Priprema pčela za zimu

Imam dva pitanja,prvo:
Ljudi kako da napravim pcelama kolac za sad preko zime?
Koji sastojci i kako pripraviti,koliko davati?
Imam dvije kosnice samo.
1zqxbsx.jpg


Ove godine sam u 5om mjesecu ih donesao.
Med nisam vrcao ostavio sam im to ove godine.
Nisam ih niti protiv vaore tretirao.
Tako da je moje drugo pitanje,sa cime ih sada tretirati i kako?
 
nju-viliđ
Ljudi kako da napravim pcelama kolac za sad preko zime?
sa cime ih sada tretirati i kako?


U toku zime ne treba stavljati cvrstu hranu (kolac ili pogacu) jer nepotrebno trosi pcelama energiju za preradu secera a podstice maticu na zaleganje sto nije dobro u toku zimskih meseci. Prihranu treba poceti sa pocetkom unosa polenovog praha u kosnicu i to tecnom hranom (sirup).
Protiv varoe tretirati kada ne bude legla u kosnicama (novembar ili decembar) nakapavanjem oksalnom kiselinom. Detaljni opis radova i receptura za spravljanje rastvora oksalne kiseline moze se procitati ovde http://spos.info/forum/index.php?topic=2075.0 :ppozdrav:
Jos jedna primedba kosnice nisu postavljene dobro jer su na punoj dasci i vlaga ce se zadrzavati ispod njih sto ce smanjiti trajnost podnjaca i povecati vlagu u kosnici. Kosnice postaviti na dve stafle.
 
Ovo je stara slika,sad sam im napravio "kucicu" prije koji tjedan u kojoj su.
Poslikat cu i to,kad odem kuci. I na dvije stafle su vec :D
 
@nju-viliđ
nvucinac ti je uglavnom sve rekao_Ono što bih dodao je , da obzirom da nisi dirao med , verovatno ne treba da se sekiraš oko hrane , ali antivaroa tretman je obavezan.Jesenji si propustio , a zimski nikako ne smeš preskočiti.
Što se pogače tiče ja ih dodajem polovinom januara i napravim ih za svoje potrebe , ali smatram da se tebi , ukoliko misliš da ih treba dodati, ne isplati nikako da komplikuješ život i praviš za dve košnice.Najbliža radnja i daš 280din i to je to. A dogodine kad , uz Božju pomoć , ojačaš - pričamo o recepturama.
Puno sreće i MEDNO! :cao:
 
Da se ija malo ukljucim,ja ne dodajem pogace imam mogucnosti ikad je potrebno vadim krajnji ram koji sam obelezio pri zadnjem pregledu i poklapam preko ramova obicno ima oko 2-3 kg meda doblizio sam hranu i pocela je stimulacija.
Post je spojen: [time]1289156362[/time]
_________________________________________________
Imam dvije kosnice samo.
Kolega nemoj se stideti i reci samo svi smo mi poceli sa jednu ili dve kosnice to su uspesniji pcelari od onih koji pocnu sa 10 i vise kosnica.
 
pcelar je napisao(la):
Da se ija malo ukljucim,ja ne dodajem pogace imam mogucnosti ikad je potrebno vadim krajnji ram koji sam obelezio pri zadnjem pregledu i poklapam preko ramova obicno ima oko 2-3 kg meda doblizio sam hranu i pocela je stimulacija.
Post je spojen: [time]1289131162[/time]
_________________________________________________
Imam dvije kosnice samo.
Kolega nemoj se stideti i reci samo svi smo mi poceli sa jednu ili dve kosnice to su uspesniji pcelari od onih koji pocnu sa 10 i vise kosnica.

