Kukuruzna silaža

Kako vam se cini krupnoca?
6a629e1913985c05e1dddc6c3ba3b0e2.jpg


Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока
 
Jeste, kukuruz je mlad a poceo sam da ga secem zato sto ne zelim da im prekidam zeleni obrok, a opasle su ispust. Trenutno 10 grla jede oko 150kg dnevno. Parcela sa kukuruzom je odmah pored stale pa mi nije dangubno.
 
U prici sa covekom,kojeg smatram velikim smaračem ali i velikim stručnjakom,skolovan je fakultetski,ima jako puno goveda,silaza ni treba da bude sitna...bolje prezivaju,i iskorisćuju samo hranivo.,..jedino sto se krupnija silaza teze gazi... jako je pak vazno da svako zrno bude zgnjeceno...
Sad ti je Petre zelen kukuruz,pa ti je svejedno,ai nije isto stelovanje sad i kad kukuruz bude zreliji kad ga budes silirao u jamu...videces i sam kad krenes...to ti je bar 5 min posla....naostri nozeve i nasteluj kontra noz ispod bubnja sto odseca stabljiku i samo gas gas..
 
Ja siliram sa sipom i nema teorije da bude ovako sitno, mogu da ga stelujem do iznemoglosti. Ostane i celih zrna. Kad siliram za dnevne potrebe, goveda izbalegaju celo zrno, ali kad prevri nema zrna u balegi. Sitno ne da se samo lakse ugazi, nego se mnogo lakse i izuzima kasnije.
 
Slazem se da jako sitna silaza nije jednako najbolja silaza. Ali isto tako kombajni koji nemaju gnjecilicu mogu postici veci % nacetosti zrna upravo stelovanjem da sto sitnije seku, zar ne?
 
Nema tu mudrosti kod stelanja, priblizavas turbinu kontra nozu dok ne pocne zapinjati, kad pocne zapinjati, vratis malo i to je to.
Kontra noz treba imati ostru(ravnu) ivicu kako bi se sto manje cijelog zrna i lista provlacilo naprijed.
Kod gazenja je vazno da masa ima odredjenu vlagu jer se mnogo bolje sabija, kad su prezreli kukuruzi teze je ugaziti masu.
 
Ovo radim usluzno znas kako kazu,vezi konja gde ti gazda kaze,tako da se nemesam a i odgovara mi da mi nestigne sve odjednom
Hibrid neznam koji je,nisam pitao
467edf443bdb45081f02eb421d8659a4.jpg


Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Interesuje me ljudi koji imaju silazu i preko leta, koji sastavljaju silazu sa silazom koji inokulant koristite - ako ga koristite - i gde ga nabavljate. Ja ih dosad nisam koristio, a silazu potrosim do Djurdjevdana ima kad se pomalo greje al to stoka progura, ove godine je nesto manje stoke na brojnom stanju, a kukuruz ekstra pa razmisljamo da nagruvamo da je imamo preko cele godine..
 
Nazad
Vrh