Mikotoksini u mleku

Vec se sve manje pominje zeolit... Kod nas je to, ocigledno, tako. Kada nesto vredi i ima kvaliteta (sta god to bilo, a u ovom slucaju je to zeolit), setimo se samo u nuznim situacijama, kada nema izlaza. Normalno bi bilo da to nesto vredno, preventivno da koristimo (kada vec strucnjaci preporucuju), da implementiramo njegovu primenu, da razvijamo, istrazujemo, na kraju krajeva ako mi necemo da koristimo onda mozemo da izvozimo. Medjutim, kod nas nije ni malo naivna situacija da bi smo mogli da dozvolimo sebi da zeolit izvozimo, a da ga ne primenjujemo na nasim poljoprivrednim i drugim povrsinama, da ga ne primenjujemo kao dodatak ishrani nase, domace stoke itd, itd.
Imamo dosta zemljisnih povrsina, povrsinskih i podzemnih voda sa visokim sadrzajima teskih metala (kadmijum, olovo, arsen....) na kojima bi primena zeolita bila vise nego pozeljna, i koja bi mogla smanjiti rizik od mogucnosti pojave problema kakvi su ovi sa mikotoksinima u mleku.
Nadam se da se slazete sa mnom, i da bi trebalo zadrzati razmiljanje na zeolitu i onda kada se ovaj, trenutni problem, resi.
 
Juče sam dobio reultate za mleko posle korišćenja micosorba i minazela su 0,1 to još ne ispunjava eu standard,ali je ipak neki pomak jer je bilo 0,24 i mislim da će biti problem spustiti ispod 0,05.Rekli su da micosorb očisti za 5-7 dana ali nije baš tako+je išao i minazel 3-4 kg na tonu.
 
Juče sam dobio reultate za mleko posle korišćenja micosorba i minazela su 0,1 to još ne ispunjava eu standard,ali je ipak neki pomak jer je bilo 0,24 i mislim da će biti problem spustiti ispod 0,05.Rekli su da micosorb očisti za 5-7 dana ali nije baš tako+je išao i minazel 3-4 kg na tonu.

Probajte preparat Captex T2, puno bolji i daleko jeftiniji. pozdrav
 
Mozda nije lose da probate sa koriscenjem cistog zeolita (varijetet "klinoptilolit"), koji je mikroniziran i termicki obradjen.
 
Nema komercijalni naziv. To je cist zeolit (isto se zove i u prodaji - zeolit). Ima ga u slobodnoj prodaji na raznim mestima, i to u pakovanjima od 0.5kg pa do dzakova od 40-50kg. Taj zeolit je nakon eksploatacije, mehanicki obradjen (usitnjen), a kasnije je i termicki obradjen na oko 260 C. Vazno je da se prilikom koriscenja kosultujete sa strucnim ljudima kako ne bi preterali sa dozama, a vazno je i da je zeolit ispitan od strane ovlascene laboratorije.
 
Efekti primene zeolita u poljoprivredi. Taj tekst je pre neki dan objavljen u casopicu Domacin, i tu se moze procitati sta se sve postize primenom zeolita.
 
Isti problem svake godine u ovo vreme.Da li je jos negde pocela kontrola na toksine kod mene poceli samo kod nas ,,vecih,, 20+grla?
 
Počeli su da kontrolišu ali samo veće proizvođače, ali što najgore neke naše velike farme rade redovne kontrole na mikotksine preventivno i već su u novom rodu utvrdili prisustvo aflatoksina.
 
Nazad
Vrh