Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Hvala Maticu. Ubi me ova kmobinacija sa mesarima. Provereni mesar prešao u neku drugu radnju, i sad radi u dve smene, i sva klanja otkazao. Ostali su puni, i sad treba juriti neke druge polupriučene mesare. Pa se premišljam da kupim nešto opreme, nešto i imam, i da sa sinovima krenem u te avanture. Ako ne ove, ono iduće. Ništa mi se nije otelo iz ruke, pa neće ni to. Popodne idem da videm kod nekog majstora da moju staru ručnu prepravi u električnu. Nudi mi da to uradi za 180 evra, motor trofazni, sa mojom mašinom. Odneću da vidim, mašina je rumunska kupljena pre 20 ili više godina, ali te bila muka ručno mleti. Ili to, polovne kakve bi hteo su preskupe preko 300 evra, a jedna mi se prodala po mom ukusu za oko 250-270 evra. Tako da se razmišljam o toj Protok Vinkovci novoj. Za špric svakako ću ovaj koji si preporučio, nisu neki bogzna kakvi novci. Pa još i testericu lisičji rep, i kompletiran sam.
 
Ima li ko iskustva sa električnom mašinom za meso protok vinkovci? Ima na netu cena 250.evra da li je pouzdano kupiti za svoje potrebe jednom godisnje?
Mi smo kupili pre 2god.od majstora iz Sente 110 evra,bez motora,motor sa reduktorom na izlazu 80 obrtaja u minutu smo kupili u Rumi na vasaru za 80 evra.motor je trofazan koji ima dvosmerni prekidac pa ako dodje do zagusenja okrenes prekidac i sam se odgusi.Ima on takodje u kompletu sa motorom. Inace on bude na vasaru u Rumi.
 
Prepravi svoju 33 jer je 22-ka spora i dosta malog kapaciteta.Plus što možeš i čvarke raditi sa 33-kom dok sa 22-kom ne može.
 
Ubaci se rešetka za čvarke a nož mora da se prepravi.Tačnije postojećem nožu sa 4 kraka odseku se 2 i to je to.Posle se masnoća samo iseče na trake(iskaiša) i tako ubacuje u mašinu.Čvarci budu jednaki i brzo se tope.Praktikujem takav vid pravljenja čvaraka već dosta godina unazad jer je postupak mnogo brži u odnosu na klasično ručno sečenje gde se između ostalog desi da neko seče presitno a opet neko prekrupno pa dobiješ čvarak od pola kilograma a o gubljenju vremena da ne pričam.
 
Mašina je kupljena u Molu ,pre 20-ak godina.Motor je trofazni.



 
Nisam pratio temu od početka ali u Istri a to je EU se i dan danas radi svinjokolj. Oni to zovu kolinje. Verovatno je neko pisao od naših kolega iz Hrvatske.
Zato nema brige, em što nas neće primiti, em što ćemo uvek moći da pravimo npr na ražanj.
 
Ubaci se rešetka za čvarke a nož mora da se prepravi.Tačnije postojećem nožu sa 4 kraka odseku se 2 i to je to.Posle se masnoća samo iseče na trake(iskaiša) i tako ubacuje u mašinu.Čvarci budu jednaki i brzo se tope.Praktikujem takav vid pravljenja čvaraka već dosta godina unazad jer je postupak mnogo brži u odnosu na klasično ručno sečenje gde se između ostalog desi da neko seče presitno a opet neko prekrupno pa dobiješ čvarak od pola kilograma a o gubljenju vremena da ne pričam.


Predpostavljam da je ta rešetka za čvarke ona sa dva velika otvora? ja to koristim za punjenje kobasica jer nemam špric. Probaću, hvala Matiću.
 
IMG_20161214_173250_zps2wskzehv.jpg

Evo moje kombinacije za čvarke.Zeznuo sam se,nije sa dva već sa tri otvora.
 
Da odsečena 2 kraka.Sa 4 presitni čvarke,pretvore se u prašinu.Čujem danas od stručnjaka da je još bolje sa samo jednim krakom ali mi se ne seče dok ne vidim kako to izgleda.
 
Bilo nekad i kod nas tako. Sad samo po nekad zelje radi zbog kozurice. Ukus je potpuno drugaciji.
 
Nazad
Vrh