Grahorica

Hocu ozimnu setvu, a za sada se samo raspitujem ne bih da idem na slepo.
Koji je neki vas rekord bala po hektaru?
 
Ja sam prosle godine posejao pocetkom marta i bogami nemogu se hvaliti prinosom . Da budem iskren neznam kakva je sorta bila grahorica jer sam je kupio u Farmcomercu ne semenski nego za ishranu , jesenac sam ponovo posejao istu grahoricu i jesenji ovas nije izmrzla i puno bolje napreduje nego prosle godine , prosle je bila do pola od zobi a sad viri iznad nje .
 
Priprema zemljišta za lucerku i grahoricu

Razumem, ovde kod mene generalno zemlja nije toliko jaka-nadjubrena da moze da iznese lucerku kako treba, dok grahorica i na losijoj zemlji dobro uspeva. Kako vi pripremate zemlju za lucerku, izvlacite li stajnjak i koliko bacate vestackog djubriva?
 
Evo ovako , ali prvi i najvazniji uslov je da zemlja nije jako kisela (znaci moras uraditi analizu).Ako je kisela pomaze samo kalcifikacija jer mozes izvuci stajnjaka i baciti vestaka koliko hoces zbog koselosti lucerka to ne moze da iskoristi.
Ako je ovaj uslov ispunjen onda ides (ovako se ja trudim da spremim zemlju) npr. na ovogodisnje strniste 40-50t stajnjaka , oranje i tanjiranje da se zaravna ,na jesen kada je vreme za duboko oranje 200kg MAP-a i duboko oranje.
Na prolece 300kg 8-15-15 i spremanje za setvu.
 
A bas mi je sada strniste gde sam planirao lucerku, a nikako da uzorem ove kise ubise tako da moram jos sacekati. Analizu cu uraditi prvom prilikom. A za ovo ostalo sada znam okvirno kako i koliko treba.
Hvala na pomoci.
 
Evo ovako , ali prvi i najvazniji uslov je da zemlja nije jako kisela (znaci moras uraditi analizu).Ako je kisela pomaze samo kalcifikacija jer mozes izvuci stajnjaka i baciti vestaka koliko hoces zbog koselosti lucerka to ne moze da iskoristi.
Ako je ovaj uslov ispunjen onda ides (ovako se ja trudim da spremim zemlju) npr. na ovogodisnje strniste 40-50t stajnjaka , oranje i tanjiranje da se zaravna ,na jesen kada je vreme za duboko oranje 200kg MAP-a i duboko oranje.
Na prolece 300kg 8-15-15 i spremanje za setvu.
Mislim da je to preterano. 300 kg 3x16 po kj pre oranja strnista je dovoljno. Prethocno oprskati totalom ako ima visegodisnjih korova i setva krajem avgusta.
 
Izvinjavam se ako smo skrenuli sa teme, ali nisam hteo da opterecujem forum otvaranjem jos jedne teme.
Sada kada ima nova tema, ima li jos neko iskustva sa ishranom bikova Grahoricom?
 
Posto je ovo kao najprikladnija tema. Krajm februara posejali smo mesavinu Grahocice (NS institut) i od komsije uzeli zob. Problem sto zobi nema, nije nista niklo, kako pojma nemam. Bacen je KAN. Medjutim vidim da sada krece ambrozija, je l to moze necime da se prska?
 
Nazad
Vrh