Industrijska konoplja

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.375
Lokacija
Sombor
Zanima me ova biljka al posto nije dozvoljena setva bez ugovora sa nekom firmom (kojoj treba)
Mada iz nekih informacija sam saznao da postoji mogucnost da se za nju zakon menja 2014 god.
evo jedan zanimljiv dokumentarac o njoj:

 
Pozdrav, ja sam takođe veoma zainteresovan za konoplju i što se tiče zakona već je donet pravilnik. Tačno je da je potrebno da se ima ugovor sa firmom za koju bi se sejala, ali se može i sejati za sopstvene potrebe, tj ja bi sejao za moju proizvodnju ulja.
Problem na koji sam ja naišao je da za iduću sezonu kod nas nema semena (NS SEME neće imati seme za prodaju, a ovo je zvanična informacija koju sam dobio).
Da li iko od vas zna ko ima u prodaji u Srbiji seme sa deklaracijom?
Hvala na pomoći i odgovorima.
 
Jel glavni razlog za nezastupljenost konoplje kod nas , baš ta , kao "veza" sa marihuanom , .. strah da će biti teško kontrolisati proizvodnju "droge" u poljima industrijske konoplje , ili ima nešto drugo , ekonomsko ili šta ?
 
Da i ja dodam par reci... Prvo na sta mora da se obrati paznja je da se uzme dozvola koja se u Vojvodini dobija u Pokrajnskom sekretarijatu za poljoprivredu (za Srbiju verovatno samo ministarstvo), da ne bi zavrsili u zatvoru bez obzira na ugovor! Cim neko vidi konoplju oma ce da zove pandure i onda ne bude li dozvole ti si ga nagrabusio. Tako je konkretno prosla firma Agromaster kada je zasnovala proizvodnju semenskog kropira na jednoj parceli u Sremu, posto se konoplja zbog svog visokog rasta koristi kao izolaciona zona.

Sto se semena tice, mislim da bi bilo pametno zvati prof. dr Janosa Berenjija i pitati za seme. Malo mi je nemoguce da ga bas toliko nema s'obzirom da je pre neki dan pricao na TV-u bas o konoplji... To je institut za Hmelj, konoplju i lekovito bilje u Backom petrovcu, a pripadaju Rimskim sancevim tj. NS semenu.

Toliko od mene.
 
Zanima me jel neko sadio industrisku konoplju?

Ja sam citao dosta o tome i razmisljam se dal da kupim seme i da posejem u bastu da bi imao seme koje bi konzumirao posto kazu da je jako zdravo e sad razmisljam se dal il ne jel se bojim da nebi panduri pomislili da je to prava marihuana ( droga ) i da najebem bezveze...

Trazim na netu informacije dal je dozvoljena sejanje industrike konoplje u Srbiji ali nisam nasao nista pametno.
 
MOraš da tražiš odobrenje od ministarstva. POslacu ti veceras neku dokumentaciju oko toga.

- - - - - - - - - -

Na osnovu člana 60. stav 5. Zakona o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama ("Službeni glasnik RS", broj 99/10), Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK
O USLOVIMA ZA GAJENJE KONOPLJE

Službeni glasnik RS, broj 64/2013 od 24/07/2013
Član 1
Ovim pravilnikom propisuju se:
1) sorta konoplje (Cannabis) koju je dozvoljeno gajiti;
2) uslovi koje mora ispunjavati pravno ili fizičko lice za dobijanje dozvole za gajenje konoplje;
3) način izdavanja i rok važenja dozvole, kao i troškovi izdavanja dozvole za gajenje konoplje (Cannabis);
4) ostali uslovi za dozvoljeno gajenje konoplje (Cannabis) u skladu sa zakonom.
Član 2
Dozvoljeno je gajiti samo sorte konoplje koje pripadaju vrsti konoplje (Cannabis sativa L) koje su upisane u Registar sorti poljoprivrednog bilja u skladu sa zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja i čiji je sadržaj supstanci iz grupe tetrahidrokanabinola manji od 0,3%.
Član 3
Uslov za dobijanje dozvole za gajenje konoplje radi proizvodnje vlakana, proizvodnje semena za ishranu životinja, prerade, ispitivanja kvaliteta semena, kao i njegovog prometa za pravno ili fizičko lice je da za setvu koristi seme konoplje koje proizvedeno, dorađeno, upakovano, deklarisano i obeleženo u skladu sa zakonom kojim se uređuje seme.
Uslov za dobijanje dozvole za gajenje konoplje radi proizvodnje semena za dalje razmnožavanje za pravno lice ili preduzetnika je da je upisano u Registar proizvođača semena, rasada, micelija jestivih i lekovitih gljiva u skladu sa zakonom kojim se uređuje seme.
Član 4
Dozvola za gajenje konoplje izdaje se na osnovu podnetog zahteva za izdavanje dozvole za gajenje konoplje (u daljem tekstu: zahtev) koji sadrži podatke i dokumentaciju iz čl. 5. i 6. ovog pravilnika.
Zahtev se podnosi ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede, pre setve konoplje, a najkasnije do 30. aprila tekuće godine.
Član 5
Zahtev sadrži:
1) naziv, sedište i matični broj pravnog lica ili preduzetnika iz rešenja o registraciji u Registar privrednih subjekata, odnosno ime, adresu fizičkog lica i jedinstveni matični broj građana i broj telefona za kontakt;
2) svrhu gajenja konoplje;
3) podatke o parceli (vlasništvo, osnov korišćenja, katastarska opština, potes, broj katastarske parcele i površina na kojoj se planira gajenje konoplje);
4) podatke o semenu konoplje koje će se koristiti za setvu (naziv sorte, kategorija i količina semena);
5) planirani datum setve i žetve;
6) izjavu podnosioca zahteva da je upoznat sa odredbama člana 87. Zakona o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama ("Službeni glasnik RS", broj 99/10);
7) datum podnošenja zahteva i potpis podnosioca zahteva.
Član 6
Pravno ili fizičko lice koje podnosi zahtev u svrhu proizvodnje vlakana, proizvodnje semena za ishranu životinja, prerade, ispitivanja kvaliteta semena, kao i njegovog prometa, uz zahtev dostavlja:
1) dokaz o osnovu korišćenja poljoprivrednog zemljišta (vlasnički list ili ugovor o zakupu zemljišta overen u sudu);
2) kopiju rešenja o registraciji u Registar privrednih subjekata kojim pravno lice ili preduzetnik dokazuje da je registrovano za obavljanje delatnosti 01.11 Gajenje žita (osim pirinča), leguminoza i uljarica, 01.16 Gajenje biljaka za proizvodnju vlakana ili 10.41 Proizvodnja ulja i masti;
3) ugovor o proizvodnji i otkupu konoplje koji je pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice zaključilo s pravnim licem koje je registrovano za obavljanje delatnosti iz tačke 2) ovog stava, overen u sudu, kao i izvod o registrovanim podacima iz Registra privrednih subjekata kojim se dokazuje da je pravno lice sa kojim je zaključen ugovor o proizvodnji i otkupu konoplje registrovano za obavljanje delatnosti iz tačke 2) ovog stava, za pravno lice, preduzetnika ili fizičko lice koje konoplju gaji na osnovu ugovora;
4) dokaz da odgovorno lice u pravnom licu ili kod preduzetnika ili fizičko lice nije kažnjavano za krivična dela neovlašćene proizvodnje i stavljanje u promet opojnih droga, neovlašćeno držanje opojnih droga i omogućavanje uživanja opojnih droga iz Krivičnog zakonika ("Službeni glasnik RS", br. 85/05, 88/05 - ispravka, 107/05 - ispravka, 72/09, 111/09 i 121/12);
5) kopiju lične karte za odgovorno lice u pravnom licu ili kod preduzetnika ili za fizičko lice;
6) kopiju Deklaracije o kvalitetu semena uz otpremnicu;
7) kopiju računa o kupljenom semenu konoplje.
Pravno lice ili preduzetnik koji podnosi zahtev u svrhu proizvodnje semena za dalje razmnožavanje, uz zahtev dostavlja kopiju rešenja o upisu u Registar proizvođača semena, rasada, micelija jestivih i lekovitih gljiva.
Član 7
Dozvola za gajenje konoplje važi jednu proizvodnu godinu i sadrži podatke iz člana 5. tač. 1)-5) ovog pravilnika.
Po primerak dozvole za gajenje konoplje dostavlja se ministarstvu nadležnom za poslove zdravlja i ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove.
Troškovi izdavanja dozvole za gajenje konoplje obuhvataju taksu za postupak po zahtevu i taksu za izdavanje rešenja, odnosno dozvole za gajenje konoplje koje su propisane zakonom kojim se uređuju republičke administrativne takse.
Član 8
Dozvola za gajenje konoplje iz člana 7. stav 1. ovog pravilnika čuva se godinu dana od dana njenog izdavanja, kao i:
1) original računa o kupljenom semenu;
2) deklaracija o kvalitetu semena sa vidljivim podacima o dorađivaču, odnosno uvozniku, količinama i sorti kupljenog semena konoplje;
3) originalna ambalaža u kojoj je seme konoplje bilo upakovano;
4) etiketa sa pakovanja semena konoplje.
Član 9
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
 
Из целе приче ми није јасно да ли се уопште може добити дозвола за гајење ако немаш регистровано пољопривредно домаћинство? Друго, зашто би морао да имам уговор са откупљивачем ако хоћу да добијем финални производ (хладно цеђено уље) за своју употребу? И треће, да ли неко од вас гаји било коју конопљу?
 
Mi svake godine sejemo konoplju kao vid zaštite semenske repe. Problem nam predstavlja njeno sklanjanje sa parcele, kada odrveni, teško se tarupira.
 
У Хрватској од јануара неће требати никакви захтеви и дозволе. Само пирјаве парцелу на којој ће сејати (сативу).
Њихов заменик министра је поменуо да је у Македонија дозвољено гајити и Канабис у медицинске сврхе па ће тако претећи све у региону по заради од конопље.
 
Bio sam pre par dana u Novom Knezevcu tamo su ljudi radili konoplju za seme i cedili ulje ,a zetvene ostatke su balirali verovatno za brikete sada koliko je profitabilno to znaju ljudi tamo.
 
RqmSy.jpg

Slikano juce 1 kj

- - - - - - - - - -

Rq3Yj.jpg


35000e :haha:
 
Nazad
Vrh