Chat u Živinarstvu 4

[h=1]Atlas mesa – godišnji izveštaj o konzumiranju mesa[/h]Datum: 23/10/2015
Kategorija: Proizvodnja mesa

Širom sveta raste potražnja za mesom a naročito za živinskim. Da bi se ova potražnja zadovoljila, trenutna proizvodnja mesa sa današnjih 300 morala bi da se poveća na 470 miliona tona do 2050. godine. Do ovog zaključka su došli Udruženje za zaštitu životne sredine i prirode (Bund) i Fondacija Hajnrih Bel (Heinrich Böhl) u godišnjem izdanju izveštaja o konzumiranju mesa „Atlas mesa”, gde autori opisuju neželjene efekte ovog rasta.Blagi pad u EvropiU Evropi i SAD potrošnja mesa veoma polako raste ili čak stagnira, navode autori. Mesna industrija u SAD u 2013. beleži pad od četiri do šest odsto u odnosu na prošlu godinu. U Nemačkoj je u 2012. godišnja potrošnja mesa po glavi stanovnika pala čak za dva kilograma. Mnogi skandali u vezi sa trulim i konjskim mesom u lazanjama su tome doprineli, pišu autori i navode:“ u Nemačkoj je u modi zdrava ishrana sa malo mesa“. Grafički prikaz potrošnje mesa u SvetuDo 2022. potrošnja mesa će u EU opasti za oko 0,5 %, ali čak i uz taj pad svaki građanin EU će godišnje u proseku pojesti 64 kilograma goveđeg, svinjskog i živinskog mesa. Poređenja radi, u Kini godišnja potrošnja je 43,7 kilograma mesa. Do 2022. godine potrošnja će se i u Kini povećati za 17,8 %. Takođe potrošnja mesa naglo raste i u Indiji, Rusiji, Brazilu i Južnoj Africi.U Nemačkoj se godišnje zakolje oko 754 miliona životinja, uključujući 58 miliona svinja i 628 miliona pilića. Iako postoji nekoliko stotina manjih klanica, više od polovine svinja se obrađuje u tri velika koncerna, navode u Atlasu mesa. Razvoj ide u pravcu velikih klanica sa, po pravilu, katastrofalnim uslovima za rad i plaćanje. Klanice su skoro uvek daleko od naseljenih mesta, kako bi “okrutnost klanja ostala skrivena od očiju potrošača”.Potrošnja mesa i klimaIntenzivna stočarska proizvodnja na više načina nepovoljno utiče na klimu. Pašnjaci uzimaju iz atmosfere ugljen – dioksid (CO[SUB]2[/SUB]) i vezuju velike količine ugljenika. Ako se pašnjak preore, da bi se stvorila nova polja za uzgajanje stočne hrane, velike količine CO[SUB]2[/SUB] ostaju u atmosferi. Za uzgajanje ratarskih kultura kao što su kukuruz i soja, koje se koriste za stočnu hranu, koristi se mnogo veštačkog đubriva koje zagađuje okolinu. Pored toga, životinje varenjem proizvode metan koji takođe zagađuje okolinu. Što je intenzivnija proizvodnja i više životinja – veće je i zagađenje.Meso iz sopstvenog dvorištaIz svega navedenog autori Atlasa mesa zahtevaju globalnu podršku za male farmere i nomade, koji proizvode na tradicionalan način i tako doprinose zaštiti životne sredine i očuvanju biodiverziteta. Poljoprivredna politika EU trebalo bi da obavezuje poljoprivrednike da sami proizvode najmanje polovinu stočne hrane i životinje drže po uslovima propisanim zakonom. Subvencije za masovno tovljenje treba ukinuti. Umesto toga, treba podsticati farmere čije životinje pasu veći deo godine. Autori pominju i lošu stranu organskog uzgajanja mesa jer je skoro duplo skuplje od mesa iz konvencionalne proizvodnje.
 
@SAMA

Da bi pratio svetske trendove moraćeš da zaposliš hvatače žaba i sakupljače puževa. :osmeh:
 
Kod mene zivi za klanje 125 do 130.Blagi uzas.

A šta da očekuješ sada, ja sam 15.11 na pijacu kod mene kupio dva praseta po 32kg, za božić po 160 din/kg, cenio ih čovek kad je doterao 180 pa spustio na 160 din i ostala tri, ja dva uzeo i da mi dotera kući, on malo čekao još i onda ono treće dao po 150d, da ne dangubi više. I po toj ceni prodaja išla dosta slabo, i ako je vreme slava...

I kome ti, a i ja, sad da prodaš uređeno pile za 300 din/kg ...Na šta će sve ovo ispasti, pitaj boga.
 
Poslednja izmena:
Nije pitanje od čega je bolja supa, a od čega pečenje, poenta je da je besparica i nekontrolisani uvoz svega i svačega doveo do toga da sad u mom kraju, i ne samo mom, ima jedna krava i dve krmače...
I oni što kupuju salamu za 150 d/kg misliš da ne znaju šta je sve bolje od nje, ali....
Kukuruz kod mene 25 din, tako da ću početkom sledeće godine samo malu turu za sebe. Nije problem prodati 50-60 pilića, ali oni koji imaju na hiljade, evala im srcu.
 
Zaklao sam prije dva dana tovne pilice. Ostavio sam dvije piplice i dva petla , e sad zanima me da li one mogu da nose jaja?
 
Apsolutno se slazem.:osmeh: Zalila se musterija ispred jedne poljo apoteke sto koke nosilje jos nisu pronele,a uzeo ih pre 5 dana.Ja se zatekao ispred sa svojim pilicima kilasima i nisam mogao da odolim.Rekoh mu sto niste kupili petlice,oni nose jaja od prvog dana.:haha:
 
Nego da vas pitam u ovoj temi jer nzm da li sam promašio,vidim da se pisalo o cenama i o svemu pa usputno da pitam,da li je neko čuo za Kokoške tj rasu koka koje se zovu Zmaj kokoške,one sa izrazito debelim nogama iz Vijetnama ako se ne varam,ali koliko sam čitao po netu da se ne mogu naći van zemlje(Vijetnama)a kaže da odgajivači za njih dobijaju debele pare i da jedna koka ili petao izadju od 1000 do 1500eur a sve zarad njihovi debeli nogica koje su za nzm čega ili ti protiv čega hehe(ne mogu da se dosete da im poodsecaju nogice i stave drvene) pogledaću da stavim link kasnije samo da ga nadjem de pišu o njima.

- - - - - - - - - -

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Z...uzno-ali-za-njihovim-mesom-vlada-prava-pomama

evo znam da je pisalo u nekim novinama a blic je bio u pitanju
 
Ima li ko japanske prepelice,zanima me da li mogu da se drze zajedno sa kokoskama napolju,da nece da odlete?
 
imam polovica od graha, već sam razmišljao da ih meljem i dajem pilićima, kokošima i drugoj peradi, da mješam sa kukuruzom i ječmom, jel bi to valjalo?
 
imam polovica od graha, već sam razmišljao da ih meljem i dajem pilićima, kokošima i drugoj peradi, da mješam sa kukuruzom i ječmom, jel bi to valjalo?
Za ideju,da se daje pasulj,prvi put cujem.Ipak mislim da ga treba izbegavati,jer je bogat celulozom,sto je slucaj i sa jecmom.Jecam se ne daje tovnim pilicima.
 
Zašto se ječam nedaje, kako sam ga počeo davati, bolje napreduju, kukuruz+ječam+protamino fino (sano) i puno su bolji nego kada je bio samo kukuruz

ovo prvo što sam pitao, samo moja ideja, jer imam tih polovica, a bezveze da se baci, pa sam mislio da nekako iskoristim
 
Nazad
Vrh