Fendt

Lepo lepo . Legnes u ladovinu a traktor sam radi dok mu se ne zaglupi kompjuter pa te potera po njivi ili se naljuti pa nece da stane da te uzme i doveze kuci pa moras da trcis za njim kao za autobusom.
 
Suština je malo drugačij, kako sam ja shvatio, potrebna su dva traktora, u prvom treba da bude vozač i da upravlja manuelno taj prvi traktor, a drugi traktor prati šta radi ovaj ispred njega.
 
doplata za ove komande su sigurno skuplje od toga da zaposlis covjeka da radi za tebe u drugom traktoru, a sta ce ovaj kad zavrsi njivu pa treba tjerat masine kuci kako onda
 
doplata za ove komande su sigurno skuplje od toga da zaposlis covjeka da radi za tebe u drugom traktoru,

neznam cijenu te opreme ali ako se racuna da svabe obicno drze traktor do 10 000 rs onda neznam da li bi racunica stimala ni kod mene a kamoli na zapadu , jer ako uzmemo kod mene je neka prosjecna satnica traktoriste 3€ plus jos 2€ drzavi (Penzijsko, zdravstveno, porezi) dodje se do svote od 50 000€.
 
A niko ne razmislja da se to tako nemoze voziti po ulici! Bar zakon jos nedozvoljava!
Znaci opet trebaju dvojica pa makar do njive!
 
Kada sam poslednji put bio u Njemačkoj, vidio sam da na ogromnim imanjima (bio sam u oblasti Baden Vitemberg, gdje je poljoprivreda baš jako razvijena) koja se sastoje obično od veoma velikih parcela u jednom komadu imaju praksu da na njivi imaju sagradjene hangare za mašine. Par puta sam ugrabio priliku da zateknem ljude dok rade pa sam išao da gledam, inače su jako fini i spremni na razgovor. Žive tu u selu a velike mašine drže u takvim hangarima do kojih imaju odlične asfaltirane puteve kroz polja. Vjerovatno je i ovaj sistem zamišljen za takva imanja, gdje vlasnik lično isparkira oba traktora, prikači mašine, potom sjede u jedan od njih i aktivira to "navodjenje" koje kopira rad traktora u kojem je vozač - sve bo se dakle dešavalo na imanju, bez izlaska na put. Po meni, to je jedini način da ovaj sistem funkcioniše sa jednim vozačem jer koliko god sistem navodjenja bio usavrpen, nema teorije da bi neko pustio traktor od desetak tona sa ogromnim priključcima da se praktično "sam vozi" iako bi kopirao ponašanje traktora u kojem je vozač. Kako god da okreneš, to ne može funkcionisati u saobraćaju ili možda i može ali rizik je jednostavno preveliki. Jedino drugo rješenje je da imamo još jednog vozača koji vrši samo dovoz i odvoz traktora.
 
A sta se desava u slucaju da dodje do nekog problema (loma radnog organa,zagusenja...) u prvom traktoru ce vozac primetiti a ko ce u drugom:sta: po meni je ovo neupotrebljivo samo dobra reklama.
 
Jako zanimljiva inovacija , mora se priznati...ali isto tako vrlo opasna, jer sta ako nesto zakaze u elektronici, ko ce da zaustavi taj traktor, da ne izleti na put, ili ne udari u ovaj drugi traktor ili... Ideja je odlicna, i bolje ako ostane na prototipu, dao bih im jos jednu medalju, ali za serijsku proizvodnju jos dugo ce covek biti nezamenljiv u kabini.
 
verujem da su oni mislili na sve te osnovne stvari, i da je sve to opremljeno senzorima i sigurnosnim sistemima...
ako cete da idete u krajnosti, moze da se desi svasta i dok je vozac u traktoru (i desava se, mozda vise nego tamo gde je sve automatizovano)... ovo je samo prezentacija mogucnosti, tehnika primenjena u praksi... i zasluzuje zlatnu medalju :)
 
Da li neko moze da mi kaze, na koliko kila se steze glava i na koliko se steluju ventili, na fendtu 611ls iz 85. godine.
 
Elektronika = milion problema i retko je kad sve ispravno, cak i kad je novo zna da zeza a kad sabere par godina iza sebe eto nevolja koliko volis.Dakle promasaj.Na kraju rkajeva treba i ljude zaposliti da i oni od necega zive jer po toj logici masine ce u buducnosti da zamene i potpuno uniste ljude jer su nerentabilni.
 
sezonski radim u jednoj firmi u Austriji i imao sam prilike da probam fendt traktore serije LSA 611,612,614 koji su stari po 20-25 god i mogu da vam kazem da su iako stari bolji od mnogih novjih ao vario seriji da i ne govorimo sam vrh
 
Danas zvao Inter agrar,Fendt 312(125 KS),košta od 75000+PDV,pa naviše.U stvari pitao sam za manje modele,al kaže prodavac da na ovaj nema carine,znači za iste novce dobiješ više KS.Zvao sam zbog toga da proverim da li to stoji da cena kod nas manja za 20% kako su neki od članova naveli u ranijim postovima.Što vidite u konfiguratoru na Fendtovom sajtu,to kod nas košta otprilike sa PDV-om.:sta:
 
Toliki novac retko ko od pravih poljoprivrednika ce da im plati.Zaista su preterali svaku meru i pitam se samo dokle ce to da ide.
 
Mozda u nasoj drzavi je to suludo ali u nekog drugoj sasvim normalno ako se pogleda da su strani sajtovi sa polovnim masinama puni novijih traktora fendt,jd,claas itd.
 
Nazad
Vrh