Ukljuci se i malo vise nece da smeta. :ppozdrav:
 
Ovo je neki mnogo strog forum jedna recenica i odmah kritike u buduce cemo pisati o pripremi pcela za zimu poz ::lose::
 
Kolege pcelari kako stojimo sa leglom u kosnicama u ovom periodu?
Kada ce moci da se radi tretman oksalnom kiselinom kao zavrsni udarac varoi ? :sta:
 
Unutrasnjost kosnice prije par dana
2193xia.jpg


16kxl02.jpg


Evo ih na "koritu",malo sam dolio secera i vode ::namigivanje::

2hxvvyd.jpg


Nasao sam ih par komada :pcelac:: koje su uginule,i to zato jer je stari okrenuo resetku naopacke pa nisu mogle doci do hranilice i nekaku su se zaglavile i uginule.Tocnije 23 su mi uginule. Pa sam uslikao dvije:

nzlmoj.jpg
 
Kolega ja vec 5 godina radim u decembru za sad jos ima leglaq kod mene ne ali u nizim delovima gde zivim ima u po neku kosnicu mislim da je vreme toplo i nemoze se odrediti kolicina za doziranje a idesavalo se da pcela poleti a na krilu ima kap kiseline kap zavrsi u oko pcelara.
Post je spojen: [time]1289373748[/time]
_________________________________________________
zaboravio sam da napisem da je moj pcelinjak udaljen 25 km
 
Prošle godine sam tretirao na Mitrovdan (8.11.) , sad još i ne pomišljam.
Nisam otvarao da kontrolišem leglo , ali zadnje nedelje lete ko da je "livada" u punom jeku?? :sta:
 
Propustio sam prosli vikend da proverim leglo ali predvidjaju toplo i ovog vikenda :cool: pa cu proveriti. Mislim da nema legla ili mozda negde jos malo, ali je rano za tretiranje oksalnom jer pcele nisu u klubetu. Ovo toplo vreme moze da dovede do vece potrosnje hrane pa ce i to trebati proveriti koliko jos ima zaliha hrane.
Da li je neko koristio Beevital protiv varoe ? :ppozdrav:
 
Evo da se i ja uključim, tretiranje pčela protiv varoe je obavezno i tu se svi moramo slažiti (ukoliko hoćemo da imamo pčele).
Ja nisam koristio eko preparat koji se dosta spominje na nekim drugim forumima već koristim provereni Mitak po principu dimljenja. Pošto je ovaj lek dosta izvikan i čini mi se da je i zabranjen u nekim zemljama, verovatno ću 2011 god. naći neku alternativu da ga zamenim...

Tretiranje oksalnom kiselinom se radi kada je spoljna temperatura između 5 do 10 stepeni, odnosno kada su pčele u fazi klubeta ili pripreme za klube, odnosno izletanje pčela izvan košnica je svedeno na minimum ili ga uopšte nema. Oksalnu kiselinu mešam u šećerni sirup odnos 1 litar sirupa i 35grama OK.
Pčele po pravilu postavljam na dva nastavka gde je donji pun ramova bez meda (usput čuvam izvučene osnove) a u gornjem su pčele na devet ramova i svi su puni meda, par lista novina i stiropor ispod poklopca.

Pogaču nikad ne stavljati pre druge polovine januara, samo pravi probleme.
 
nju-viliđ
Dali im svejedno trebam pogacu davati?



Prihranu cvrstom ili tecnom hranom ne treba raditi sve do pojave unosa polena u kosnicu. Kada pocne unos polena preporuka je prihraniti redjim secernim sirupom jer se na takav nacin povecava unos polena i brzi razvoj drustva. U toku zime ne treba davati nikakvu hranu pcelama, osim ako nije ostavljeno dovoljno hrane pa bi pcele uginule od gladi.
 
nju-viliđ
Samo nisam tretirao protiv varoe



Jos nije kasno da tretiras oksalnom kiselinom ove nedelje ce temperatura biti malo iznad nule pa mozes slobodno izvrsiti tretman oksalnom kiselinom jer sada vise nema sigurno legla i bice unisteno 90% varoe.
Recept za oksalnu kiselinu:
1 lit. secernog sirupa 50:50 secer:voda zagrejan na 40 stepeni
35 grama oksalne kiseline
dobro promuckati da se kiselina rastvori
tako zagrejanim rastvorom pomocu sprica za inekcije poprskati pcele u ulicama sa 5 mll po ulici (6 ulica pcela = 30 mll rastvora).
Posle ovog tretmana 90% varoe bice na podnjaci. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh