Literatura o uzgoju povrća u zatvorenom prostoru

mauricio

Novajlija
Učlanjen(a)
12 Jul 2009
Poruka
7
hteo bi da zapocnem proizvodnju u plasteniku ali nemam nikakva iskustva interesuje me dali ima neka dobra literatura kod nas o tome i koji je minimum povrsine za neku normalnu zaradu od jedne plate 250e.unapred hvala
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

Moj komšo Džoni što sve dere ::namigivanje:: je expert za to.
hvala Branko ali daleko sam ja od experta još :haha:
Post je spojen: [time]1248423172[/time]
_________________________________________________
mauricio vidi ovako kao prvo trebaju ti dva plastenika , minimum za početak , površine...? pa što veće to bolje , zato što naprimer ja imam spanać u plasteniku i cepam ga dok je dobra cena e kad mu cena padne onda ga zaorem pa presadjujem paradajz papriku i krastavac , pa dok to stigne do plodova treba ti 2-3meseca i tu nemaš nikakvu zaradu i gubiš na ceni pošto nisi prvi na tržištu , a tvoje kad stigne imaju i drugi pa je sve skoro džabe , i morao bi da imaš neku tezgu ili nekako rešenu prodaju , e sad ti ako ideš na pijacu gubiš vreme za rad u plasteniku , itd... ima tu svašta , ovo tije samo za početak da vidiš sve probleme a štose tiče knjiga i literature ima svega i svačega ali najbolje ćeš naučiti u praksi veruj mi , a ako ima negde u okolini kod tebe ono "Dani otvorenih polja" ili neka slična manifestacija tu idi malo da vidiš ali ništa nećeš naučiti zato što ti tu vidiš kako bi trebalo da izgleda naprimer paradajz zdrav , a niko ti nepokazuje neku bolest i neko konkretno rešenje , jasam pre išao u zeleni hit u zemun polju i virginija kod Srdjana ali ... džaba , mada nije loše odeš malo da vidiš . E ovo tije "ukratko" ( :haha: ) malo za početak pa ti ako imaš nešto konkretno pitaj
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

hvala na savetu jhona DERU

pitanja ima kolko oces .dal kao neko ko nista nezna o tome treba se upusta u to s tim da jedni obecavaju extra zaradu, a drugi nista ,ili ima za nas laike nesto izmedju
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

pa znaš šta , ako neprobaš nikad nećeš saznati . a šta si mislo da proizvodiš i kako da prodaješ?
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

sto se tice prodaje imam drugara koji radi voće i povrće na bajlonijevoj pijaci u beogradu,pa sam mislio tu da poguram.Sto se tice uzgoja imam savet od Miroslava(hermes plastenici)da za zimsko bude salata luk ili blitva a posle paradajz.Savetovao me i za pocetak da krenem sa 2 od 100m2 pa cu lako dodavati.kakvo je tvoje misljenje
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

pa ok ako ovaj hoće da ti prodaje onda možeš da radiš , dobro tije rekao 2 kom samo kad budeš uzimao plastenik uzmi 8m širine sa metalnom konstrukcijom i duplom folijom . pa jasam probao salatu al ima tu dosta problema sa njom tako dasam odustao ja preko zime imam samo spanać a onda leti ide paradajz paprike i krastavci
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

prvenstveno hvala za svaki odgovor

ja sam prvenstveno hteo 8m sa 30 m,ali posto bukvalno neznam nista to mu je bio savet za pocetak.oko uzgoja te necu smarati dok nekrenem u novembru,ali cisto me interesuje posto cu dobiti ponudu u ponedeljak oko cene,koja je neka realna cena sa komplet namestenim plastenikom(full)usput video sam i slike tvog plastenika pa me interesuje dali je bolje kombinovati kulture unutar plastenika kao kod tebe ili jednobrazno
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

neznam za cenu sada moj je bio ,pre 4godine, oko 2500e i vidi još nešto kad se dogovoriš sa nekim koće ti raditi plastenik , kupi zicu onu za telefon plavobelu neznam tačno koliko metara jasam uzeo 100i ostalo mije , i daj im da ti vrata sa njom prpertlaju a ne sa običnim kanapom , i kupiš onu plastificiranu sajlu za veš (2kom) i njome dati čeone strane koje drže najlon i žicu isto prepertlaju i treba ti još jedena , nju presečeš na pola, i staviš gore na provetravanje zavežeš sa njom i miran si.
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

jeli to zato sto kanap truli vremenom ili nesto drugo.sto se tiče mesanja unutar plastenika sta se najbolje trpi zajedno posto sam negde video da se paprika i paradajz nikako ne trpe i dali uopste valja mesati .
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

Dr MIroslav Popović i Dr Branka Lazić ''Gajenje ranog povrća u zatvorenom prostoru'' ''Nolit'' Beograd
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

da kanap od sunca vlage zime istruli , jasam u avgustu podigo plastenik a u maju sledeće godine sam sam prepertlavao sve , a najopasnije je ako ti onaj gornji otvor za ventilaciju drži običan kanap i pukne prilikom neke vetrine da vidiš muke , a posebno ako je još noć , zato odma stavi tu sajlu i nema šta da razmišljaš , a štose tiče mešanja biljaka u plasteniku nisam primetio nešto da im smeta ja svake godine isto rasadjujem i nevidim da im fali nešto, znaš kako da ti imaš mogućnosti da kontrolišeš unutra vlagu i temperaturu onda bi bilo verovatno nekih smetnji zato što za jednu ti treba vlažniji vazduh a drugu suvlji , ja otvorim plastenik dase provetrava pa kakoje jednim tako i drugim biljkama , i nefali im ništa samo ubaci odmah i kap po kap i ako imaš bunar ubaci pumpu ukopaj okiten crevo do plastenika i namestiš onaj tajmer za uključivanje i nemaš posla oko zalivanja
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

nemam bunar nego bazen za kisnicu oko 20 kubika a sto tiče ostalog rekao sam miroslavu iz hermesa da mi sastavi ponudu sa svim sto ide čak i sa onom donjom folijom koja povecava toplotu zemljista.a sto se tice ovog otvaranja plastenika da to nesmeta u zimskim uslovima.za raznovrsnost sam pitao najvise jel mi je lakse prodati dam sve kod drugara na pijac.
Post je spojen: [time]1248627688[/time]
_________________________________________________
duskoc je napisao(la):
Dr MIroslav Popović i Dr Branka Lazić ''Gajenje ranog povrća u zatvorenom prostoru'' ''Nolit'' Beograd
hvala na odgovoru.posto tek pocinjem dali mogu osnove da se nauce iz knjige(za ostalo verujem da treba dosta iskustva)
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

donja folija ? jel to malč folija ? to ti baš i netreba jasam to imao ali sam odustao jeste to ok sjedne strane zadrzava vlagu toplija je zemlja itd, ali niko ti nije rekao da se ispod te folije skupljaju puževi golaći i još kojekakve štetočine kojih se nemožeš rešiti, a ako baš budeš hteo imaš u zelenom hitu jasam uzimao rolnu 1,20m duzina 1000m crno bela pošto sam čitao da bela boja reflektuje svetlost pa kao biljke dobijaju više svetla ali džaba ti to sve , rasad ti pojedu puževi golaći salate i paprike, a plodovi paprike puni uholaža koje ti izbuše papriku i udju unutra i nemožeš im ništa, pre dok sam koristio foliju nisam znao šta da radim a odkako nema folije nema ni golaća ni uholaža
Post je spojen: [time]1248631101[/time]
_________________________________________________
a iz knjiga mozes nauciti sigurno , i jasam isto tako uleteo u plasteničku proizvodnju bez ikakvog znanja , pa polako čitaš i učiš , mada kad pročitaš 2-3 knjige toje to ostalo tije sve isto i najbolje tije da nadeš neku dobru poljoapoteku koja ima nekog stručnjaka koji hoće dati pomogne pa kad se nešto pojavi uzmeš list pa odeš tamo i on ti kaže štaje , a ti to lepo zapisuj sve šta si radio i kada , davidiš moju "knjižicu" kolika je :cao:
Post je spojen: [time]1248631788[/time]
_________________________________________________
evo ti nešto pa probaj uzmi neki najlon neki džak al da bude crn ili slično uglavnom da nije providan jedno 1mx1m i stavi ga na zemlju negde de hoćeš i pričvrsti sa nečim da ti vetar neodnese , i posle 10 dana ga podigni da vidiš šta sve ima ispod
Post je spojen: [time]1248632300[/time]
_________________________________________________
slika uholaže
16ghaj9.jpg
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

U literaturi možeš naći puno korisnih informacija, ali ovakvi forumi mogu da ti pomognu da dobiješ odgovore na konkretna pitanja. Koristi i jedno i drugo, a iskustvo je najvažnije.
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

to za uholaže znam.ali zar nepostoji neki insekticid.
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

pozdrav:)
ja sam juce kupio dva plastenika duzine po 50 metara ,sirine 8m i visine 3 metra,.Folija grcka,stara dve godine u odlicnom stanju.konstrukcija metalne cevi 16/4cola,kao kompletan sistem za zalivanje kap po kap.to me je izaslo 1300evrica.Mislim da sam dobro prosao ali bih voleo da cujem i vase misljenje.hvala
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

reciklaza komšija jel to već postavljeno? da vidim? za cenu neznam tačno kako se kreću plastenici nisam baš u toku... a za foliju znam da je najbolja izraelska pa madjarska barem je tako bilo pre . A jel ti imaš starijeg burazera , Garija?
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

daa,daaa,komsija:) :D
Post je spojen: [time]1252254604[/time]
_________________________________________________
juce smo ih preterali,a sada moram da vidim gde cu da ih nabudzim:)
 
Odg: literatura o uzgoju povrca u zatvorenom prostoru

Pa kući negde u baštu , neznam baš da ih postaviš negde na otvorenom ... :nono: onda jedino da spavaš u njemu preko noći :haha:
Post je spojen: [time]1252257495[/time]
_________________________________________________
a jel imaš nekoga ko se razume u to da postavi namesti foliju itd , nije to samo tako baš...
Post je spojen: [time]1252257700[/time]
_________________________________________________
ili da gari napravi granulat od folije a konstrukciju prodaš :haha:
 
Nazad
Vrh