Pucaju plodovi paradajza

nikaragva

Član
Učlanjen(a)
16 Mar 2013
Poruka
448
Lokacija
B. Palanka


Gore na slici se može videti kako pucaju. Kao da su natekli i nekako hoće utroba napolje. I to špic paradajza, znači onaj deo na suprotnoj strani od peteljke. Nije svaki takav, ali ima ih dosta, a vidim da i neki imaju tendenciju ka tome, po malo rupici na špicu ploda.
Sad sam ga oprskao sa 10-15-28 +6% kalcijum.
Problem može biti što mi je plastenik u subotu bio potopljen bukvalno od one kiše :(
Da li je moguće da je velika količina vode za 2,3 dana napravila takav kuršlus?

Jel ima još neko rešenje da se spreči dalje pucanje ili da nastavim sa kalcijumom? Da li ima posebno da se uzme kalcijum samo ili mora da ide sa npk i ostalim mikroelementima da bi se usvojio kako treba?
 


Gore na slici se može videti kako pucaju. Kao da su natekli i nekako hoće utroba napolje. I to špic paradajza, znači onaj deo na suprotnoj strani od peteljke. Nije svaki takav, ali ima ih dosta, a vidim da i neki imaju tendenciju ka tome, po malo rupici na špicu ploda.
Sad sam ga oprskao sa 10-15-28 +6% kalcijum.
Problem može biti što mi je plastenik u subotu bio potopljen bukvalno od one kiše :(
Da li je moguće da je velika količina vode za 2,3 dana napravila takav kuršlus?

Jel ima još neko rešenje da se spreči dalje pucanje ili da nastavim sa kalcijumom? Da li ima posebno da se uzme kalcijum samo ili mora da ide sa npk i ostalim mikroelementima da bi se usvojio kako treba?
Ovako pucanje prouzrokuje prekomerna upotreba hormona za oplodjavanje imas u temi oplodnja sve o oplodjavanju i pravila koja se moras predrzavati.....
 
Uh, nisam uopšte koristio hormone, nego zujalicu. Možda je eventulno neki bumbar uleteo, ali ih nisam video, zato sam i koristio zujalicu.
 
Hm, nisam to znao. Drmao sam ga taman toliko da vidim kako onaj prah ispada, onda prelazim na drugi cvet. Nekad neće da ispadne, možda je oprašen ili ispadne sledeći put :|
 
ja imam u samo jedan plastenik paradajza i to oko 650 biljaka i svaki dan prodjem i tresem biljke rukom i nema problema sa oplodnjom izgleda da sam plodan pa ga dobro oprasujem mada bio bi problem da imam vise plastenika sa paradajzom .Paprika nema tih problema.
 




Evo još malo fotografija kako to izgleda kada. Ne mogu da verujem da ima veze sa oprašivanjem. Kolega isto oprašuje zujalicom, pa možda ima par komada ovakvih, a kod mene ima baš dosta :|

Da nije to možda onaj kalus ili cat-face?
 
Poslednja izmena:
Neki hibridi paradajiza imaju osobinu pucanja ...recimo big-bef ima tu odliku....ostavi ti te plodove i probaj ga zalivati sa manjim kolicinama vode i cesce...koristi neki stimulator oplodnje ima ih dosta na trzistu ili neko djubrivo sa naglasenim "borom".....
 
@Nikaragva
Isto sam sve radio kao i ti,i imam za sad samo jedan plod koji je pukao.Sad sam batalio zujalicu posto imam par bumbara koji svakodnevno dolaze i oprasuju.
Topalovicu,imas pice za ove odgovore,u momentu sam se i sam uplasio da nije neka boljka u pitanju :ppozdrav: Mozes li mi reci koji su to stimulatori oplodnje pa da vidim kod mene u apoteci cenu?
 
Upravo je kod mene big beef :|

Imam kesicu bora, oprskaću ga večeras, pa šta mu bog da :|
Pošto sam ga sinoć prskao sa đubrivom, da li postoji neka prepreka da ga večeras prskam borom ili da sačekam još neki dan?
 
Zaboravio sam da vam kazem da bor koristite kad se temperatura u plasteniku snizi na najnizu tacku,jer taj bor je ustvari borna kiselina pa da ne bi napravili stetu na listovima i biljhkama povedite racuna i nemesajte ga ni sa cim....Stimulatori su razne kombinacije na bazi raznih algi...ja koristim goemar 86....
 
ako je vec bila ogromna kolicina vode zasto trazite nekakav drugi razlog pucanju plodova.Nemoj jos da kazes da si zatvarao plastenik popsle tolike vode.
Na drugoj slici onaj sto nije puknut je zbog nepravilne oplodnje,bude toga na pocetku.
Ako mozetwe da nadjete megafol,to vam je ekstra stimulator,mene samo nervira sto mirise na cokoladu pa mi ide voda na usta.
 
Nisam zatvarao naravno :)
Otvoren je od onda stalno i polako se isušuje.

Da, to je ono što me zanima. Prva pukotina je klasična pukotina, ali druga mi skroz nekako degenerična, da mu se vidi utroba. To me je uplašilo :O
Znači to je definitivno od nepravilne oplodnje, kao što su već i rekli.
Kako ti stimulatori deluju? Na kom principu rade?

Danas sam čak video i jednog bumbara u plasteniku. Nadam se da će javiti drugarima da ima paradajza na izvolte :D
 
Ops, sad vidim da i kod mene pucaju plodovi kod krupnog Izraelskog hibrida,na prvoj grani. Na američkom beefsteaku ne. Nisam koristio nikakav stimulator oplodnje, inače sve mi je u perlitu.
 
Nazad
Vrh