Udruzenja vocara

Ljudi, hvala sto dajete savjete, ali svi su negativni.
Da li je moguce da kod nas ne moze da funkcionise a kod drugih moze ?! Pa mi sami sebe diskvalfikujemo i kazemo za sebe da.smo najgori,prevaranti....a drugi su kao dobri.
Pa zar je normalno da dodje neki svercer, otkupi od nas dvadeset sljivu po 0.35 € i onda je proda za 0.55€ ?!
Pa jel ima bar jeeno udruzenje koje funkcionise normalno kod nas ?
To, u se i u svoje kljuse nece moci jos dugo...ako ovako nastavimo zgazice nas.
Naci cu negdje podatak koliko clanova imaju udruzenja iz Juznog Tirola i koliko ljudi vodi cijelu pricu....
E tu vec nastaje problem pri samom startu,i sam si napisao jedan veliki problem.Bicu otvoren totalno,Naprimer ja se sa tobom nikad nebi udruzio jer si napisao ovo:

"Pa zar je normalno da dodje neki svercer, otkupi od nas dvadeset sljivu po 0.35 € i onda je proda za 0.55€ ?! "

Ako sam ja zadovoljan sa cenom,sta me briga posto ce otkupljivac,da ne kazem svercer jer ne prodajem narkotike,da proda moju sljivu.Ako hoce nek je prospe.Klasicna seljacka politika,sto bi se reklo.
 
Ne mislim da je svercer nesto lose, cak naprotiv. Nisam se dobro izrazio, mozda je bolja rijec preprodavac.
Pricao sam u kontekstu udruzenja...ako moze jedan covjek, dva covjeka ili vise njih da se organizuju, pokupuju voce, nekada organizuju i svoje berace, nadju kupca, prodaju.....pa zar to ne mogu i ljudi koji su to voce proizveli.
Po meni cilj udruzenja jeste da se roba proda sa sto manje posrednika, jer na taj nacin proizvodjac dolazi u prvi plan i ubira zaradu kakvu zasluzuje.
 
Udruženje svako ima i mana i koristi i koliko znam sa naši prostora većina su negativna , mislim da udruženje mora imat striktno definisano u statutu čime će se bavit i da to nebude preglomazno . Po mom mišljenu prvenstveno bi se trebalo bavit plasmanom proizvoda da pokuša što je bolje moguće plasira proizvode, nabavkom mehanizavije, to bi se moglo radit bez puno zaposleni u tom udruženju. Isto tako mislim da bi se trebali udruživat u ovom slučaju voćari koji proizvode iste vrste voća , upravo zbog plasmana i količine da postignu bolju cijenu,a i mehanizacija je ista potrebna za obradu . Svako udruženje koje bi imalo za zadatak da se bavi kako gore u postoma neko spomeni možda i otkupom savjetovanjem bi bilo skupo i neznam koliko bi bilo korisno .
 
Slazem se...mi cemo krenuti sa mikro udruzenjem na nivou sela...sada se jos dvoumim da li da se koncentrisemo samo na konzumnu sljivu, jer to bi bilo sasvim usko i onda bi dobili savim homogenu srukturu clanova.
Ono sto sam ovdje shvatio na osnovu vasih iskustava je da pravila moraju da budu strogo odredjena i zato necemo zuriti. Bolje da to u startu postavimo kako treba nego da posle bude haosa.
 
Sve što nebude definisano u statutu ili pravilniku udruženja kod našeg naroda se onda podrazumjeva a to nevalja . Neznam kako stoite sa mehanizacijom a po mom mišljenju tu ima prostora za udruženje ili ti udruživanje . Samim tim ako se udružuju ili ulaze u udruženje voćari koji proizvode isto voće radovi u voćnjaku su identični pa upravo jedna mehanizacija to sve može da obrađuje . Može se stoga nabavit i srestva za zaštitu i đubriva po povoljnijim cijenama , a nema prostora za malverzacije pa stim nema ni prostora za nezadovoljnje . Usput pošto smo zemljaci koje je selo u pitanju.
 
Nazad
Vrh