Vuna i pribor za šišanje ovaca

Krenuo sa šišanjem. Imam pitanje za iskusne. Da li je ključan nož i češalj za šišanje ili mašinica. Imam kinesku od prošle godine, kupljena po preporuci. Jesu moje ovce veoma teške za šišanje. Zatvorene unutra, masne, stvarno je muka. Ali, nekada je profesionalac šišao veoma lako.
Pitam zato što baš sporo ide. Pa se razmišljam da li su ovi ruski češljevi koje imam loši i nisu dovoljno oštri, tj kvalitet im loš. Nosio kod proverenog oštrača, ali ne ide to brzo kako bi ja hteo. Pa se mislim da li kupiti kvalitetan nož i češalj, ili možda mašina ne radi dovoljno brzo, da ove švajcarske brže teraju češljeve? Nisam pametan. Ne kupuje mi se mašina za 40 000 dinara za koje malo stado.
 
Pre desetak dana sam imao priliku da isprobam poljsku masinu koja je plaćena 80 evra i meni se cini da su to bačene pare, duplo je sporija i slabija od moje Heiniger xtra i loš je kvalitet noževa. Verovatno su i te kineske isto tako loše.
 
Pa sad je moja kineska ili belgijska to mi deluje isto. Nisam imao priliku da radim, ali gledao profesionalnu, nije ni cistio nozeve. A sisao i do 10 ovaca. Samo letelo. Ovo mi ubi i volju, i živce, a tek ledja. Znači sporije tera češalj od heinigera. Ok, primio k znanju.
 
Poslednja izmena:
Masine su relativno ok sve te poljsle kineske i ostale sa jacinom motora. Razliku koju samnja primetio čini kvalitatan i dobro naostren noz i cesalj.
Kinezara sa ostrim polovnim ivida nozem i cesljem radi ko sat a nemacka dobra masina sa tupim nozem mrljavi.
Moje iskustvo od pre par dana .
A da bole ledja bole ;)
 
Mihajlo je bio u pravu. Imao priliku danas da probam heiniger mašinicu, doduše u horizont varijanti. Jeste i brži rez, i sam češalj je prilično deblji, na oko i kvalitetniji. Nema šta mnogo lakše šiša. Tu zbora nema, za 90 minuta 4 ovce ošišao. Ove romanovske sa pr3thodnog snimka su bebice za moje. A sa ,,belgijskom" sat vremena jedna ovca. Sa ovakvom se može bez mnogo živciranja šišati ovce.
 
Da se pohfalim i ja kupio sam Heiniger masinu nije jos isprobana cena 8950din na kucnu adresu javi ce mi da li nesto vredi posle nedelje.
 
Da kažem par reči u vezi ostrejna i na šta posebno obratiti paznju kod noževa i cesleva.
Kao prvo i noz i cesalj su NOZ, od iste su važnosti, to što jedan radi a drugi stoji ništa ne menja. Isto ćete se poseći prevukli noz preko prsta ili prst preko noza koji miruje. Tako da su takozvani noz i cesalj u stvari donji i gornji noz.
Oba noza moraju biti kvalitetno naostrena, moraju non stop biti nauljena dok rade. Nema onog - nauljio sam kada sam krenu sisati. Vuna obrise ulje sa noževa u relativno kratkom vremenu, tako da treba nauljivati nozeve u toku rada. Nozevi koji rade nasuvo, pregrevaju se, brzo se otupe, opterećuju masinu...Ako se nozevi pregreju materijal tj. čelik se opušta, ostrica brzo otupi i tu nema posla. Nozeve ne možete preuljiti. Ne koristiti bilo koje ulje već samo namensko ulje koje u sebi ne sadrži kiselinu koja može brzo da otupi oštricu. Generalno ide fino masinsko ulje.
 
konvexbp jel radiš oštrenje noževa ili si samo korisnik.
Pošto ako oštriš, tazbina mi je u Bačkoj Palanci, pa bi ti rado doneo par noževa, i malko popričao oko toga.
Pozdrav Aca
 
Nozeve nemojte pokusavati sami naostriti, nema nista od toga, samo mozete stetu napraviti. Ako pokusate ostriti na brusni papir postavljen na neku ravnu povrsinu, necete nista uraditi, napravicete to da kada odnesete nozeve na ostrenje, majstor ce morati umesto da skine koliko inace treba, morace da skine pet puta vise materijala sa nozeva da bi ih doveo u red i naostrio ispravno, a to je gubitak u broju mogucih ostrenja po jednom nozu.

- - - - - - - - - -

Aca74@ Radim ostrenje. Sad ne znam da li firmu smem ovde na temi da reklamiram a da se ne kosi sa pravilima foruma. Ako ne smem, poslacu vam privatu poruku sa podacima firme.
 
Pozdrav Svima! Imao bih jedno pitanje ako je moguce da mi neko odgovori: Narucio sam masinicu iz Nemacke ,i do duse prvi put mi je da probam da sisam ovce.. poceo sam da sisam i isecem ovcu . Naravno bacio sam sve u PM i pomislio moja krivica. Pozovem decka koji mi je vec jednom sisao ovce ,on proba sa tom mojom masinom da sisa i on isece ovcu na 2 mesta po vratu. Sad me zanima, da li ima neka masina sa tim nekim cesljom da nije moguce da se ovce iseku, vidjao sam i taj cesalj gde su krajevi sa strana povijeni?? stvarno mi nije bitna ni cena masine da li je 300 ,400 ili 500 Evra ,vazno mi je samo da ih ne povredim kao sto se vec desilo. Hvala vam u napred na odgovoru. Veliki Pozz..
 
Ti povijeni nozevi imaju jos redje zubce i oni jos lakse poseku ovcu.Nozevi sa pravim zupcima na kraju su "amaterski" . Tu je samo problem neznanje sisaca.I ja sam ih iskasapio desetine dok nisam naucio.
 
Nozeve nemojte pokusavati sami naostriti, nema nista od toga, samo mozete stetu napraviti. Ako pokusate ostriti na brusni papir postavljen na neku ravnu povrsinu, necete nista uraditi, napravicete to da kada odnesete nozeve na ostrenje, majstor ce morati umesto da skine koliko inace treba, morace da skine pet puta vise materijala sa nozeva da bi ih doveo u red i naostrio ispravno, a to je gubitak u broju mogucih ostrenja po jednom nozu.

- - - - - - - - - -

Aca74@ Radim ostrenje. Sad ne znam da li firmu smem ovde na temi da reklamiram a da se ne kosi sa pravilima foruma. Ako ne smem, poslacu vam privatu poruku sa podacima firme.
Najjaci su ovi sto spominju neke profesionalce a noz treba 3 puta da se pomeri na ostracu. Kako ti ostris i na kojoj masini? Pitam zato sto noz nikako ne sme da bude ravan isto tako ni cesalj ravan zato i dolazi do grejanja nozeva i cesljeva, do zvakanja vune jer se ne moze dotegnuti pravilno itd.
 
Nazad
Vrh