Literatura o uzgoju povrća u zatvorenom prostoru

Ја имам 1 пластеник 5,2х12м који користим првенствено за производњу расада. Бележио сам температуру од +48 у 13 часова када је напољу било +23 а пластеник затворен (сарадник ми је рекао када сам питао да ли је отворио да је "отворио са једне стране" :zli:) затим сам дигао фолију на једној страни и сачекао неко време да проверим. Температура је пала на +39, а када сам после отворио са обе стране, пало је на +31. Први пут, када сам као клинац од 18 имао пластеник 2х5м са расадом, био сам оставио затворен пластеник почетком маја на +25, да "биљке боље расту." Међутим, предвече, нестала је кондензација, а када сам отворио пластеник, сво лишће расада парадајза је пожутело. Расад се после око 3 недеље опоравио и постао врло јак, али ето... свако знање се плаћа. Ако од +48 нисам имао штете, ко зна колика је температура била тада :cool:.

Овакве податке не можеш добити у литератури, и мораш сам да пробаш. У књигама нешто пишу како је за узгој расада парадајза потребно 22 +-3 степена, али у пракси се тај расад врло успешно произведе у знатно већем распону температура. За биљку је потребан осећај, а за њега је потребно и време, и нешто што се зове емоционална интелигенција.

Одох мало у О.Т.
 
Druze, :D
Ne uci se sve iz knjige.
Obicno ti sto pisu, retko to iskuse u praksi.
Par godina prakse, svake godine poneka greska manje.
I sve dodje na svoje mesto.

To sa saradnikom i visokom temperaturom, nemoj vise eksperimentisati.
 
Nazad
Vrh