Sojina sačma,ektrudirana soja i sojin griz

juče sam išao da zamenim soju za sojin griz :D, mesto je Bačko Dobro Polje oko 32 km od Novog Sada, ili par kilometara od Vrbasa. Čovek mi je odbio 2 % na prljavštinu i 3, 1 % na vlagu, jer na 13 % vlage nema odbijanja, odnos je
1-0,76, odnosno za 100 kg soje dobijete 76 kg griza, kada odnesete soju, čovek je za desetak minuta obradi pred vašim očima, za sada sam zadovoljan saradnjom :bravo:, lepo izgleda griz, a mogu vam reći da i koncentrat miriše na njega kada se napravi, i svinje ga bolje jedu :ppozdrav:
Matke da li si bio kod Rokvi'a na ulazu u selo desno pa do kraja ulice
 
Ali tako neces dobiti sacmu nego pogacu ili sojin driz.A i sta radis sa dobijenim sirovim uljem?
Na griz sam i mislio,ja hranim sa grizom ekstruder sam skoro kupio,a to sam uradio pre svega jer kod mene jos jedan prijatelj hrani samo sa grizom(imamo isti tip ekstr.) i on ima jako dobar procenat mesa 58-59%,a sto se tice ulja pa i nema ga nesto posebno to zavisi od soje (vlaznosti,sorta itd)
 
Na griz sam i mislio,ja hranim sa grizom ekstruder sam skoro kupio,a to sam uradio pre svega jer kod mene jos jedan prijatelj hrani samo sa grizom(imamo isti tip ekstr.) i on ima jako dobar procenat mesa 58-59%,a sto se tice ulja pa i nema ga nesto posebno to zavisi od soje (vlaznosti,sorta itd)
Imam isti ekstruder kao vas i moze da se dobije odredjeni procenat ulja ako se pojaca na dizni pritisak,slobodno ga pojacajte i odrzavajte na 135-140 stepeni i ulje ce lepo teci imacete manje masti a vise proteina.Bitno je da je soja cista i bez sitne trave i zemlje sa malom vlagom.Ulje ima vrlo malo tamniju boju od hladno cedjenog ulja
 
Iscedi se ulja neka kolicina,a sto se temperature tice na takvoj i radim 135-145.kako kad a sto se cistoce tice planiram da kupim mali selektor i onda nece biti prljavstine,a kvalitet popravljamo.
 
Pozdrav svima!
Imam presu za hladno cedjenje ulja, cedim soju, dobijam dobru pogacu i ulje. Nesto ulja koristim za biodizel, za sopstvenu upotrebu ali imam vecu kolicinu koju bih prodao. Da li neko zna trenutnu cenu ulja na veliko i ko vrsi otkup? Cujem da ima neko iz Kaca ali ne znam podatke
 
Sto nepravite biodizel od tog viska ulja?Neznam na koga mislite u Kacu.Znam dvojicu jedni proizvode sojin griz i pogacu i vidim da dosta ulja imaju a drugi je nakupac sve u svemu svi bi da se ograde i nije bas neka lepa cena.Ja sam se radspitivao za cenu letos je bila preko 100 dinara po litri ili 1 kg nisam siguran a zimus neka cena ispod 80 dinara.Mislim da vam je trenutno pametnije da biodizel napravite od toga.
 
Eh lako reci napravite biodizel,masinu za proizvodnju i mozete nabaviti ali kako doci do metanola? a i zivu sodu je tesko pronaci
 
Radi moj komsija ima procesor treba da mi napravi neku kolicinu ali ceka metanol gde ga nabavlja nisam ga pitao.Znam da taksira i pravi sebi biodizel,prepostavljam da se snasao sa nabavkom
 
ja cekam isporuku procesora za bio dizel i pocecu da pravim za svoje potrebe a iz firme imam snabdevanje svega sto je potrebno
ako bude zainteresovanih objavicu koja ali tek kad mi stigne na jesen planiram i ja da kupim masinu za cedjenje.
Mozda cu ija biti zainteresovan za kupovinu ulja
 
Nazad
Vrh