Plasman sirove šljive 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

ZICAPROM

Član
Učlanjen(a)
21 Jul 2011
Poruka
1.176
Lokacija
Svrljig-Niš
Znam da je još uvek rano razgovarati o bilo kakvoj ceni vezano za šljivu ali pošto smo prošli prolećne mrazeve malo smo bliži berbi pa da otvorimo i ovu temu. Pored cena koje možete da iznesete, naravno kad ih budete saznali, voleo bih da neko napiše i neki podatak o nekim većim hladanjačama ili prerađivačima šljive, naravno mislim da je korektno samo staviti naziv i mesto naravno i cene a bez telefona da ne bude da je ovo marketing a telefone neka svako nađe na netu ili na PP. Temu najviše otvaram zbog toga što u mom kraju, okolina Niša, niko ne kupuje ozbiljnije Čačansku lepoticu, pa bih voleo da čujem nešto o iskustvima iz drugih krajeva.
 
Za stenlej ce biti standard losa cena od 15 do 25 din.Za lepoticu se nista nezna ali neki minimum je valjda 40 din. za sve na red(ne za ruse).Moje misljenje je takvo i nesto se nemenja cena zadnjih godina.
 
Zna li neko za koje potrebe se kod nas koristi lepotica, sem konzuma. U našem kraju svo voće stiže 15-tak dana kasnije i mi nikada, ili retko, ne možemo da uhvatimo ni 30 dinara za lepoticu, jer kad je mi beremo u Ritopeku počinju sa otkupom stenleja, Za stenlej to nije mnogo velika mana jer se sada traže, čak nekad i bolje plaćaju, zadnje šljive koje uzre u Srbiji, a mi definitivno tu spadamo, ali je problem sa ranim konzum sortama jer je tu svaki dan bitan. Pa me interesuje gde se još ova sorta koristi ako ne može u konzum gde onda da ide, za nešto veću cenu od stenleja. Čini mi se da se ne suši, a da se nešto koristi za džem, marmeladu i sl.
 
Ja sam moju prodavao za dzem kao sto rece i u hladnjacu sam davao prosle godine,sve po redu u plasticne gajbe.Cena je bila 30-35 dinara.Ovo sto sam dao u hladnjacu rekose da ide za susenje:sta:
Rusima nisam davao jer voce drzim iskljucivo za industrijske svrhe i jurim prvenstveno da napravim kolicinu,jedino imam nesto rane i tu mogu da se navuku dobre cene za konzum.
Prodaja rusima je da kazem ogranicena,prvenstveno zato sto oni otkupljuju u nekim krajevima kao sto je Grocka i okolina a ostali krajevi su zanemareni iako imaju i kvalitetnije sljive.Nisu svugde locirani sa potraznjom lepotice.
 
Mirko,kojoj hladnjači i koje sorte šljive si prodavao po 30-35 dinara?Pitam te to zato što imam u okolini Šapca zasad od 1000 stabala šljive...Hvala unapred na odgovoru...
 
Mirko,kojoj hladnjači i koje sorte šljive si prodavao po 30-35 dinara?Pitam te to zato što imam u okolini Šapca zasad od 1000 stabala šljive...Hvala unapred na odgovoru...
Kasnim sa odgovorom,nisam bio u ovoj temi 100 godina.
Dao sam hladnjaci ABD Prom,to je bio start sa lepoticom.

- - - - - - - - - -

Kakva se cena najavljuje za stenlej?Sta se prica po selu?:haha:
 
Kako je počelo sa Rutovom mislim da nam se nepiše dobro ove godine...kaže mi lik iz sela da na NS kvantašu Rut ne može da proda ni po 50 dinara...isprva mu nisam verovao ali kod mene ovde u BG na vidikovačkoj pijaci (jedna od najprometnijih i najskupljih u BG) danas njih dvoje prodaju Rut po 100 dinara...Ako hladnjače ponove cenu od prošle godine to bi bilo super...kaže mi jedan rođak da je hladnjača u Skupljenu (pored Šapca) prošle godine plaćala Stenley i Rodnu po 26 dinara...
 
Ja nesto nacuo da ce cena biti oko 12 do 15 dinara.To sam cuo juce,i nije za radovanje.Naravno nista nije sigurno.
Start je ocajan,prosle godine je rana isla od 60 do 100,naravno ona je uvek skupa,a posle kad je dosla prava berba stenleja,rodne,i slicnih cena je isla od 15 do 25.

Malo ce mo pricekati jer do berbe ima jos dosta da se ulaze,jos dva meseca lepih troskova i straha od leda.
Kada dodje berba i cena od 12 dindzi ima da aktiviramo ove silne visnjare da nam traze jacu cenu ili ce nam reci kao i svake godine "zabole me ja sam visnju odavno obrao i naplatio"::novac::
 
Proverena informacija od hladnjacara da sterlej ove godine nece ici preko 10 dinara jer je svuda prerodio.Rana ce opet biti na ceni
 
I sad da te pitam jel ima da se namlatim para posto sam ja prvenstveno sljivar.
Razmisli dobro pre odgovora: 10 dinara
Moracemo i mi sljivari da trazimo ove godine bar 100 dinara,ovi visnjari ima da nas podrzi jer i oni imaju bednu cenu od 50-60 din!
 
Hladnjaca ce da radi ko luda. Prosle godine sam dobijao za stenlej25 dinara od rusa nisam ga dao nego sve u moju hladnjacu i poslednje kilo je prodato u oktobru po 60 dinara :osmeh:
 
E pa pošto sam i ja za sada samo šljivar a ne višnjar i mene pogađa ova najava jako niske cene. Sigurno će se šljiva tu i tamo za konzum plaćati i više ali gro šljive svake godine ode u bescenje. A jel zna neko kolika je vrednost proizvedene maline u srbiji a kolika vrednost proizvedene šljive, ja nisam siguran u brojke ali znam zasigurno da je šljiva vodeća voćna sorta u srbiji po obimu zasada i proizvodnje. A ako je sa malinarima Vučić pregovarao i obećao dobru cenu, ako oni svake godine štrajkuju i sl. pa zašto se onda ne gleda i voćar koji gaji šljivu. Ako bude ispod 20 dinara to je sramota. Naravno cena za 1. klasu, ali ako mogu da je odradim kako treba, čak i zalivam onda Neću da je prodam na 10 ili 12 dinara, ići će u rakiju kolko god može da se preradi ne dam bagri da se bogati na moju muku.
Međutim naslov je Sirova šljiva pa da ostale vidove prerade stavimo po strani jer nema svako uslova za to, tako da je krajnje vreme da se čuje malo i za nas na dnevniku a kako nas ima svuda za 2 sata mogu da postanu neprohodni za saobraćaj bar 50% puteva u Srbiji. Pa da onda vidimo da li će da nas zezaju ko kako hoće. Neka Vučić potegne svoje veze pa neka Rusi ili Arapi ili ko god dođe sa jednom velikom hladnjačom negde u Centralnoj Srbiji ili na par mesta još bolje pa neka ovi naši "hladnjačari" metu paučinu jednu godinu pa da vidite šta konkurencija radi. To bi mu bila glavna investicija u voćarski sektor neka Dinkić da subvencije i zemljište besplatno pa da se podigne par otkupnih centara pa da ja ne razmišljam svake godine.
 
Ja sam poslednji stenlej prodao po 70 din prosle godine, pocetkom oktobra i mogla je da stoji bar jo 15 dana
medjutim zauzimala mi mesto za jabuku.
A i stigla je nova "vesela masina" prosle zime pa ce da radi punom parom ...
 
Tako i odgovara otkupljivacima i hladnjacarima."Ja necu da im dam po 10 dinara,ima da pecem rakiju"a ko nemoze da pece rakiju i da je skladisti do oktobra ima da je da po 10 dinara.Posto sljive ima dosta bice im dovoljno za otkup po losoj ceni.
 
Ja hteo da pravim susaru nego mi otac iznenada umrao i trenutno projekat zamrznut, ali u buducnosti sigurno je pravim bas zbog tih oscilacija
 
risto nisu to oscilacije
nego se namnozilo lopova kod nas i to mogo
pa otimaju na sve strane i zaradjuju 10x vise od nas
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh