Mikotoksini u mleku

pankin

Član
Učlanjen(a)
22 Feb 2011
Poruka
3.313
Lokacija
osijek
evo pojavili su se ovih dana problemi sa mlijekom to jest sa mikotoksinima u mlijeku pa da malo porazgovaramo o tom problemu.
 
Jeli taj problem stvaran ili izmisljen?Niko nespominje meso a ako ga ima u mleku mora ga biti i u mesu.Svinje u najvecem delu jedu kukuruz a nigde se nekaze da je njihovo meso zarazeno........uvatili se za mleko ko pijan plota.................to je moje misljenje.
 
u mom mjestu su danas sa obrazloženjem da ima previše aflatoksina ostavili sve mlijeko i tako do daljnjeg a na čitavoj liniji kamion će pokupiti mlijeko samo na tri mjesta pa me zanima da li već neko ima nekakva iskustva sa tim.preventivno već godinu dana koristim minazel
 
Prodaja mleka u mom marketu je opala za 80%, od kako je krenula priča o kontaminiranom mleku.Kako ja slabije prodajem, manje i uzimam od mlekara, a kako će se to odraziti na proizvođače....sam Bog zna.
 
Саопштење Радне групе за праћење афлатоксина у храни и храни за животиње Министарства пољопривреде, шумарстава и водопривреде о присуству афлатоксина у млеку
19.02.2013.

Раднa групa за праћење афлатоксина у храни и храни за животиње формирана je са задатком да прати актуелну ситуацију о присуству афлатоксина у храни и храни за животиње, предлaжe решења као и да извештава министра пољопривреде, шумарства и водопривреде о стању у тој области. Радна група је извршила анализу резултата прелиминарних испитивања и мера које је министарство предузело у протеклом периоду.

Kонститутивни састанак Радне групе одржан је 19. фебруара 2013. године и закључци су следећи:

1. Предлаже се повећање броја узорака млека на присуство афлатоксина М1 које ће у оквиру националног мониторинг резидуа бити спроведени 2013. године.

2. Предлаже се успостављање мониторинга на присуство микотоксина у храни за животиње.

3. Предлаже се да се у оквиру ванредних контрола поред млека обухвати и храна за животиње.

4. Неопходно је да се применом потврдне-конфирмационе методе изврши потврда резултата добијених применом скрининг методе. Како у нашој земљи ни једна лабораторија нема акредитовану потврдну-конфирмациону методу у циљу добијања одговарајућих резутата неопходно је послати узорке у лабораторије Европске уније.

5. Узрок појаве афлатоксина М1 у млеку је контаминирана храна за животиње пре свега кукуруз као последица овогодишње суше, која је била највећа од 1981. године.

6. Поред суше која је довела до пуцања зрна кукуруза и контаминације већ присутне на пољима, додатно неповољна околност која је допринела стварању афлатоксина су велике температурне осцилације од преко 15 С које су забележене крајем прошле и почетком ове године.

7. За спречавање налаза афлатоксина М1 у млеку потребно је да се из исхране млечних крава искључи храна која садржи микотоксин Б1 у недозвољеним количинама, као и да се у храну за животиње додају адсорбенати који треба да смање ресорпције микотоксина код животиња. Три дана након искључивања хране за животиње контаминиране афлатоксином Б1, престаје излучивање микотоксина М1 млеком.

8. Неопходна је контрола присуства афлатоксина у сировом млеку и искључивање из даљег процеса производље млека које садржи афлатоксин М1 изнад границе од 0,05 μg/кг млека.

9. Даје се препорука да се уведу ванредна испитивања узорака млека оваца и коза.

10. Неопходно је да се изради упутство за примену мера које имају за циљ да се спречи налаз афлатоксина Б1 у храни за животиње односно микотоксина М1 у млеку имајући у виду слично упутство које постоји у Европској унији.

11. Министарство пољопривреде је применило одговарајуће мере за управљање овим ризиком.

Решење о образовању Радне групе у PDF формату можете видети ОВДЕ и ОВДЕ
http://www.mpt.gov.rs/articles/view/13/3109/index.html
 
kod nas je problem što niko službeno ne uzima uzorke već to mljekara onako interno
 
I sta sad,preradjivaci ne uzimaju od proizvodjaca mleko zbog bojazni od kontaminacije,sta treba da radi prozvodjac sa mlekom, da ga baci.
 
u mom mjestu su danas sa obrazloženjem da ima previše aflatoksina ostavili sve mlijeko i tako do daljnjeg a na čitavoj liniji kamion će pokupiti mlijeko samo na tri mjesta pa me zanima da li već neko ima nekakva iskustva sa tim.preventivno već godinu dana koristim minazel

Jesu li ti uzimali uzorak ili su te izostavili tek onako iz straha?
 
prije četiri dana su kažu pregledali i bilo je sve ispod granica dozvoljenog kad danas kažu da imam triputa više od dozvoljenog a ja još pojačao minazel
 
prije četiri dana su kažu pregledali i bilo je sve ispod granica dozvoljenog kad danas kažu da imam triputa više od dozvoljenog a ja još pojačao minazel
Od kad su poceli sa pricom krave od straha pocele da luce mikrotoksine a kukuruz se pokvario za 4 dana.............sta reci a ne zaplakati................::sramota::

- - - - - - - - - -

Закључци са колегијума Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде

21.02.2013.
Државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Сенад Махмутовић, након колегијума Министарства пољопривреде, одржаног 21. фебруара 2013. године, изнео је следеће закључке:

1. Ветеринарска инспекција данас врши контролу да ли је спроведена наредба о повлачењу млека из промета за које се сумња да има повишени ниво афлатоксина.

2. И даље се врши свакодневна контрола сировог млека и млечних производа и ванредна контрола сточне хране.

3. Започета је поновна контрола исправности кукуруза у јавним складиштима Дирекције за робне резерве, и сав исправан кукуруз биће дистибуиран произвођачима млека.

4. Стручна радна група коју је оформило Министарство ће израдити и доставити фармерима упуство за поступање у овој ситуацији.

Видео изјаву државног секретара Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Сенада Махмутовића можете преузети са сајта Инфобироа http://www.infobiro.tv/.
 
Evo mene su danas zvali iz mlekare i rekli da nece uzimati mleko do ponedeljka ,dok nestignu rezultati provere sirovog mleka koji su poslati juce.I to su rekli da se nadaju da ce rezultati stici do ponedejlka. Mada u njinim proizvodima nije pronadjen toksin rec je mlekari Sakule.I sta sad sa mlekom.
 
ta pala drastično prodaja mlijeka i sad ne znaju šta će sa njim-danas sam razgovarao sa načelnikom naučnog instituta novi sad i poslije sa ženom koja to radi i rekli su mi da pretraga traje oko dva sata
 
Opet ce seljak da naj.....ebe sve je to politicki,dobili su naredbu da uvoze mleko iz EU....a mi da se jebe...mo....mafija
 
slazem se, promenjen je standard za mikotoxine sa 0,5 na 0,05 da kazemo da je uredu sto se tice zdravstvene ispravnosti ALI to nemoze preko preko noci i u godini sa povecanima sadrzajem u kukuruzu navodno je godina pogodovala za razvoj,da se resi taj problEm preko novinara i polupismenih analiticara i BRIZNIH POLITICARA.
1.000.000% sam siguran da je afera izrezirana e sad treba pustiti i napujdati Vucica na sve njih da ovaj cirkus istera do kraja i da se vidi ko to manipulise sa mlecnim govedarstvom.
S druge strane gospodja Bugarski nemoze javno na TV-u da kaze da u vladi postoje ljudi koji neznaju koliko krava ima nogu i da se od krave dobija mleko.Neko ko je predstavnik asocijacije proizvodjaca mleka treba da bude malo veci diplomata bez obzira sto se ona ne boji nikoga.
Ovo sa toxinima treba resiti, pomoci i mlekarima i mlekarama a i proizvodjacima kukuruza A SVIMA KOJI OVU SITUACIJU KORISTE I MANIPULISU U SVOJU DA LI MATERIJALNU ILI POLITICKU KORIST TREBA J....TI AMA SVE PO SPISKU.
I ovo treba isterati do kraja jer ako se ne obelodani sutra ce izmisliti nesto drugo i nesto novo a mi seljaci cemo svaki put biti j...na strana
Setite se pre par godina kako su izmislili problem sa KRASTAVCIMA SALATARIMA, i sta sad opet se proizvode i to manje vise na isti nacin a sad im nista ne fali.....
 
Nazad
Vrh