Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Jedna od stvari koje ćemo se morati bez ikakve sumlje odreći prilikom ulaska u Evropsku uniju je i praksa da se svinje kolju po dvorištima. Ima ih koji će reći da je to još daleko, ali treba videti kako se to radi u Evropskoj uniji. Ovako što meni pada na pamet jeste da ćemo svinje voziti u mesnicu na uslužno klanje, a posle početne primerne obrade vraćati kući radi dodatne obrade i pravljenja prerađevina.

slikacitava.php


fotografije preuzeta sa sajta glassrpske.com
 
Nikada se to neće promeniti, ljudi koji tako godinama rade neće plaćati drugima da taj posao odrade umesto njih. Stotinama godina se tako radilo, mentalitet ljudi na Balkanu se ne menja tako lako. Da imamo standard kao u razvijenim zemljama EU, onda možda i bi, ali siroti Srpski seljak u današnje vreme to neće prihvatiti, niti ga iko na to može naterati. U Hrvatskoj je ista priča.
 
Ove Glasnike sam obično uzimao kada bih išao na sajam poljoprivrede u Novi Sad, ali nisam znao da su dostupni i na Internetu u PDF formatu. Za one koji koriste dial-up konekciju daću ovde taj citat iz Glasnika maj 2007 da ludi nebi morali da dugo čekaju da im se učita dokument samo zbog toga. U pitanju je glavna tema Mitovi i legende o Evropskoj uniji pa je ovaj citat u duhu te teme.

A ŠTA JE SA TRADICIONALNIM SVINJOKOLJOM?

Svinjokolj će biti zabranjen ukoliko je namena dalja prodaja svinjskog mesa, zato što će sama procedura klanja životinja biti strogo regulisana kako bi se suzbilo širenje bolesti životinja i kako bi se zaštitilo zdravlje samih kupaca. Za sopstvenu potrošnju svinjokolj će biti dozvoljen.

Nema potrebe za strah da će svinjokolj u dvorištu pri ulasku u EU biti zabranjen, zato što ovaj vid pripremanja hrane postoji i u EU. Potrebno je, međutim, pratiti strogo propisanu proceduru, a to je na prvom mestu da svinja pre klanja mora biti omamljena, vlasnik će klanje morati da prijavi kao i broj zaklanih svinja ili životinja i broj ušne markice.
Veoma je zanimljiva informacija da se prema zakonodavstvu EU, koja se odnosi na klanje i ubijanje životinja, životinja pre klanja mora omamiti kako bi se smanjila njena bol, patnja i uznemirenost. Klanje i ubijanje izvan klanica odobreno je isključivo u svrhu suzbijanja zaraznih bolesti kao što su slinavka i šap, ptičiji grip i druge.

Što se tiče ovoga što se kaže u ovome citatu to je sasvim u redu, pogotovo to sa prijavljivanjem broja ušnih markica i broja komada stoke koja se kolje. I što se tiče omamljivanja životinja to je takođe u redu, jer je sada pištolj za ubijanje svinja bar svima dostupan.
 
U Hrvatskoj se radi kao sto se i radilo samo sto je obavezno omamljivanje a to tako radimo vec 20ak godina. Znaci mesarski pistolj i deri misko kolko ti srce zeli. Tovljaci peradi moraju klanje obavljati u za to ovlastenim klaonicama.
Problem je transport stoke oko papirologiuje ali to je druga tema..
 
pa to je sam jos jedna stvar u nizu u kojoj drzava hoce da ima uvid, tj. nekakav red. zakon, zakon i samo zakon. tako bi trebalo.
 
Eeeee paz vako, prosle godine bio kod mog komsije jedan coek iz Australije, i posto su tamo strogi standardi, kad su mu odradili svinjce(zaklali, obradili meso i napravili preradjevine) on ti lepo iz dzepa vadi 400 australijskih dolara da plati za uslugu posto se to u australiji debelo placa, ovaj kad je vido da mu ovaj placa za uslugu mal ga nije ubo nozem(a bio doooobro cvrcnut), jedva su se oni nekako izmirili posle, nije hteo ovaj Australijanac da skonta da to ide zabadava kod nas, tj. usluga.

Posebno mi se svidja ovo omamljivanje.......cu ga ja omamim sa cekicom od 5 kila ili sas pistolj :haha: :haha:
 
Ljudi kolje li se šta? :bravo: Ja sam danas odradio dva komada od 120kg, usoljeno, istopljena mast i džigernjače napravljene, još samo sutra kobaje da napravim. Plaćene su 140 din, jedan Landras i jedan Durok.

U Vognju kod Rume održano 16-o tradicionalno takmičenje.
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=7QEjhR0Derk&feature=channel_page[/youtube]


Post No.1100 ::suncanje::
 
e ovako kod nas je nova tradicija da zovemo familiju,prijatelje i mesara koji uzme ~10e po komadu,ako cemo slanine od tog bravca onda ga surimo a ako cemo slaninu u cvarke onda ga majstor guli na remu

i kod nas se zove krvavica ono sto vi zovete dzigernjaca
 
Mićo nije to isto, slično je, u krvavicu ide i krv koja se hvata "ispod noža", a u džigernjaču ne! Velika je razlika u ukusu!
 
mi nikad ne stavljamo krv,mada neki to rade

pravimo svargli i krvavice (s tim sto je svargli kvalitetniji) u obarine stavljamo malo kozure,skembe,jezik,srce,kuvane dzigerice i jos tako tog mesa

a sa krvlju kad je prave isto to samo sto dodaju krv u obarine koja se zgrusa i bude poput dzigerice i malo promeni i ukus i u ustima fizicke osobine
 
North ARMY je napisao(la):
mi nikad ne stavljamo krv,mada neki to rade

Onda nije krvavica. :nono: :osmeh:

North ARMY je napisao(la):
(s tim sto je svargli kvalitetniji) u obarine stavljamo malo kozure,skembe,jezik,srce,kuvane dzigerice i jos tako tog mesa

A glave, pa bez njih do nije "original". Inače nije kvalitetnije (ukusnije) po sastavu, jer je sastav isti, nego zbog drugačije pripreme i pakovanja, nije smesa samlevena kao kod džigernjače nego je isecakana i ne ide u crevo nego u burag i začini skroz drugačije deluju nego kod džigernjače.

Radim u klanici po ceo dan u zadnje vreme, tako da mi je ovo, što bi rekli, u malom prstu. :cao: Pitaj sve što te interesuje :ppozdrav:
 
pa i to glavu celu u obarine i kad se skuva onda se pravi fil i nadeva

mozda nije po definiciji krvavica,ali je tako zovemo

cugi jel pravis bifteke
tj mi pravimo -2-3komada uzmemo misic iznad kicme(velicine je kao pivo 0.33) njega probodemo i napunimo filom kulena,uzniramo i uslomo spolja i kacimo odmah(sutra dan) i bude za 2 nedelej gotov,ne da je dobar!!!
preporucujem ga svakom,uvek stigne za novu godinu!!! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pravio sam nekim ljudima, inače taj deo tzv. "Ribić" za sebe ostavim da se suši sam i kao što kažeš bude brzo gotov i spreman za klopu!
 
Gledao sam Bera redovno da Discovery, obožavam ga, evo baš sad ide repriza jedne od emisija. :D
 
Ja sam u Decembru klao dva komada,tj.oterao ih u klanicu kod mesara, bili su teski 400 kg nijh dva!
Ne da me je ODERAOOO mesar,uzeo mi je 12 dinara po kilogramu,4800 dinara i jos nije topio mast! SAD SAM TERAO KOD MESARA I NIKAD VISE U ZIVOTU!
 
Nazad
Vrh