Organska proizvodnja

slobadaca

Član
Učlanjen(a)
14 Mar 2011
Poruka
86
Lokacija
Sto dalje odavde
Planiram da pocnem da se bavim organskom proizvodnjom, ali sam totalno nov u ovome. Citao sam ovde razne teme, ali me interesuje da li neko moze u kratkim crtama kao neki plan da stavi sta je sve potrebno za proizvodnju kao na primer gde vaditi sertifikat i sta je sve potrebno, koja su najbolja semena povrca, cime se prska (takodje me interesuje da li negde to ima da se kupi jer nemam vremena da te pojedine biljke skupljam tj. da li se mogu koristiti cajevi recimo), djubrenje kao i prodaja robe, posto pretpostavljam da je cena malo skuplja. Jel moze neka proverena tabela da se napravi?
U vreme genetski modifikovane hrane mislim da ce svako da se okrene ovome.
Hvala unapred svima!
 
Ako imas sigurnu prodaju,iskrena preporuka za pocetak proizvodnje,i neka je sa srecom. Najveci problem je prodaja,sto sam iskusio debelo i ne samo ja vec i mnogi drugi. Za ostalo sto si pitao je najbolje da pitas sertifikacione kuce,jer ces od njih i zavisiti,ima ih mnogo.U sustini svaka sertifikaciona kuca gleda kako da te odere.
 
Na pr. meni nije bitan,jer od ove godine povrce radim samo za potrebe svoje porodice i prijatelja.Ali ako kreces u proizvodnju,znaci da kreces kako bi zaradio. Jer ces u suprotnom izgubiti,ja sam se razocarao kad sam povrce na kraju morao da prodam po ceni komercijalnog povrca,a ulozio sam mnogo vise od komercijalista.....
 
Najbolja sa cenom sertifikaciona kuca je Suolo e salute Balkan. Sto se tice semena najbolje je imala je polj apoteka Kalia u bg ali neznam rade li jos uvek. Ono sto pise na nesici to je i bilo i nicali, semenarna ljubljana i valentin.
Prodaja ako nije u bg tesko da ide.
Sredstva za zastitu su tek bauk, nema ih nigde.
Kalkulacija , gotovo nista ne ostaje
Eto ukratko :)
 
treba da izaberes sertifikacionu kucu.
Trenutno jedino akreditaciju imaju ovi iz Subotice a Solo salute juri akreditaciju.
Za rataarstvo cekas minimalno 2 godine za sertfikaciju zemlje ,znaci do tada radis kao organska a prodajes kao obicna,
Seme sejes samo sertifikovano ili nezapraseno od instituta a odobreno od ministarstva (svaki zahtev oko 800dinara
Svaki racun moras da imas i da cuvas.
nema vestackih djubriva i zastite sem sumpora i bakra
subvencije vece za 30 a prinosi manji za 30 posto
 
Zdravo,


Nova sam na forumu, ali imam neke nedoumice po pitanju organske proizovdnje za koje se nadam da mi možete pomoći. Planiram da uradim konverziju određene površine koju imam sa konvencionalne na organsku proizvodnju, pa me zanima koji su koraci neophodni za dobijanje sertifikata o organskoj proizvodnji.


Koje sve analize prvo moram da uradim? Kako se kreću cene sertifikacije (da li se plaća po hekatru ili po gazdinstvu)? Da li ste vi koji ste prešli na organsku proizvodnju plaćali i konsultante da vam pomognu pri konverziji i pripremi dokumentacije, ili ste sve radili na osnovu svog znanja i iskustva?


Hvala vam svima puno unapred na odgovorima!


Pozdrav
 
Hvala na odgovoru!

Nadam se da ce se javiti i neko ko ima sertifikat cisto da preprica svoja iskustva!

Pozdrav
 
Zdravo,


Nova sam na forumu, ali imam neke nedoumice po pitanju organske proizovdnje za koje se nadam da mi možete pomoći. Planiram da uradim konverziju određene površine koju imam sa konvencionalne na organsku proizvodnju, pa me zanima koji su koraci neophodni za dobijanje sertifikata o organskoj proizvodnji.


Koje sve analize prvo moram da uradim? Kako se kreću cene sertifikacije (da li se plaća po hekatru ili po gazdinstvu)? Da li ste vi koji ste prešli na organsku proizvodnju plaćali i konsultante da vam pomognu pri konverziji i pripremi dokumentacije, ili ste sve radili na osnovu svog znanja i iskustva?


Hvala vam svima puno unapred na odgovorima!


Pozdrav

Potrebno je minimalno 2 godine u konverziji,gde postujes organske principe proizvodnje a proizvode prodajes kao konvencionalne
Moras da izaberes sertifikacionu kucu koja ce te pratiti i davati ti savete a ako su to manje povrsine ne isplati ti se konsultant
Nista nije komplikovano samo mora da se vodi dobra evidencija
 
Zdravo,


Nova sam na forumu, ali imam neke nedoumice po pitanju organske proizovdnje za koje se nadam da mi možete pomoći. Planiram da uradim konverziju određene površine koju imam sa konvencionalne na organsku proizvodnju, pa me zanima koji su koraci neophodni za dobijanje sertifikata o organskoj proizvodnji.


Koje sve analize prvo moram da uradim? Kako se kreću cene sertifikacije (da li se plaća po hekatru ili po gazdinstvu)? Da li ste vi koji ste prešli na organsku proizvodnju plaćali i konsultante da vam pomognu pri konverziji i pripremi dokumentacije, ili ste sve radili na osnovu svog znanja i iskustva?
Hvala vam svima puno unapred na odgovorima!
Pozdrav

Samo bih dodao da nije potrebno da uradis bilo kakve analize. Naravno da je bolje zbog sebe da ih uradis da bi znala sta je potrebno da se radi na zemljistu. Analize tla radi svaka Savetodavna sluzba u Vojvodini. Cena sertifikacije kod Ecocerta je oko 350 eura ( mislim da Pokrajina vraca deo troskova ali moras da proveris kad se i ako se pojavi konkurs za to). Konsultant ti nije potreban za manje povrsine - savete mozes da dobijes na forumima ukljucujuci i ovaj.

Konverzija moze da se skrati na osnovu analize zemljista i odgovarajuce potvrde Savetodavne sluzbe ukoliko zemljiste nije obradjivano duze vreme. Sa tom potvrdom i ispunjenim obrascem za skracenje vremena konverzije obratite se Min polj. Odseku za organsku poljoprivredu, mislim da se sluzba zove Sluzba za nacionalne referentne laboratorije. Oni veoma brzo donose odluku da li prihvataju Vas zahtev.

Pozdrav
 
Jedna njiva nije rađena 20 godina, u medjuvremenu je obrasla u bagrem, šiblje, korov.....
Očistio sam je i posadio orahe (10 komada) a između krompir, cveklu, spanać, šargarepu......
Nisam koristio nikakve pesticide i slične stvari za prskanje povrća, samo posadio iz kesica. Ne znam da li je pre 20 godina korišćena neka hemija, mislim da nije.
Orahe sam do sada prskao 3-4 puta borovskom čorbom/insekticidom. Najbliži put (zemljani) je udaljen nekih 300m a njime prolaze samo traktori, i to par puta na dan.

Može li se ovde govoriti o organskoj proizvodnji povrća ili ne?

Ne pitam zbog moguće prodaje, već da ja znam da li su to organski proizvodi ili ne.
 
To svakako jeste organska proizvodnja. Sve ti je tu cisto bez hemije( koja je pogubna), bez vestackih djubriva, jer je akumuliralo samo zemljiste prirodno djubrivo ( znaci azot, kalijum, fosfor, kalcijum itd. ), zbog nekoriscenja dugi niz godina. Ali to se brzo iskoristi , te za par godina mora se dodavati jos , naravno organskog, stajskog djubriva.
Pa normalno, motika, nista drugo
E sad, meni nije jasno zasto kazu da su proizvodi na ovakav i slican nacin skuplji od ostalih poljoprivrednih proizvoda.
Manje, ulaganja para, sto se tice hemije i vestaka, a vise rada. Doduse mnogo vise rada. Ali seljak nikad i nije racunao svoj rad i tu ne vidim problem.
Jer to je bio nacin rada vecine seljaka do pre par godina( a mozemo i preciznije da izracunamo, bar za ovaj kraj, pricamo o vecini), i niko nikad nije to uracunavao.
A sad se kalemi kao da je takva proizvodnja maltene svemirska.
I da skratim, naftu ( ili kako se to vec sad zove), za traktor racunaj u trosak , ali vilu u sake i tovari stajsko djubre i taj utovar ne racunaj, a naravno i istovar na njivi. Pa da vidis plodove rada I ORGANSKE POLJOPRIVREDE.
 
Taj jadan FAO ne zna gde mu je leva gde desna ruka, koliko imaju dobrih rešenja toliko imaju i onih potpuno kontra. Samo sam pregledao malo knjižicu, našao nekoliko nebuloza i digo ruke.

Organsko ne mora da znači i dobro....

 
У праву си,имају таквих "бисера" да човек није начисто да ли да се само смеје и/или да и заплаче од муке.
Без обзира на математику,где је нпр. 1+1=2,две ситне јабуке нису исто што и две крупне јабуке.Бар се мени тако причињава.То су ипак књишке препоруке и рађене за одређена подручја и не значи да је тако било где већ се мора водити о свему рачуна .Иако кинези кажу да се све што лети гмиже ,хода меже јести код нас постоји изрека да:Не једе се све што лети.
 
Nazad
Vrh