Sojina sačma,ektrudirana soja i sojin griz

vla

Član
Učlanjen(a)
4 Maj 2008
Poruka
620
Lokacija
Majdanpek
Sta je nabolje i najisplativije koristiti u ishrani stoke i kakva su vasa iskustva
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

Sve zavisi od kategorije životinja.
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

Da li je neko hranio svinje sa sojom koju ne treba termicki obradjivati (mislim na Galeb i njemu slicne).
Interesuje me koliko idete procenata i koje sve imaju sorte i kakvi su im prinosi.
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

Galeb se mora termički obrađivati.
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

Ovo je sa sajta instituta ZP

LANA
Kasna sorta II grupe zrenja. Zahteva veću temperaturnu sumu tako da se ne preporučuje za regione severa Bačke, na primer, zbog toga što se može desiti u kišnim godinama sa nižom temperaturnom sumom da sazrevanje bude kasno i otežano. Preporučuje se gustina setve od 400.000 biljaka po hektaru. Sorta pripada tipu neograničenog rasta stabla. Stablo je obraslo maljama sive boje, cvetovi su beli, seme sa žutom semenjačom i svetlo braon hilumom. U zrelom zrnu ove sorte ne nalazi se Kunitz tripsin inhibitor, koji pripada kompleksu antihranljivih supstanci, i odgovoran je za približno polovinu ukupne tripsin inhibitorske aktivnosti u sirovom (neprerađenom) zrnu. Zahvaljujući tome zrno ove sorte moguće je prerađivati na nižoj temperaturi i za kraće vreme, što je od značaja pri industrijskoj preradi. Takođe ima i svoju primenu u ishrani ODRASLIH domaćih životinja bez prethodne termičke obrade

ovo je link http://www.mrizp.co.rs/index.php
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

Takođe ima i svoju primenu u ishrani ODRASLIH domaćih životinja bez prethodne termičke obrade
To znači,da bolje uraditi termičku obradu.
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

tibor je napisao(la):
Takođe ima i svoju primenu u ishrani ODRASLIH domaćih životinja bez prethodne termičke obrade
To znači,da bolje uraditi termičku obradu.

Upravo tako. Štaviše, mislim da je to više reklamni trik i "satisfakcija" za veću cenu semena.
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

da to je reklamni trik ja sam ove godine isao kod njih kupio seme posejao i kada sam ovrsio doneo kuci i poceo davati postepeno tovljenicima od 100 kila bilo je katastrofa jeli su peoliv se nije mogao zaustaviti za nedelju dana su izgubili koju kilu a ne dobili kada sam ih nazvao rekli su mi da bi ipak trebalo da se malo termicki obradi i da nisam imao problema potrosnja je 20 odsto veca i to ne samo soje nego i komletne smese,jedino je dobro ko je sam obradjuje jel bi nju moglo obraditi na 50 stepeni sasvim dovoljno i onda je super,ja sam je promenuo za sojinu pogacu dobio sam za 100 kila 80 kg pogaca mislim da je to dobro
 
Odg: Sojina sacma,ektrudirana soja i sojin griz

soja se mora termicki obraditi
 
koju bi mi sortu soje preporučili oću da sejem 1,5kj a koristiću je isključivo za ishranu svinja...

i da li neko zna koliko proteina ima u pečenoj soji koja se koristi za ishranu svinja?
 
mi smo dobili rezultate sojinog griza,ekstrudirana soja ima 37.8 proteina
 
juče sam išao da zamenim soju za sojin griz :D, mesto je Bačko Dobro Polje oko 32 km od Novog Sada, ili par kilometara od Vrbasa. Čovek mi je odbio 2 % na prljavštinu i 3, 1 % na vlagu, jer na 13 % vlage nema odbijanja, odnos je
1-0,76, odnosno za 100 kg soje dobijete 76 kg griza, kada odnesete soju, čovek je za desetak minuta obradi pred vašim očima, za sada sam zadovoljan saradnjom :bravo:, lepo izgleda griz, a mogu vam reći da i koncentrat miriše na njega kada se napravi, i svinje ga bolje jedu :ppozdrav:
 
Posto sam tehnolog i radim u FSH, imam 8-god iskustvo u ekstrudiranju sojinog zrna pa malo da pojasnim., sojino zrno u zavisnosti od vrste ima i razlicit stepen antinutritivnih inhibitora poput ureaze, tripsin inhibitora, hemaglutenina i dr., te je u zavisnosti od istih razlicita temperatura i vreme trajanja termickog tretmana. Zbog toga je u principu najsigurnije uraditi zamenu prvenstveno za sojin punomasni griz koji ima od 35-37% proteina retko vise jer niko ne vrsi predhodno preciscenje zrna od zemlje, ljuski, slame i sl.,ali ima od 18-20% sojinog ulja kao izvanredno bogato energijom. Sojina pogaca je dobijena preradom zrna na presi i ima nesto malo veci % proteina oko 40% ali i dosta manje ulja,oko 8-10%. Procenat od 80-83% u razmeni za sojin griz je i finansijski prihvatljiv i treba ga po meni uzeti u obzir. Posto se vecina bavi uzgojem svinja, po mom licnom iskustvu treba posejati stocni grasak koji se ne mora termicki obradjivati, znaci ostaje Vam od 17-20% koji morate dati preradjivacima, a ujedno u kombinaciji sa suncukretovom sacmom 33% se idealno nadopunjuje u aminokiselinama i sl. Nadam se da sam podstakao na razmisljanje.
 
Jedno pitanje. Stric planira na jesen da zameni 20t soje za sojinu sacmu. Hoce da ozbiljno udje u pricu sa tovom svinja (ja ga odvracam ali ne vredi). Ako neko zna gde je najpovoljnije uraditi trampu i koji su pariteti. Dakle jos jednom. Kolicina oko 20t (sleper) za sojinu sacmu. Niko nikom kes, samo robu:osmeh:
 
kod nas je problem gde god da menjas soju za sacmu dobijas macku u dzaku,svi oni miksuju tako da ja mislim da je bolje kupiti ekstruder pa sam sebi obradjujes soju,ja bar tako radim kod sebe.
 
Nazad
Vrh