati i imati neku zaradu ... tu nastaju muke.
 
Pod br 1. Nemoj, molim te, da mi persiras.
Pod br 2. Samo se ti sali, ne zamjeram ja. Moji su sadili duvan, luk...ali ja sam tada bila mala i ne sjecam se nicega. A ovamo se i te kako radi ali sam se ja bavila drugim poslovima.
Pod br 3. Elektromotor za navodnjavanje, cijevi i prskalice, one aluminijumske ako znas na sta mislim.
Pod br 4. Tu ima dosta zemlje za nase uslove. To je mrvica za Vojvodjane ali za nas je "dosta". Ima oko 5.000m2. I to mi je odmah pored kuce, u sklopu dvorista. Ja sam 10km od Podgorice, u Zeti. Gdje si ti?
Pod br 5. Moja sestra od strica otkupljuje robu i nosi na pijacu. Ona bi mi uzela dosta toga. Mogu da prodajem i direktno po prodavnicama... Ima tu jedan veliki proizvodjac koji mi uzima djubrivo od koka (ja imam farmu koka nosilja) i on mi je rekao da bi mi otkupio sto god proizvedem. Tako da se ja prodaje tj realizacije ne plasim.
Pricala sam sa nekim ljudima, oni kazu budi ili prva ili poslednja koja ce proizvesti da bi ti bilo isplativo. E to ne znam, nemam pojma, sto kad treba. Raspitacu se. Sad da sacekam da se zemlja malo isusi poslije ovih kisa pa da sorem to a onda cu da vidim. Ma vidjecete, bice nesto od mene! ::namigivanje::
 
Zetska ravnica je u dolini Morace. Ne mijesajte to. Bjelopavlicka je u dolini rijeke Zete. Kod nas vam je ovamo sve naopako! :haha:
Pa evo ja pitam. Sta da sadim i kad? To mi je osnovna nedoumica. :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
Post je spojen: [time]1271251130[/time]
_________________________________________________
PUNO HVALA NA DOBRODOSLICI!!!!!!!!!!
 
Снајка,осврни се мало око себе ,одн око твоје њиве и погледај шта све други сеју и саде и када.
Пробај да даш земљу на анализу да би знала чиме располажеш и шта у ту земљу може да се сеје и сади,чиме да се ђубри и колико.Ђубре од кока немој да више дајеш ником јер ћеш да од тога ти сама правиш
ђубриво за твоју њиву.Даће Господ ,ако будеш вредна и марљива ,да добро роди.А, биће онда и пара.
 
za ranu proizvodnju si zakasnila planiraj proizvodnju za leto i jesen ,jesenja roba je laksa za proizvodnju jer ti nisu potrebni plastenici za prvo iskustvo mozes gaji sta god hoces samo obrati paznju sta trziste trazi.Za jesen mozes sejati od blitve persuna do salata i raznih kupusnjaca.Po mojim misljenu vama bi najbolje dole zbog turista isao kukuruz secerac ,paradajiz ,krastavac i rana paprika :cao:
 
1.i 2. ok
Elektromotor za navodnjavanje
Znači pumpa i toje ok .
4.
Piše ispod "ovog kosmonauta" (levo) "Lokacija: Stara Pazova" i to je ok .
5. Što se tiče sestre to je ok ako bi dobili ustvari dobila neku cenu pola-pola ,e sad dal ona prodaje na pijaci ili samo snabdeva prodavce na pijaci? Prodaja po prodavnicama onako može biti ok , treba i gazda prodavnic da zaradi nešto... A za ovog proizvodjača koji kupuje pileći stajnjak od vas ... i koji bivam otkupio robu opet dolazi pitanje dal on prodaje na pijaci ili daje nekome ko prodaje na pijaci , zato što se tu cena drastično smanjuje štoje više "ruku" do potrošača , svako gleda da se ugradi minimum 50% od cene ... :udri:
A za pileći stajnjak-djubrivo neznam koliko imate al više ga nedajte nikome to lepo iskoristite za svoju proizvodnju , kao što je reko Deda Lala , od toga boljeg i kvalitetnijeg djubriva nema .
Ovo što kažete prva ili poslednja je tačno , e sad zavisi od vas štaćete raditi ...

e sad ima jedna stvar sa kojom se nemogu baš složiti sa Deda Lalom
осврни се мало око себе ,одн око твоје њиве и погледај шта све други сеју и саде и када.
mislim da je bolje raditi " osim sveta " kontra t.j. tako da vi imate ono što oni nemaju u bašti .. mislim kome treba nešto kad ga svi imaju u bašti ...logično .

Po mojim misljenu vama bi naj bolje daole zbog turista isao kukuruz secerac ,paradajiz ,krastavac i rana paprika
Slažem se sa topalovic - evim mišljenjem , meni je došlo da plačem kad sam bio na moru i gledao koje su cene kukuruza kuvanog ili pečenog .... a mi ovde imamo pune kotobanje koje dajemo za džabe ... a dole se prodaju po... 1-2e komad :haha:
 
@lady dobro dosla
nemoj da djubris previse za zivinskim stajnjakom posto je jako ako je sveze @topalovic je lepo rekao zbog turista moze paradajz paprika kukuruz krastavac ako imas gde kupiti rasadu a moze i luk i on ima dobru cenu prosle god. u tivtu 80 centi dok je u srbiji bio 40centi ma svako povrce ce ti doneti zaradu. ovako ti nista novo ne mogu reci sto vec nisi cula od clanova ali ti zato mogu pokazati na licu mesta :haha: malo se salim al ako budem isao 24-tog za tivat mogu odvojiti malo vremena za pogled na parcelu i koji savet
:cao:
 
Dok ja dodjem na red na kompjuter od sinova nakupi se odgovora i odgovora. Suuuuuuuper! :D
Sad je kasno za svaku pricu, ja sam danas pikirala lubenice za na pola zemlje, 1000 casica, a na drugoj polovini ce brat da sadi kukuruz. Vidjecemo ko ce bolje da prodje. Ovamo sad svi sade lubenice pa i ja. Kud svi Turci tu i mali Mujo.
Jhona DERU, (mislim ovaj, koji nik! :bravo: Zivo me interesuje sta to znaci! :sta:), (ja te od sad zovem Kosmonaut-Andjeo) ti se ne slazes sa tim ali eto tako ispade ove godine. Ma to cu cisto eksperimentalno, da pocnem da se bavim i ja poljoprivredom, morala sam sa necim poceti. Ionako kasnim.
A ljetos cu bijeli kupus. Tako svi rade. Lubenice pa kupus ali stvarno 10ak dana ranije lubenice.
Sta cu sad? Bolje i sad sto sam pocela nego nikad tj da je zemlja ostala neobradjena.
Deda Lalo, svega ti, nemoj me zvati snajka. Pored toliko lijepih uloga koje imam u zivotu sa tom nesto bas i ne prodjoh najbolje! :nono:

Post je spojen: [time]1271541893[/time]
_________________________________________________
Ide li kokosije djubrivo na lubenice? Kako da ga sipam? Prilikom navodnjavanja? Ili da nadjubrim zemlju prije oranja? Mada to je razboj ako znate sto to znaci. Tako ovamo kazu za zemlju u kojoj odavno nista nije sadjeno i ona je plodna. Kakva bre analiza zemljista, to ovamo nema koliko znam, to prvi put od vas cujem.
...
Stavila sam lubenice u improvizovanu leju. Sjutra cu da napravim pravu. Kako su mi slatke casice. Igrala sam se sa zemljom i sjemenom malo i to ce da iznikne! WOW ::namigivanje:: Meni je to sve tako interesantno bilo.
A za bastu za svoje potrebe je li se sve prvo sije, samo luk i krompir se sade odma, je li?
 
Da li mi neko moze reci kako je najbolje uzgahjati krastavce puzavce ,koje bolesti su ceste i cime ih lijeciti HVALA
 
Мислим да ме разумете.Када сам написао да наша сапатница у повртарству гледа около значи да тако увиђа међупростор за свој будући производ који ће лакше и по вишој цени да прода.
 
Nazad
Vrh