Kukuruzna silaža

tad sam tako jer nije mi bilo vise do silaze i.nace secem redom na tanko.fala kolegeeeeeeeeeeeee
 
pa i ja vidim da bez betona nista al tada je bilo ovako.ako pravim kajacu se ako nepravim kaja cu se .i u zadnji tren ajde. ima isto na sredini 2 rupice i tu je isto skapana sigurno usle kokoske i kljucale.
 
Sve je ima svoje prednosti i mane, imam i jedno i drugo..
Betonska je skoro pa večita, dok onu na zemlju začas produbiš ili produbiš ili proširiš, a možeš i da je pomeriš dok za betonsku nije tako, ali je daleko pedantnije, ali opet sve zavisi...
Ekonomska isplativost je takodje diskutabilna..
 
Ja sam moju i pokrio,tj. jos nisam ali sam napravio konstrukciju i sutra cu da stavim pokrivku.Od iduce godine pokrivam odmah posle siliranja.Ako hoces nesto da uradis moras malo i da ulozis.
 
Kada je zemlja ispod silaze/senaze moras najlon skroz okolo da stavis, mislim najlon i jefnog dela da idei uz zidove i ispod silaze, i odozgo drugi najlon, ja sam ove godine kod senaze pogresio nisam stavi ispod najlon iz jednog dela i voda je podlivala u silos i kvasila senazu i izlazila na drugoj strani, jeste da kosta vise najlon ali bolje je dosta.
 
Kod mene je sa jedne strane garaza a sa druge nakipana zemlja u red a dole nasuto sljunkai dobro je. Ispod obavezno stavljam stare najlone lakse pokupit a odozgo novi pa stare po njemu i pokrivam zemljom pomijesana sa sljunkom. Piljevina mi se nije dobro pokazala jer nemoze lijepo da istisne zrak. A kolegi gore ili su kokoske ili vrane jer ako ista svjetluca vrane dolaze da pokupe pa su mozda probile
 
I ja mislim da je piljevina lagana, ja sam stavljao pesak jer mislim da nece da iscepa najlon, u sljunku moze da ima stakla i nekog ostrog kamena.
 
Kod mene se stavlja sljunak i to min 5cm debljina pa i vise.Da mi nije betonska jama,u celosti,zbog ovolike kise ove jeseni i zime mislim da bi bila prava katastrofa.Evo juce je palo kise da je potop.
 
Slazem se da bez betona nema nista, ali ako radim dve silaze onda kada napunim betonski silos drugu radim na zemlji. Najlon sa donje strane je obavezan, silazu postavljam na oceditije mesto, i obavezno kada se pokrije iskopam mali kanal okolo, da bih sprecio ulazak vode u silazu. Nije mi jasno zasto se mucite sa nabacivanjem zemlje, peska, piljevine... preko najlona? Meni je se dobro pokazala i dupla folija sa gumama preko a zemlja u malim kolicinama ide po krajevima.

- - - - - - - - - -

Uslikacu sutra kako izgleda silaza sa ovakvim nacinom pokrivanja.
 
Ovo sto se javilo kod Milana javilo se i kod mene na silazi, a problem je rupice na najlonu od vrana i ako sam stavio dosta zemlje preko od kise se spere po negde i one jedva cekaju da probuse foliju
 
da znas mozda je do vrane a ni je od kokoske.danas cu snimiti malo silazu pa ce gledate slikanje i snimanje nije isto.
 
Kada je zemlja ispod silaze/senaze moras najlon skroz okolo da stavis, mislim najlon i jefnog dela da idei uz zidove i ispod silaze, i odozgo drugi najlon, ja sam ove godine kod senaze pogresio nisam stavi ispod najlon iz jednog dela i voda je podlivala u silos i kvasila senazu i izlazila na drugoj strani, jeste da kosta vise najlon ali bolje je dosta.

JA jednu silazu radim u betonski silaznik, sa zidovima, i najlonom pokrivam samo od gore.... Dok drugu silazu radim na zemlji, prosterem samo slamu i sipam silazu, i samo pokrijem najlonom.... I jedna i druga silaza budu odlicne...
 
Ma tu nema razlike u kvalitetu,dobre su one,nego jedino kod uzimanja i transporta do stale.Blato je nezgodno.Prljavo je a moze i voda da prodire u masu pa se kiseli.Ja ove godine radim senazu i moracu i ja negde van betona ali mi se to neradi.
 
Prvi put ove godine sam radio silazu na zemlji , pokrivena najlonom ,odgore pesak , okolo zemlja i iskopan kanalici da ne podliva .....Silaza extra bez inokulanata... rakovica i 539 gazile

- - - - - - - - - -

Prvi put ove godine sam radio silazu na zemlji , pokrivena najlonom ,odgore pesak , okolo zemlja i iskopan kanalici da ne podliva .....Silaza extra bez inokulanata... rakovica i 539 gazile
 
Nazad
Vrh