Čičoka u ishrani goveda

geometar

Član
Učlanjen(a)
15 Nov 2010
Poruka
57
Lokacija
krusevac
Ove godine sam prvi put sadio čičoku,na netu ima puno stvari o njoj,krtola moze da sluzi za ishranu ljudi,svinja i goveda,a od stabljike koja dostize nekoliko metara visine moze da se napravi kvalitetna silaza.Stabljika je puna secera tako da silaza moze da se koristi za par dana posle skidanja.Nije puno zahtevna za gajenje a postize dobre rezultate.
 
druze zanimaju me tvoja iskustva,koliki je prinos silaze,koliko kosta semenski materijal?kako je goveda jedu..
 
jel stvarno ??? da li se seje svake godine ili? koliko ide na hektar?

- - - - - - - - - -

jel stvarno ??? da li se seje svake godine ili? koliko ide na hektar?
 
Posadio sam u bašti 20ak kvadrata pre 3 godine jer imam šećeraše u familiji a čičoka je dobra za to. Sad sve krčim jer sadim voće. Ta čičoka je gora od najgoreg korova, proširila se na 100kv i na tom prostoru ništa drugo od korova ne raste. A svaki ašov kad ubodem izvadim kg korena.
 
Apsolutno se slažem sa zadnjim postom. :ppozdrav: Kod mene u selu su posle drugog svetskog rata, kada su naišle gladne godine, davali seme da bi se narod ishranio, i posle 60 godina u nekim ćoškovima njiva je ima i širi se kao kuga. Što se tiče hranljive vrednosti, veliki deo je voda, ima antinutritivnih materija što dodatno smanjuje njenu hranljivost, mislim da u uslovima gde uspevaju krmni graškovi, grahorice, sirkovi, ovakve biljke nemaju perspektivu.
 
ja koliko znam i kolikosam video na uytubu od jednog coveka ona je jako isplativa za ishranu stoke, e ssto se tice korova ima herbicida koji ma se korov unistava total herbicid itome slicno, ali onaj ko se bavi stocarstvom nema razloga da sadi voce, uglavnom cicoka je krtola a nije semenka ....tako da se ne slazem da je gora od korova, veliki je problem nas ljudi koji bi u poljoprivredi casovo cas ono da sadimo.... evo primerak,ja posadim voce, ima izdanaka i siri se kao korov bukvalno, ali ima herbicida kojima se to suzbija,takoda ne vidim sto ste odmah poceli da kritikujete cicoku, i jos nesto, cicoka se sadi u njivi ogledno a ne u basti gde svake godine menjamo kulturu...
 
Jugi ako misliš na mene, nije mi bila namera da kritikujem čičoku nego da iznesem svoj slučaj:osmeh:. Ono što sam napisao je po meni pozitivno za nekoga ko planira čičoku kao glavnu višegodišnju kulturu. Al to je jednostavno tako. Neću da prskam totalom jer je to kućna bašta i može ručno da se odradi za par dana. Inače sam bio nevezano za ovo na predavanju o čičoki za silažu. Naravno da su je nahvalili neverovatno jer prodaju krtole. Po priči tih agronoma postoji više vrsti čičoke, i navodno ta za silažu ima mnogo bolji prirast i sastav nadzemnog dela. Ne znam da li je ovo istima ili marketinški trik ali mislim da bi i od obične moglo da bude isplativo pravljenje silaže.
 
ja sam imao problem sa nekom biljkom koja mi je rasla na placu oko 3 metra visine nista nije pomagalo cak ni total ona se uvek oporavljala , ali sam je zatrpao pa sam resio problem sa 60 cm zemlje.kada je prosle godine jedan moj mestanin zasadio cicoku i kada je formirala stablo tek sam onda svatio da sam imao problem sa cicokom.
 
DraganVš nisam mislio na tebe nista konkretno druze :osmeh:, samo kazem da ako je tacno ono sto samvideo onda je to za krave odlicno,al nadam se da nije neki marketing...
dejan 77 legendo hehehehhehehhehe znaci ipak si je pobedio svaka cast
:osmeh:
 
ja sam prosle godine imao 20ak ari kao cisto da probam,silazu sam prodao jednom farmeru iz okoline koji je jako zadovoljan silazom jer ima slatku stabljiku koja je kod mene narasla do 3metra,a inace moze i vise.Sadi se kao krompir u redove i potrebno je 15kg za 1ar.Svake naredne godine nice iz krtola koje napravi prethodne godine,a unistava se prskanjem totalom.Inace ja posedujem oko 1500kg krtola za sadnju...
 
znaci iskljucivo silaza.. pa dobro a jel ti dobropodnela susu? mislim jesi je zalivao ili?
 
znaci iskljucivo silaza.. pa dobro a jel ti dobropodnela susu? mislim jesi je zalivao ili?
najbolje.Ja sam svoju imao pored rasine u plodnoj tenji i nisam imao potrebe da je zalivam ali joj zalivanje svakako povecava masu.jedan komsija je imao na malo losijoj zemlji,listovi bili izgoreli skroz,on je zalio dobro i cicoka pustila nove listove,a stari odpali.
 
Gledam i cudim se :D
cicoke-nasih-vikendaskih-susjeda8230-74bf3f02cb86c116ce98d8a22a16fbad_view_l.jpg

cg.jpg

cicoka-krompir-slika-4778628.jpg

poljoprivreda400.jpg

Cicoka-100-kg_slika_O_4100494.jpg

Evo koja slika ako je to o cemu se pise,dojmljivo izgleda ova velicina biljke.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh