Kukuruzna silaža

Zdravo Milose,
mi smo proslog vikenda pravili kukuruznu silazu.Ove godine smo ekstra zadovoljni kvalitetom i prinosom.Koju sortu kukuruza si ti sejao i koristis li inokulante?
Pozdrav
 
Mi cemo u utorak da krenemo. Sutra da kupim najlon i da pospremim jamu i pici! Inace secem koji stignem. Ove godine imam B23, MIKADO i GRECALE da secem. Miljko, ti inokulanti su golo sr... Ako uradis sve kako treba, bice ti silaza ekstra i bez njih, samo sto za nijansu kasnije provri.
 
miljko je napisao(la):
Zdravo Milose,
mi smo proslog vikenda pravili kukuruznu silazu.Ove godine smo ekstra zadovoljni kvalitetom i prinosom.Koju sortu kukuruza si ti sejao i koristis li inokulante?
Pozdrav

ZP677 i ne koristim nikakve špecije samo je solim.
 
nocas krecem a sorta za mene najbolja mikado i naravno bez ikakvih dodataka probo par godina i ne vidim razliku slika je od pre 20ak
69mbmh.jpg
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Kako pokrivate tu kukuruznu silažu i kakvi su vam objekti za smeštaj silaže.
 
Pokrivam najlonom, a moze i da se pobaca zito. Silo jame sam improvizovao tako sto sam sadenuo cigle. Al dogodine mora da to resim kako treba.
 
Lala iz Banata je napisao(la):
Pokrivam najlonom, a moze i da se pobaca zito. Silo jame sam improvizovao tako sto sam sadenuo cigle. Al dogodine mora da to resim kako treba.
koliko debljine zita treba da bude?
 
Mi smo ove godine imali mikado i Y54, stim sto je ovaj drugi bio mnogo bolji,negde oko 70% strukova su nosoli po dva klipa pa je i silaza tako izgledala.Mi silazu koristimo u ishrani ovaca a poznato je da su mali prezivari osetljivi na Listerije odnosno otrove iz budji pokvarene silaze.Mi silazu pravimo vec dvadesetak godina i ranije smo imali vertikalne silo jame a sada silo rov.Ovo je treca godina da koristimo Schaumann inokulante i mi od 120-150 tona silaze bacimo 100-ak kg tj par kolica one silaze koja je usled velike kolicine sokova nesto kiselija na pocetku i to je sve.Hvala bogu za sad nam ni jedna zivotinja nije zbog silaze nastradala.Bitno je i to da energetska vrednost takve silaze ima 10-ak % vise energije sto je jako bitno kod silaze sa manje zrna.Slazem se da na ovakvoj godini inokulatnti mozda i nisu potrebni ali nismo hteli da rizikujemo.I jos nesto cini mi se da je zivotinje mnogo bolje jedu jer ima neki fini aromaticni miris.
Pozdravljam vas i okacicu par slika ovih dana
 
moja već počinje da radi inače kukuruz je bio singenta turtop visine oko 3,5m po jutru 12 zmajevki
 
Ja siliram manje kolicine oko 10 traktorskih prikolica i to iskljucivo zp 704 jer je se on kod nas - a to je tok reke Kolubare- pokazao izvanredan,stabljika debela i visoka a klip veliki tako da je masa velika.
Vidim da se i ovce hrane silazom to kod nas skoro niko ne radi nego ono klasicno.
Siliram na livadu znaci bez jame,gazim fergusonom polako ostavim da prenoci pa sutradan nastavim da gazim.
Pokazalo se bar kod mene izuzetno dobro,ne budja mi ni sa strane ni gore.
Kanalisem,najlon,pokrijem zemljom i to je to.
 
Nazad
Vrh