Priprema pčela za zimu

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
biljana&dragan je napisao(la):
novii je napisao(la):
Duboke podnjače montiram fiksno, tako da se ne mogu odvojiti od donjeg nastavka.

Izvini Novii , i sam znaš da nemam previše pčelarskog iskustva , al me zanima kako zazimiš društva? Znači li to da u jesen ne menjaš mesta nastavcima ili podigneš ramove iz prvog u drugi nastavak?

Pa uglavnom pustim da pčele sebi prilagode izgled košnice, ja se u to minimalno mešam. Uglavnom ja nikad ne menjam mesta nastavcima, pošto do sad nisam imao potrebu za time. Pčele se za zazimljavanje počinju spremati već u Avgustu mesecu. Tako da će uskoro početi period kada idu pripreme pčela za zimu.
 
Novii ,
Ja sam započeo neku vrstu pripreme oko 10.jula.Odnosno krajem juna završio treće dimljenje varolikom,mada preventivno, jer nisam primetio prisustvo varoe. Inače podnjače imam kombinovane 4 su sa mrežom i 5 bez , al ni u jednoj košnici nemam problem.
Nemam livade , pa nema ni paše , al sam imao dosta bundeve sa koje su navukle polena , samo tako.Meda imam malo , 2-3 rama , pa sam od 10.jula dodavao 300g sirupa 1:1 svako drugo veče , a danas sam prešao na sirup 2:1 i planiram da teram do 10. avgusta.Onda mislim da prekinem , da ne mučim mlade pčele ,da izmenjam mesta nastavcima , da izvršim još 3 tretmana varolikom ,, i stanem. U oktobru mislim da jednokretno tretiram mravljom kiselinom i ujedno presečem maticu u daljem sejanju.Tada ću , ako primetim da su zalihe meda kritične , ubaciti eventualno pogaču.
Zanima me šta Ti i drugi iskusni pčelari mislite o ovome,,, grešim li u nečemu ?
I još jedno pitanje : tri stara društva su OK ( dva nastavka puna pčela , a ima ih i u trećem - koji ću naravno skinuti u avgustu) . Pet ovogodišnjih nukleusa , kojima sam ubacio matičnjake imaju lepog legla , dosta polena i dva rama meda , a pčele posedaju 6-8 ulica.Nadam se da će napuniti plodište pčelama, ali smatram suludim da im dodajem još jedan nastavak. Pitanje je : Smem li da zazimim tako samo plodište??
I drugo : Prošlogodišnja matica koju sam sklonio iz društva koje mi je vuklo matičnjake za sve , razvila je solidno društvance u šestom nukleusu , ima 5 ulica pčela , 2 rama meda , lepog polena , 3 rama obostranog legla pod konac, a izvukle su 7-8 zatvorenih matičnjaka ::lose:: , iako imaju 2 neizvučene SO ?! :nono: Nisam hteo da ih rušim , ostavio sam matičnjake , pa šta bude.
Šta mislite o svemu ovome , ljudi?
 
Niko se ne javlja?
Zna li neko zašto bi društvo koje ima dobru maticu vuklo matičnjake u nevreme??
Bojim se da nisam ja nešto isprovocirao , zato sam i napisao potanko šta sam sve radio , da se vidi da nisam nešto z...
Meni ne bi bilo logično ni da su ovo uradile u bagremu , obzirom na one dve neizvučene SO?!
 
Da je dobra matica nebi vuklo maticnjake u nevreme, izvadiš maticu i ubaciš iz nekoga društva gde ima mladoga legla, a da si zadovoljan sa maticom jedan ram. Odatle da povuče matičnjak.
 
Ma i ja kontam da ne bi vukla matičnjak da je sa maticom sve OK , al me bune ova 3 rama legla ,, a leglo kao da je precrtano sa slike--lutka.
Inače se ja ne sekiram previše zbog te košnice (nju mogu uvek da prežalim ,obezmatičim i spojim pčele sa nekom jačom) , već me sekira nešto drugo.
Ova matica mi je iz najjače ovogodišnje košnice (odatle sam izvadio 2 roja plus ovo problematično) , a ta ista matica je posejala leglo u staroj košnici iz kojeg sam izveo SVE matice !!
To me brine , mada mislim da je zasada sve u redu , ili mislite da nije , sudeći po onome što sam nabrojao u prvom postu. Inače oni podaci su 100% verodostojni.Znači sve košnice imaju bar 3 rama zatvorenog legla. Koliko , u ovom periodu ,društvo treba da ima ramova legla da smem da kažem da je jako?
 
Ja bi sa mog ugla gledanja rekao da su 3-4 rama sa pčelama sasvim OK, pošto uskoro počinje period sa malom količinom paše. Bitno će biti omogućiti pčelama da lepo slože vence na ramove i da obezbede dosta hrane počevši od 10 avgusta. Ukoliko se vidi da nema dosta hrane i da su venci slabi ide se u postepenu prihranu. Ovo sve zavisi od vremenskih prilika i treba njima prilagoditi rad, a ne fiksnim datumima.
 
Ja sam moje košnice sveo na dva nastavka, i uskoro ću da ih tretiram protiv varoe. Medeni venci su u košnicama već sasvim lepi i bogati.
 
Čime ? Jesi li veran armitražu , ili već koristiš eko-evropske preparate? Ja sam još uvek na ona 3 tretiranja armitražom (varolik ) i danas mi je termin za drugi tretman , ali pošto je svuda zabranjen osim nas i Rusije , voleo bih da čujem i neko iskustvo od onih koji su probali nove preparate.
Inače medne kape pristojne i kod mene + dosta polena i 2 čisto medna rama , mislim da će biti OK.
PS : Kako si prošao na suncokretu? Juče smo vratili iz Smedereva zetove košnice (prva godina pčelarenja sa 6 DB ) i nema ni grama u medištu ?! Plodište dobro popunjeno , društva nisu loša , a bagrema dale oko 150kg.Jel moguče da je visoka temperatura toliko uticala?
 
Zavisi i od sorte suncokreta, sad se selekcija vrši na dobijanje ulja, a medonosnost se zanemaruje pri selekciji. Mi smo u Staparu dobro prošli, ali je bila isto jedna tabla suncokreta koja nije ništa dala. Ako nije bilo meda, onda je vreme da se pčele prihrane, brzo će zima.
 
To smo i uradili , ubacili najslabijoj pogaču (jer je imao samo jednu) , a za dalje kako hoće.Savetovao sam mu da dodaje sirup i da jednu gde je dodao selekcionisanu maticu pre 15-tak dana prebaci u nukleus na prezimljavanje , kako ne bi morao da uništava jednu dobru maticu.U krajnjem slučaju možda će ta matica u martu da vredi zlata.
Inače ovo za selekcije suncokreta nisam znao.Za mene je suncokret-suncokret. Čovek se uči dok je živ . Hvala :ppozdrav:
 
kod mene na kosticevoj tabli suncokreta koja je od mog vocnjaka udaljena nekih 90 m nije bilo meda ni za poneti a bojim se da je tretiran gaucom jer imao sam uginuca i sto se tice suncokreta gledao sam kakve su im glave kao da je postrni suncokret...sitan ... znaci oprasivanje nula ... meni nema meda pcele ginule a njemu rod duplo ispod pola
 
Бубало je napisao(la):
kako cuvate vosak u toku zime? dal da ispod klubeta podmetnem prazno sace? kakva su vasa iskustva?

Ramovi u kojima nije bilo legla mogu da se cuvaju i van kosnice, a ramovi u kojima je makar malo celija iz kojih su se izlegle pcele pozeljno je ostaviti u kosnici da ih pcele cuvaju od moljca. Nastavak ispod klubeta sa praznim ramovima sprecava direktan prodor hladnog vazduha na pcelinje klube i pcele cuvaju sace od moljca ako u tim ramovima ima meda pcele ce ga preneti gore u plodiste. :ppozdrav:
 
Najbolje mi se pokazalo zazimljavanje na 1 nastvku a bio sam zazimljavao i na 2 ali tu su pcele bile rastrkane i nisu tako navukle med med je bio u oba nastavka ali nije kao u jednom nastavku kad ga naslazu a isto sam bio i zazimljavao dole pcele i med a gornji nastavak sam bio odvojio sa plocom lesonita sa prorezom 1x5cm kroz koji su one prevukle med iz gornjeg u donji nastavak al kod tog nacina ne moze se staviti pogaca i ne vidis pcele u toku zime moras mnogo ih uznemiravati dok skines gornji nastavak a kod 1 nastavka samo dignes novine i vidis u kakvom su stanju pogacu stavljam u novembru
Tako da je po meni najbolje zazimiti na 1 nastavku LR
 
Kada su ti pcele prenele med iz gornjeg nastavka u donji trebao si taj gornji spustiti ispod plodista i on bi cuvao klube od prodora vazduha kroz leto a pcele ne bi silazile u taj nastavak do proleca i povecanja legla i broja mladih pcela i u prolece ne treba dodavati nastavak jer pcele imaju dovoljno mesta za razvoj. Pogace nije dobro davati u toku zime jer se zimske pcele iscrpljuju preradom secera prihranu treba uraditi do polovine septembra guscim sirupom dok jos ima letnjih pcela da prerade secer. Kosnice se posle septembra otvaraju jos krajem nvembra ili pocetkom decembra kada nema legla radi tretiranja oksalnom kiselinom i posle toga se do prvih lepih dana proleca vise ne diraju. :ppozdrav:
 
Pa one ne preradjuju cvrstu hranu nego je odma jedu i taj najlon od pogace ne skidam do proleca dok ne otopli jel im se tu kondezuje voda pa ne moraju da idu na pojilo nego odma u kosnici imaju vode
a prihranu zavrsim do kraja septembra kao i tretiranje protiv varoe
a tretiranje protiv varoe 3-4 puta sa Varamit preparatom on se nakaplje na one papirice pa se upali
 
Pcele ne jedu secer
secer mora biti preradjen i prenet u celije da bi pcele mogle da ga koriste
najlon folija moze da se postavi i bez pogace i ima istu ulogu
posle jesenjeg tretiranja varoa ostaje u leglu zato je neophodno tretiranje kada nema legla
 
Nazad
Vrh