Skladištenje pasulja posle berbe i zaštita od insekata

Meni se čini da tih gasnih tableta više i nema po apotekama a ako se i nađu onda nisu manje od 50 komada u kutiji ,nedržite me za reč baš ću da proverim sutra.
 
Evo kako izgleda pakovanje fostoksina

zxjgcp.jpg
 
Jeste da kasnim ali moram se nadovezati na temu i na komentare
Zizak ne ulazi u pasulj u skladistu nego na njivi u cvetu znaci dzebe ga prskate ono sto je u pasulju je unutra ono sto izadje iz njega nemoze napasti zdrav pasulj
 
Jeste da kasnim ali moram se nadovezati na temu i na komentare
Zizak ne ulazi u pasulj u skladistu nego na njivi u cvetu znaci dzebe ga prskate ono sto je u pasulju je unutra ono sto izadje iz njega nemoze napasti zdrav pasulj
Mislim da si potpuno u pravu. Pasulj se štiti od žižka na njivi prskanjem kad je u fazi cvetanja i onda nema potrebe za zamrzivačem i sl.
 
dva prskanja,kad iscveta 15tak posto prvi put i drugi za 10tak dana ili 70 ,80 posto kad iscveta. za hemiju pitati zastitara.aj zdravo.
 
pozdrav narode,
postoje dve vrste žižka,jedan je žižak koji napada pasulj na njivi prilikom cvetanja i gospoda koja su preporučila prskanje su u pravu,drugi je skladišni žižak koji napada pasulj u skladištu i on se suzbija na već pomenute načine.međutim ako hoćete da pasulj odgajite i sačuvate bez hemije evo mog iskustva.gajim isključivo salatne krupne sorte .corona,pavone i lima.biološki potencijal im je ogroman(rast u vis do 5metara,obilje cveta ......).krajem maja i početkom juna špaliri pasulja su prekriveni tolikom količinom cvetova da žižak prosto nemože sve da napadne .u to vreme je spoljna temperatura preko30.C pa je oplodnja izuzetno loša(1 prema 15) tako da ogromna količina cvetova otpadne zajedno sa žižkovim jajašcima.dakle pasulj NE TRETIRAM HEMIJOM. tako prođe žižkov prvi napad.mahune koje su zametnute po mom iskustvu su 90% čiste od žižka.berem ih u voštanoj zrelosti(rujni ili mladi pasulj) pakujem u kutije u zamrzivač.
avgust i sptembar su udarni meseci kada pasulj daje svoj maksimum jer su noći hladnije i oplodnja je savršena,što omogućava žižku pun napad.I DALJE NE TRETIRAM HEMIJOM,jednu količinu pasulja skladištim već pomenuto,a drugu kolučinu pustim da uzri.zreo pasulj duboko zamrznem 7 do 10 dana (po mogućstvu zamrznutu na -36.C),posle ga ga prosušim u HLADOVINI i pakujem u burad sa diht poklopcima

---------- Poruka napisana u 23:50 ---------- Prethodna poruka je at 21:42 ----------



---------- Poruka napisana 12-05-12 u 20:47 ---------- Prethodna poruka je 11-05-12 at 23:50 ----------

moja plantaža od prošle godine.sorta corona ,početak jula-bez hemije protiv žižka.visina špalira 3METRA
zloepd.jpg


---------- Poruka napisana 13-05-12 u 22:52 ---------- Prethodna poruka je 12-05-12 at 20:47 ----------

29qclg8.jpg
[/IMG]
 
Uz duzno postovanje nepostoje dve vrste ziska to je jedan te isti zizak, razvoj zizka se zavrsava u skladistu ali sam pocetak razvoja i zaraze odvija se u polju ,naravno da ako se neunisteni zizak unese u magacin ili skladistni
prostor uz odgovarajuce uslove temperatura vlaznost vazduha,takvi napadi mogu da se nastave
 
Ja protiv žiška stavljam u pasulj lovorov list i krupna zrna bibera i nisam imao probleme.Uvek primenjujem samo tu metodu.
 
Nazad
Vrh