Kukuruzna silaža

Nisam mogao naci nigdje podatak poslije koliko dana se smije koristiti supersilaza?
 
Ovogodisnja silaza od miksanog sirka i kukuruza
fv8dpi.jpg

seolxk.jpg
 
Taman sam hteo da pitam forumaše da li znaju nešto o našem Draganu,da mu se nije nešto desilo,nema ga mesec dana na forumu,kad ono eto javio nam se i Dragan.E sad,ovi moderatori treba da požele dobrodošlicu i tako to...
 
Kod mene je otvorena silaza, radjena senaza prvo u maju , pa kasnije otvorena i dodao silazu kukuruza, i ispalo ekstra, nije pokvarena nigde ni malo, ali bas ni malo, ja prezadovoljan, zao mu sto vise senaze nisam uradio ..
 
Kako i koliko semena sejete sirak,i kolika su ulaganja i kolicina dobijene mase po hektaru u odnosu na kukuruz?
 
Ime, evo mog skromnog iskustva sa silaznim sirkom.
Setva pocetkom maja, znaci nesto kasnije od kukuruza, sklop otprilike oko 200000 biljaka po hektaru(ovo nije fiksno, ima sorti koje se seju cesce, valjda one koje se vise krlje). Gledaj da bude u lepu vlagu ili pred neku kisu, jer mu treba dosta vlage, ali i toplote, posto ima slabiju energiju klijanja od kukuruza. Setva moze sejalicom za psenicu, zapuse se lule, tako da dobijes medjuredni razmak oko 40-50cm, mada ovo takodje moze jako da varira. Seme sirka je sitno, sitnije cak i od semena secerne repe, zato mora dobro zemlja da bude usitnjena. Seje se plice i od psenice i od kukuruza, slobodno da zemlja prekrije seme za debljinu jednog prsta(2-3cm). Bitno mu je da u pocetku ima vlage, posle dobro podnosi susu. Djubrenje valja da se odradi kao za kukuruz. Prskao samo dikambom, u trecem listu, time znam da moze, a i kada sirak napravi sklop, nemaju tu korovi sta da traze. :) Ima herbicida za uskolisne koji se koriste u kukuruzu a u sirku ne smeju, ali ima i dosta onih koji smeju.
Siliras ga kada mu je zrno za nijansu zelenije nego kukuruzu, kad izlazi iz mleka. Cuo sam, znaci nije moje iskustvo, da ako se silira kasnije, moze doci do loseg vrenja i kvarenja silaze.
Ne bih da detaljisem o prinosu, jer o njemu znam samo ,,u prikolicama", ali lako moze da nadmasi prinos kukuriza u silazi. Npr, iz 30 ari kod mene budu 4 prikolice dobrog Mikada, a Buldozera 5.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Znate li ima li negde onih masina za secenje silaze po nekoj normalnoj ceni. Uzeo bih je samo zbog senaze da bi lepo odsekao, secem i ovako rucno ali ide sporije..
 
Mene interesuje nož za ručno sečenje silaže. Proizvodi li to neko,ili se to mora praviti svojeručno. Ako bih ga pravio, koji je oblik najbolji, od kojeg materijala i na koji način ga napraviti?
 
Ima na ovim slikama što sam postavljao ranije kako izgleda moj nož. Otprilike kao malo veća motika. Radi posao odlično, mnogo bolje od vila.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Probao i jedno i drugo. Bolje je sa nožem.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh