Priključak za traktor za sanaciju zapuštenih njiva

p0peye

Član
Učlanjen(a)
20 Jul 2009
Poruka
34
Lokacija
Beograd-Zaječar-Aranđelovac
Pa da počnemo:

Kao što se na http://poljoinfo.com/clanovi-poljoinfo-foruma/p0peye/new/#new može videti, imam problem sa trnjem, korovom, divljim kupinama i bagremom koji mi rastu svuda po njivama.
Šta je po vašem mišljenju naj bolji način da se to sanira?

Postoji li neka priključna sprava koja bi mogla da reši problem?
Nešto kao ona sprava za bušenje rupa za sađenje drva (kao ogromna burgija)? Da li ona može da "buši" kroz koren tankog bagrema (stabla do 3-4 cm u prečniku)?

Plan je da dvobrazdnim plugom "grebem" zemlju plitko, i tako rešim problem trave, ali sa trnjem i bagremom ne verujem da će ići...
Čak sam mislio da kupim onaj "laki" četvorobrazdni plug - da sa njime neutrališem travu jednom kada se "očisti" od ovih krupnih problema.
Ipak, nisam siguran da će IMT 542 moći da radi posao sa njim...

Šta vi mislite (bolje da pitam vas nego da ga pazarim i da se ispostavi da su bačene pare...) ;)

Imate li neki drugi predlog čime vaditi trnje i bagrenje, a da ne bude "ručna" varijanta..?

Možda i ne mora da bude priključak za traktor..?

Hvala unapred na savetu...

p.s. - ja gleda', gleda' - i nikako da skapiram koji je pod-forum najprikladniji za moj problem - "održavanje njiva":haha: Eventualno "ostale oblasti" - ali to mi deluje suviše opširno... Možda "Agrotehnika u ratarstvu"?

p.p.s. - možda je bilo bolje da na početku svakog posta napišem "amatersko pitanje" ?
 
ma samo detaljno pretrazi forum, naci ces sigurno savete. e sad za trnje, panjeve i ostalo, ima svega i svacega. imas masinu koja razvrti panj, napravi od njega, maltene piljevinu, pa ima masina koja granje sitno secka pa ima jos svasta nesto. ali da to kupujes bilo bi ti puno ::novac::

bolje bi ti bilo da nadjes nekog sa skipom da ti to pocupa, ili u krajnjoh liniji i neki dozer, ali ako ima celicne gusenice moras da juris i ko ce da ga doveze do njiva, pa dal taj sa sleperom moze da se provuce, pa jos sto muka. skip ti je najbolje resenje, samo ako ne bude mnogo para. za panjeve ima jos jedan lek, a podrazumeva malo jace zapinjanje, da se malo jace oznojis. odnosno, malo otkopas, malo potkopas, pa malo jaca sajla i traktor pa udri bato.

e sad, laki cetvorobrazdni plug. nisam siguran nasta mislis, ali za 542 cetvorobrazdni plug je misaona imenica, pogotovo sto je neobradjivano zemljiste nabijeno, tesko. za travu u njivi slobodno uzmi total, iako se malo gadis na hemiju, veruj mi dosta je jeftino resenje. total+oranje i ne bi trebalo da bude problema.
 
Eh, malo me je sramota, ali nisam baš upoznat sa vama "uobičajenim terminima"... ::pomoc:;

Dakle - možeš li da mi nagovestiš kako se zove ta mašina za čupanje panjeva - po kojim ključnim rečima da tražim:haha: Pretpostavljao sam ja da postoji, ali kada ukucam "panj*" - dobijem 10tak odgovora - i ni jedan nije relevantan za moj problem... :(

Ja našao ovo - http://www.idas-salas.backabanat.com/proizvodisr.html ali mi se čini da je to samo za kopanje jama, ne verujem da bi izdržalo da buši kroz panjeve...?

Inače - ova mašina (pretpostavljam priključak za traktor) mi zvuči naj primamljivije za sada, i ako se ispostavi da bi apsolutno obavljala posao - pregovarao bih sa ćaletom i zetom da je kupimo - ako nije više od par stotina evra... - do 500tinak npr...

Dalje - šta je "Skip"? (nema smajli koji crveni od stida, a baš bi mi dobro došao...) Jedino što sam našao je http://www.grim.co.yu/fb2.htm - inače mi google nudi jahte, košulje, piaggio... :(

Pretpostavljam da je dozer guseničar, što bi narod rekao "buldožer". Ako je tako, dok bih ja njega iscimao da se prošeta po nekih 4 hektara podeljenih na raštrkanih 6-7 njiva - pretpostavljam da bih za te pare mogao da kupim gore pomenutu mašinu za panjeve...
A i to je rešenje za 1x - meni će pretpostavljam trebati svake 3-4 godine...


p.s. - rekao bi čovek "bruka - čovek završio mašinac - a ne zna osnovne mašine. Sad - imam mali izgovor - ja završih vazduhoplovni smer... :ppozdrav:
 
i meni se cini da ona burgija ne bi iznela panjeve. mozda da se stavi jaca burgija (bolji materijal), pa da se proba iz vise puta sa razlicitim precnicima. ali onda ti treba i vise burgija.

skip - jbg., mozda sam se malo nezgodno izrazio. kad sam bio mali ja sam to zvao traktor-bager i to ti je otprilike to. imas vozilo slicno traktoru ili bas traktor, napred je klasicna utovarna kasika, a pozadi strela sa bagerskom kasikom. e tom bagerskom kasikom on zahvati panj, pa cimaj bato dok ne popusti. onda ga elegantno iznese.

evo nesto sto lici na taj skip

hwfsl0.jpg


ako si vazduhoplovac sve ti je oprosteno. ja se malo zaludjujem tim avionima, citam neke knjige, vozikam onaj flight simulator. ma, tezak amaterizam

Edited by North ARMY ubacio sam kodove da ucita sliku
 
Jel' imaš bilo kakav link na tu buriju što "melje" panjeve? Da bar vidim kako izgleda konstrukcijski...
Interesuje me da li je slična izvedba kao na mom linku koji sam postovao - pa da može samo da se zameni burgija kao što ti reče, ili je pak cela konstrukcija možda robusnija (jedno je probušiti rupu u zemlji, a drugo kroz panj)?

Inače, nisam se ja ni ranije libio da "ručno" vadim panjeve (sa dedom, dok je bio živ...) - ne libim se ni sad - ali prosto nemam vremena... Kada odem jednom u mesec dana (sada je mnogo ređe, ali će se vremenom nadam se ustaliti na toliko) - prosto ne znam za šta pre da se uhvatim... :(

p.s. - s' obzirom da se ovaj dijalog svodi na tebe i mene - mogli bi smo i na PP (šala, samo molim i ostale članove da se uključe ako imaju šta da kažu - NIJE da se žalim na tebe - naprotiv...

p.p.s. - ideja je da nabavim nešto od potrebnih (priključnih?) uređaja (koji neće biti papreno skupi), koji će moći da saniraju njive i drže ih na "stend baju" do daljneg. Možda dok ćale ne ode u penziju (za par godina) - pa možda on posle bude sejao ponešto od lako održivih kultura - ako ne - onda nastavak održavanja dok budemo imali para i snage ili do trenutka kada se bude više isplatilo da batalim posao i vratim se na poljoprivredu... ;)
 
hwfsl0.jpg
HAHAHA Dr.dule falilo ti nesto u sajtu slike za tinypic nadams e nije problem sto sam ubacio (sliku je hteo da postavi dr.dule)
 
Ma nije problem, mada sam ja u gužvi samo iskopirao link i video - nisam ni primetio da je trebala ovde da se vidi slika... :)

Nego... Da li bi samo kašika (zadnji deo) mogao da pomogne oko manjih panjeva...? :sta:
 
@pOpeye
da sam na tvom mestu, znaci neko moje misljenje-opste ne mora znaciti da sam u pravu, ja bih platio nekom da to pokrci. npr. vec pomenutim skipom.

na zalost nemam link za te burgije. to sam video dok sam student bio na predavanjima a i kasnije sam video kod gradskog zelenila.

e sad, njivu tesko mozes da drzis u stand - by. jednostavno ako se njom ne bavis cak ni samo malo vremena, ode mast u propast. takav ti je ovozemaljski zivot, da ne filozofiram mnogo. zato sam ti i predlagao lucerku, kad jednom sredis njivu da posejes nju, jer je ona visegodisnja biljka i cuva njive od korova. ali zasnivanje lucerista ume da bude pomalo cupavo.

da zadnja kasika cupa panjeve, njom se panj pduhvati i cima dok ne popusti
 
SKIP provereno ima moj komsija sve sa njim radimo sta nam treba od sanaca jama kopanje panjeva ciscenje snega utovar istovar aterijala opasna masina njegov je od 577!!! :ppozdrav: ali en da budu da se zakace kasike vec je original iz fabrike u LJUBLJANI napravljen samo za te potrebe!
 
Hvala :ppozdrav:

Da li može da se nabavi (i montira) samo zadnja kašika?

Ima li model za IMT 542? (pogledaću malo po netu, nego rek'o da pitam - možda vi odmah možete da mi date neki link ili konkretan model - naziv, pa da mogu da tražim lakše...)

Pozdrav,

p.s. - baš ću malo bolje da se raspitam za ovu burgiju, možda može da se kupi priključak, i da se skine burgija za jame, a da se namenski napravi neka koja će da razvrti panjeve... ?
Javljam šta nađem...

dr Dule je napisao(la):
e sad, laki cetvorobrazdni plug. nisam siguran nasta mislis, ali za 542 cetvorobrazdni plug je misaona imenica, pogotovo sto je neobradjivano zemljiste nabijeno, tesko.
Moraću da pitam teču, to sam video kod njega pre 7-8 godina, više nisam siguran ni da li je 3 ili 4 brazdni. On ima i 542 i Rakovicu, pa možda ga vuče sa R65... Mogao bih i da zamolim burazera da ga slika i da mi pošalje sliku...
U svakom slučaju plugovi su gotovo (ako ne i više nego) duplo manji od onih na dvobazdnom koji vuče 542...
 
p0peye je napisao(la):
Da li može da se nabavi (i montira) samo zadnja kašika?

Ima li model za IMT 542? (pogledaću malo po netu, nego rek'o da pitam - možda vi odmah možete da mi date neki link ili konkretan model - naziv, pa da mogu da tražim lakše...)

ima zadnjih traktorskih utovarivaca, i na onom sajtu sto si ostavio link za burgiju, i oni imaju izmenjive alate. izmedju ostalih i malu bagersku kasiku. e sad, ako panj nije vlik, mozda bi i to moglo da posluzi, ali ako je velik, tesko. ipak tu treba snage
 
Ljudi, vidite ovo:

http://www.poljoprivrednatehnika.org.rs/srp/stranice/referati/16 tanasic SPT 1 i 2 2006-6.pdf

"Čistač panjeva" - malo je čudno, model Husqvarna G 13 Commercial

a dalje kaže:

Analizirani čistač panjeva snabdeven je četvorotaktnim benzinskim, vazdušno hlađenim
motorom Honda GX 390 OHV, snage 9,5 kW. Ukupna masa 113 kg i odsustvo samopogona
u transportnom režimu, zahtevaju masivnog rukovaoca.
Rezni aparat sastoji se od četiri grupe glodala sa po dva noža...

No to nije ni bitno - bitno je da ovakva alatka postoji (nismo ni sumnjali, doduše) - sad - cena. Plašim se da će dobrano da izađe iz okvira koji su naše finansijske mogućnosti postavile... :(

Prosto ne mogu da verujem da ne postoji priključak za traktor. Ili nisam dovoljno tražio...

dr Dule je napisao(la):
ima zadnjih traktorskih utovarivaca, i na onom sajtu sto si ostavio link za burgiju, i oni imaju izmenjive alate. izmedju ostalih i malu bagersku kasiku. e sad, ako panj nije vlik, mozda bi i to moglo da posluzi, ali ako je velik, tesko. ipak tu treba snage
Pogledaću i to... A svo ovo drveće što je izraslo po njivama je (još uvek - za sada) dosta sitno i tanko, tako da bi verovatno moglo da se sredi s tom kašikom, ali ako ostane - eto nama šume za 20tak god ako ne i pre... (mada mi je i to u nekom trenutku prošlo kroz glavu - da sredim trnje i da ostavim bagrem - pa neka raste...)
Post je spojen: [time]1248356729[/time]
_________________________________________________
dr Dule je napisao(la):
ima zadnjih traktorskih utovarivaca, i na onom sajtu sto si ostavio link za burgiju, i oni imaju izmenjive alate. izmedju ostalih i malu bagersku kasiku. e sad, ako panj nije vlik, mozda bi i to moglo da posluzi, ali ako je velik, tesko. ipak tu treba snage
Gde vide na onom linku kašiku? ja vidim samo 2 češlja, kao za utovar stabla ili bala... :sta:
 
p0peye je napisao(la):
Gde vide na onom linku kašiku? ja vidim samo 2 češlja, kao za utovar stabla ili bala... :sta:

iskreno da ti recem, nisam video na tom linku, vec ja imam slican utovarivac kuci i znam provereno, znaci ne fantaziram, da je lifam pravio i te male kasike za utovarivac. mislio sam i da ovi to imaju. ali moze to sigurno da se nadje u rumi na vasaru. a oni cesljevi su prvenstveno za utovar stajnjaka
 
Hej, Kloki!
Pa ovo je upravo to što nam treba! A i njive su u od prilike sličnom stanju - bagrenje nije veće od onog mladog drvenceta koje je u filmu u tvom prethodnom postu samlela mašima...

Doduše, malo sam obeshrabren kada sam video koliki je traktor potreban da vuče ovu skalameriju, ali brinućemo kasnije o tome!

Imaš li molim te (ti ili bilo ko drugi) neki podatak kako se uopšte zove ovakva vrsta mašine? Na srpskom, engleskom...?
Hteo bih malo da pretražim net i informišem se malo više ali ne znam odakle da počnem...
Na slici se vidi samo oznaka - ajde da počnem sa pretragom interneta sa tim oznakama - možda i natrčim na nešto...
Hvala u svakom slučaju...

Ne mogu ovako da procenim, šta misliš da li bi taj naj manji model mogao da vuče slabašan 542? Ili bar Rakovica 65?

Inače, teča ima R65 - pa verujem da bi mogli to zajedno da odradimo (ja kupim priključak, a traktor njegov - pa neka se i on služi) - sve ovo naravno pod uslovom da (manja varijanta ovog uređaja) ne košta pravo malo bogatstvo...

Ma isplatilo bi se i malo više para uložiti - u tom kraju ima toliko zapuštenih njiva a i ljudi koji rade u inostranstvu, pa verujem da bi mogla i neka parica da se zaradi (ne ja - ja nemam vremena ni za svoje njive - nego teča. On čovek jedva sastavlja kraj s' krajem iz godine u godinu - ma šta vama pričam - vi to znate najbolje...)
:)

Post je spojen: [time]1248426260[/time]
_________________________________________________
Eh, mnogo mi je brz jezik, tj prst...
Najlakše je pitati, a teže je da se čovek sam potrudi...

Dakle...

Sa prethodne slike se vidi da MF860 PTO Driven (pretpostavljam da to znači kardanski pogonjen) (gotovo) ispunjava uslove:

težina: 700 kg.
rezna (radna) širina: 1,5m
ukupna širina: 1,9m

Snaga traktora:

min 45 ks (a gde je 45 tu je valjda i 42...?)
max 70 ks (e ovde Rakovica 65 definitivno upada ;) )

Obrtaji motora 1800 o/min
ulazni obrtaji (verovatno kardan?) 540 o/min

Maximalna visina žbunja:

45ks: brzohodna: 7,5cm (e vovo mi nije baš naj jasnije - jel' to znači da prvo nečim treba da se poseče žbunje/trnje pa onda da se pređe ovom mašinom...?)
45ks: sporohodna: 13cm
70ks: brzohodna: 13cm
70ks: sporohodna: 17cm
Udvostručiti sve dužine za raštrkano (ne zgusnuto) rastinje...

Odoh da radim - javljam ak onađem još interesantnih podataka... :)

Hvala svima, posebno Klokiju :)
 
Resenje je malcer koji kao radne organe ima cekice i sve ce samleti i ocistiti povrsinski, naravno potreban je traktor vece snage.A panjevi se kasnije vade , otkopaju i vade jedan po jedan lancima, eventialno prskanje totalnim herbicidima, mada nemam iskustva sa time.
Probklem sto su takvi malceri dosta skupi, a polovnih nema.
 
to nemoze biti obican malcer kao sto mi tarupiramo njive kukuruzovinu slamu itd..
to su specijalni malceri i koliko sam video nemaju klatece nozeve vec te nazubljene valjke.
na trulom zapadu ih zovu forestry mulcher
verujem da im je cena ohoohooohooo
a max snagu koja pise ti racunaj da je minimalna
 
Nazad
Vrh