"Saniranje" njiva - kako najlakše pobediti korov, trnje, divlju kupinu, bagrem

p0peye

Član
Učlanjen(a)
20 Jul 2009
Poruka
34
Lokacija
Beograd-Zaječar-Aranđelovac
Ljudi, ja ne mogu drugačije nego da se ponavljam:

pitao sam u http://poljoinfo.com/prikljucci-za-...traktor-za-sanaciju-zapustenih-njiva/new/#new

da li postoji neki priključak kojim bih mogao da vadim korenje trnja i ostalih ne željenih biljaka sa zapuštenih njiva, ali moram malo i da dublje "uđem" u temu :)

Prva ideja je bila da motornom testerom sečem neželjena stabla i stabiljke, ali sam onda shvatio da testera ne može da seče trnje (može stabiljku po stabiljku, ali to je malkice ne izvodljivo. A sve i da je izvodljivo, trebao bih da uzmem 7 godišnjih odmora da bih sve postigao...) - dakle - ne ide.
Za tanje stabiljke tipa trnja i divljih kupina mislim da koristim motornu kosu sa rotacionom pločom. Nisam siguran d aće uspeti, a i to mi deluje sporo.
Čak sam se razmišljao da kupim i one motorne makaze za živu ogradu, ali nisam siguran ni da je to pravo rešenje...

Dakle - kao što vidite - pravi sam tantuz - dajte savete!

Pomislih čak i da probam samo plugom plitko da orem, ali sve bi to veoma brzo počelo ponovo da raste... :sta:

Imate li neki drugi predlog čime vaditi trnje i bagrenje, a da ne bude "ručna" varijanta..?

Hvala unapred na savetu...

p.s. - ja gleda', gleda' - i nikako da skapiram koji je pod-forum najprikladniji za moj problem - "održavanje njiva" :sta: Eventualno "ostale oblasti" - ali to mi deluje suviše opširno... Valjda ovde u "Agrotehnika u ratarstvu"?
p.p.s. - nadam se da nikome neće smetati malo "copy/paste" ::namigivanje::
 
Pozdrav,

Ne mogu tačno da tvrdim za površinu, ali evo od prilike (+-10-20%)

Njive + šume oko 6-7 hektara, od toga su šume par Ha... Njive su raštrkane tu jedna, tamo druga... Veličine njiva su od cirka 0,5 Ha do 1,2 Ha...

Probaću i do slika da dođem (tražiću od ćaleta da mi pošalje iz sela), čisto da se vidi koliko su zarasle. Od prilike na svakih 5-6 m2 ima po neki izrasli uljez... Negde i više od 1, negde nema...
 
meni jedino "grtalica" pada na pamet...to će da košta, ali i da uštedi 7 godišnjih odmora.
 
Hm... Jedinu grtalicu sam preko gugla našao za sneg.

Šta bi ona trebala da radi? Samo kopa kao freza ili i secka šiblje i trnje...?

Imaš li neki link da vidim kako to izgleda? :)

Koji je red veličina cene? Od prilike..?

Hvala na odgovoru :)
 
me jesi video ove pored puta što čiste šiblje i rastinje. bager neki, šta li, s tom grtalicom na čelu kao za sneg...skida 10-15 cm zemlje pa na gomilu i to odnose kamionima..
ili to, ili onaj greder (mislim da se tako zove), što opet pored puta brije rastinje...
 
Popaj nisam hteo do sada da pisem ali moram. Ako ces da zivis u BG a poljoiprivredom da se bavis na daljinski batali se tog posla.A ako se vracas u selo spremi dosta para da te njive dovedes u red.
 
tarana je napisao(la):
me jesi video ove pored puta što čiste šiblje i rastinje. bager neki, šta li, s tom grtalicom na čelu kao za sneg...skida 10-15 cm zemlje pa na gomilu i to odnose kamionima..
ili to, ili onaj greder (mislim da se tako zove), što opet pored puta brije rastinje...
Ok je to, ali mene zanima da li postoji priključna alatka za traktor - uh - to je u drugoj temi koju sam pokrenuo...
Ipak, njie realno da platim da neko doveze takve mašine do mojih njiva...
Hvala u svakom slučaju... :)

kiraj je napisao(la):
Popaj nisam hteo do sada da pisem ali moram. Ako ces da zivis u BG a poljoiprivredom da se bavis na daljinski batali se tog posla.A ako se vracas u selo spremi dosta para da te njive dovedes u red.

Kiraj - šta da ti kažem. Ja se trudim da provalim ima li načina da nekako sprečim da za 20 god tu gde su mi sada njive bude (divlja) šuma. :nono:

Neću ništa da sejem. (trenutno).
Neću nikakvu računicu da pravim. Znam da ću biti u minusu.

Znači NEĆU da se bavim poljoprivredom (nije da neću - nego nije realno izvodljivo).

Ali, ako ćete vas par da se složite da nije izvodljivo kupiti neku priključnu mašinu (tipa kopač jama - sa modifikovanom burgijom koja može da razvrti manje panjeve - jer to su sve mlada stabla, ne deblja od ruke), i krenuti sistematski da neutrališem korov, trnje i mladi bagrem - onda ću verovatno dići ruke...
Ja lično (moguće je da grešim) želim da verujem da je izvodljivo da s vremena na vreme odem za vikend u selo, sednem na traktor, i krenem njivu po njivu da "saniram". Onog trenutka kada završim sa stablastim rastinjem i trnjem, preorao bih njivu - plitko.
I tako njivu po njivu.
Otac mi nije baš mnogo vičan i sumnjam da bi se izborio sa panjevima, ali sve ostalo bi trebalo da može da radi - krčenje trnja i plitko oranje. Za krčenje bi verovatno uzeli i par meštana za dnevnicu da pomažu. (On će uskoro u penziju, a i inače može bar mesec i po dana godišnje da provede u selu...)

Sad - sledeće godine više ne bi trebalo da se koristi burgija već samo oranje...
Ono što me malkice brine je što posle oranja verovatno mora da se tanjira ili drlja, kako bi se poravnalo zemljište...?
Ako se ne varam video sam priključnu mašinu koja može da okopava kao freza? Neću da uložim bogatstvo u mašine, ali možda je bolje kupiti tako nešto, i kada se jednom rasčisti trnje i bagrem, moglo bi - u pravom trenutku, kada je zemlja mekša - samo sa time da se pređe preko njiva...
Ovo nagađam, i zato sam tu da pitam da li je ovako nešto izvodljivo...
A bio bih vam zahvalan ako bi ste me vi usmerili...
Naj lakše je odustati i otići sedeti u kafanu sa društvom. Ali ću barem da se potrudim da iscrpim sve ostale mogućnosti pre nego što do toga dođe... ::spreman na sve::

p.s. - pošto imam kosačicu, uvek ostaje opcija da pokosim travu (kada se raščisti trnje) i da je pustim da se osuši pa "seno" - zapalim... :sta:
 
Pored moje jedne parcele je kanalcic koji u vreme ovih previranja niko nije odrzavao te se bilo rasirilo trnje i bagrenje i u moju njivu. pre 4-5 godina je vojvodina put sa nekom frezom to isitnila i ja to sada odrzavam ali samo tanjiraca i total posto ispod zemlje ima svakojakih panjeva pa cekam da istrunu te da tek tada orem inace ode plug.
 
imam i ja jednju njivu gde ima dubok jarak i u jarku i iz njega raste siblje i kojekakve tanko drvece koje ni sam neznam kako se zove i ono je debljeni do 10cm,i jako se sirilo na moju njivu i svake godine nam je ugusilo 2 reda kukuruza pa sam ja to onda kroz jedno 7 dana u zimi sve motornom testerom posekao do zemlje i napunio jarak sa granama ali to sam se dosta namucio jer je jarak zajedno sa mojom njivom dug oko 400metara i sve sam ja to posekao kroz 7 dana(radeci oko 50 60m dnevno)i na kraju kad je sve bilo cisto ostavio sam to tako do leta da sve siblje i drvece nikne iz panja i sto vece naraste pa sam onda uzeo total(tacnije CLINIC 480SL) ledjnu prskalicu sa dugom granom sa diznom i veliku traktorsku prskalicu u kojoj sam nosiu vodu i tako sam otisao da to oprskam lepo malom prskalicom i duplom dozom totala i potrosio sam oko 2 ili 3 litre totala na 70lit vode i tako kad sam oprskao ostavio sam to tako do proleca pa kad se sve dobro osusilo onda sam ga jednostavno drljacom polomio i sravnao sa zemljom i sada posle tog tretmana jos je po koji panj ostao ziv i iz njega nice novo granje ali polako raste i nesmeta mi toliko,ali 80 posto panjeva je total unistio i sada nemam vise problema s tim :ppozdrav:
 
Ja sam se veoma slicno tebi zanosio da mogu da raskrcim sam jedno 600 metara duzine i oko 4 metra sirine ,toliko mi je siblje i trnje zauzelo njivu.Bilo je visoko i po 4 metra . Uzas . Kupio sam motornu testeru,trimer sa nozem i mogu vam reci da je sve to zamlacivanje i gubljenje vremena.Posle jedno 7 dana konstatovao sam da ce mi trebati jos mesec i po dana. I naj jednostavnije resenje je ULT koji je za 6 sati x 50 eura sve to iscupao i izgurao.Ja posle plitko poorao i zavrsena prica.
 
p0peye ako kažeš da nećeš ništa raditi sejati tamo , možda tije najbolje prvo sve oprskaš glifosalom "malo jačom" dozom , i onda vidiš štaje ostalo to posečeš do zemlje drva odneseš kući a ovo ostalo granje spališ tamo , i onda samo prskaš totalom , a panjevi neka trunu polako , samo za bagremov panj ćeš se načekati dok istruli .
 
Eh, ljudi,
drago mi je da se još neko pridružio, ali prosto ne mogu da verujem da niko nema neku namensku priključnu mašinu...
U stvari - pa što bi i imali... Pa vi redovno održavate svoje njive, tako da vam i ne treba... :)

Ok, hvala svima na savetima do sada, sumiramo pa ćemo da izglasamo šta će biti naj bolje rešenje...

P.s. - još nisam odustao - njuškaću malo po internetu, pa ako naiđem na neko dobro idejno rešenje za priključnu spravu (kao npr "Čistač panjeva" - Husqvarna G 13 Commercial: http://www.poljoprivrednatehnika.org.rs/srp/stranice/referati/16 tanasic SPT 1 i 2 2006-6.pdf - samo u verziji priključne sprave), imam rođake koji su dosta vešti "u ruke" - pa ćemo da "skarabudžimo" nešto zajedno - u krajnjem slučaju... :)
Mada - ko zna - možda ipak shvatim s' vremenom da je naj bolje unajmiti ljude, raskrčiti to ručno i onda prskati... Mada mi je hemija NA ZADNJEM MESTU od svih mera koje bih primenjivao...
 
vidi koliko sam ja našao imaš dva principa mašina za uklanjanje panjeva [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QVAJT2ThP-4[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yA8JO4acg_o[/youtube]
Post je spojen: [time]1248426353[/time]
_________________________________________________
ovaj prvi je :D mada mislim da ti tu opet ostaje korenje kojekakvo okolo
 
Baš sam ovde na forumu pročitao da ima neko sredstvo koje pospešuje truljenje panjeva ali ne mogu da nađem taj post već pola sata, nema sile, ako neko zna neka napiše pa da mogu da sredim panj od stare kajsije. :ppozdrav:
 
@futurefarming

Pogledaj negde na Voćarstvu, ja takodje pročitao, ali ne mogu da se setim gde tačno. Mislim da je tamo neko sugerisao da se kontaktiraju ljudi koji rade u šumarstvu, jer oni to sigurno imaju!?

:ppozdrav:
 
futurefarming je napisao(la):
Baš sam ovde na forumu pročitao da ima neko sredstvo koje pospešuje truljenje panjeva ali ne mogu da nađem taj post već pola sata, nema sile, ako neko zna neka napiše pa da mogu da sredim panj od stare kajsije. :ppozdrav:

Sekira u ruke prijatelju! Ili plati sumskom gazdinstvu da ti izoru sumskim plugom :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh