Preventivna priprema zemljista u plasteniku

Učlanjen(a)
4 Nov 2012
Poruka
324
Lokacija
Teslić
Da li neko ima savjete kako pripremiti zemljiste u plasteniku upotrebom prirodnih preparata, kopriva i slicno, u cilju smanjivanja mogucnosti pojave bilo kakvih oboljenja i stetocina? Napisite sve metode koje su u mogucnosti da zemljiste ucine sto bezbjednijim.

- - - - - - - - - -

Niko nista nema da predlozi? :-(
 
Соларизација тла је метода стерилизације тла. Соларизацију тла најбоље је примењивати у време најтоплијих месеци у години када владају високе температуре тјеком дана. Соларизација у време врућих месеци може се повећати температура тла до нивоа да се уништи већина патогена, нематода, семенки корова и садница. Не оставља токсичне резидуе и може се лако користити на малим или великим површинама. Соларизација се спроводи тако да се поставе пластичне фолије на влажно тло кроз дужи период високе температуре. Пластичне фолије омогучавају енергији сунчевих зрака да буду заробљене у тлу загријавајуци горње слојеве тла.Прозирне фолије омогучавају ефектније загревање тла него оне које су црне или обојане.Такођер што је пластична фолија тања боље је загревање али фолија би ипак требала бити отпорна на ветар и механичка оштечења .Да би се тло успешно соларизирало мора бити добро припремљено и разрахљено на дубини од 30-40 цм.Соларизација има ефекта само ако је обављена на влажном тлу.Стога се поље мора иригирати до дубине 50-60 цм пре загртање биљака. Соларизација је ефикаснија ако је фолија постављена тако да је што више приљубљена уз тло.
 
Najbolja prevencija je jaka i zdrava biljka, a da bi to bila neophodna je zdrava i jaka zemlja. Zemlja sa puno humusa i mikroorganizama je preduslov da imaš manju pojavu bolesti i štetočina. Dakle puno komposta, kompost čaja i eventualno nešto od komercijalnih mikroorganskih preparata, slavol, em ili sl.
Solarizacija se koristi u konvencionalnoj proizvodnji kada dodje do velike zaraženosti tla patogenim bakterijama ili gljivicama i od nje nema mnogo koristi ako se posle toga tlo ne 'zaseje' koristnim mikroorganizmima.
 
Pocetnik sam i potreban mi je savjet sta da radim.Prvi put sam ove godine poceo sa plastenickom proizvodnjom, sve je super islo dok mi plamenjaca nije napala paradajz.Sve sam odmah pocupao i izbacijo iz plastenika.Kako i cime sada da dezinfikujem zemljiste u plasteniku i kako da ubuduce zastitim biljke od plamenjace.Samo da naglasim da sam pobornik organske proizvodnje.
 
Pa nisi trebao čupati i bacati...Zašto si to uradio? Trebao si probati lečiti...plamenjača se leči i organskim sredstvima....
Bordovska čorba...odnosno mešavina otopine plavog kamena i kreča je organski preparat koji je i prevencija a i lek protiv plamenjače...
Sad u ovim zimskim uslovima, ako nemaš ništa u plasteniku od biljaka ( mislim na salatu ili luk) najbolja preventiva je izriljati i ostaviti da u zimskim uslovima sve boleštine, koje su u zoni ašova, budu izložene tim istim zimskim uslovima , dakle mrazu, snegu , vetru ...Što reče kolega Džionik može se dodati u tu zemlju dosta stajskog đubriva i- ili komposta, da bi na proleće krenuo u novu ofanzivu...Mada što reče, nama apsolutne zaštite pa ni preventive...
Ali momentalno čupanje i izbacivanje biljaka zato što se pojavila neka bolest je odraz nervoze i nemoći...Nemoj tako druže ...treba biti uporan.
Pozdrav!!!
 
Malch folija i ispod sistem kpk ti garantuje da nece biti velikog isparavanja u plasteniku - stim i manja mogucnost sirenja plamenjace.
@ BADE procitaj post iznad tvog od dzionik-a pomoce dosta.
 
Morao sam pocupati sve i baciti jer je bukvalno u par dana od divnog i bujnog paradajza svo lisce , a i plodovi 80% bili kao brenerom spaljeni.Sta sam drugo mogao uciniti.Bila je i folija ispod al nije nesto pomoglo.Pored plastenika je bio posadjen krompir tako da je i on stradao.Samo da napomenem jos jednom da ja ne tretiram bukvalno nicim biljke, sto bi rekli samo prirodno.
 
Što kaže Ratko, i izbor sorte je važan , ne idu sve sorte ni paradajza ni drugih povrtarskih vrsta u organsku proizvodnju...
A ima i raznih vrsta plamenjače i na razne načine možeš i sam izazvati plamenjaču...Možda si zalivao u podne... a možda si kvasio list... a ako ti je u plasteniku , a nisi imao zasenu... "Vatrena" plamenjača je isto opasna...Možda je vetar naneo sa susednih parcela i zasada tu plamenjaču...
A to tretiranje " sa ničim" nema veze sa organskim načinom proizvodnje...a ni sa "prirodnim"...
Čaj od biljaka je prirodan, recimo, od gaveza, od koprive, od lukovine, od mleka...Znači moraš sa nečim tretirati biljke koje si zasadio...ne možeš ih ostaviti na milost i nemilost...to već nije prirodno...
Nije to samo posadi i zalivaj i beri plodove...
A što kaže Džionik, jaka zemlja koja tera jako stablo puno energije lakše može izaći na kraj sa infekcijama tokom svoje kratke vegetacije...i uz malu pomoć , eto ti prirode...
 
Nazad
Vrh