Beli tartufi - tartufo alba

zgodna tema.ja sam iz slavonije i svi nešto šuškaju da i tu tartufa ima ali nitko se time ne bavi..koliko ja znam..a ako nije tajna kakvog kera imaš :D
 
Evo ovde slika belog tartufa od 422 g iz Srbije a ovde je jos po nesto o tartufima i keru koji ga pronalazi.

s3niu9.jpg
 
DULEmajstor je napisao(la):
Ja sam jako zaiteresovan . Kod mene ima crnih , bele jos nisam nalazio . Samo sam dvaput naso na mestima gde su rile svinje.


Dzabe sto je tema dobra kada nema ko da pomogne . Kako dresirati psa, kojeg psa uzeti, gde prodati, itd........

izvini na koj dubini moze da se na nadje tartufi imali neki koren ili neki drug znak :ppozdrav: ::svaka cast::

Nije mi jasno zasto ljudi o tome nece da pricaju. Nikad mi nije bilo jasno , nice mi ikad biti. Zasto se kriju od kamera, od ljudi , zasto im ne pomognu , cemu to . Stvarno neznam.

Citiranje postova bez komentara brisemo.
 
Ko prodaje kod nas lesnik mikorizovan belim tartufom,ali da nije prevara
posedujem pogodno zemljiste za uzgoj tartufa na FRUSKOJ GORI
 
Tesko ces to naci u Srbiji a da nije prevara.Prvo ces tu sadnicu skupo platiti i kad vidis los
rezultat, bice nesto kao pa nije dobra zemlja, pa niste se drzali propisanih uslova...posao propao,
prodavac sadnice zaradio ::novac:: ,a ti :udri:
Ne kazem da se sa tartufima ne moze raditi ali tesko ce ti neko dati pravi odgovor na to pitanje.

pozdrav :cao:
 
Zasto ne bi mogli da se naprave uslovi u kojima bi tartuf sigurno radjao
kakvo je zemljiste potrebno
 
Da bi se iskopao prvi beli tartuf u zasadu, treba čekati najmanje deset godina, uz uslov da su sadnice bile dobro mikorizovane i da zeljište i vlažnost odgovara tartufima. Zato je mnogo rentabilnije ići SA PSOM u potragu za njima u prirodu gde ga već ima. Prinosi nisu garantovani, i sve količine su proizvoljno date, jer i prinos belog tartufa u prirodi varira iz godine u godinu. Ova godina je bila izuzetno slaba za beli tartuf, a prošla je bila rekordna.
Ovde kod nas kruži fama o tartufaru iz Srema koji je prošle godine izvadio i PRODAO, ( što je najvažnije u celoj priči ) 80 kila belog tartufa.. Pa svejedno koje klase, džokera ili oštećenih komada kad se prevede u evre, onda je jasno zašto se ćuti o tartufarenju.
Ovde ima dovoljno tekstov u ovim prikačenim fajlovima ako bi neko hteo da se bavi tartufima.
Najvažnija stavka za beli tartuf, TUBER MAGNATUM PICO, koga ima kod nas u staništima ispod hrasta lužnjaka i bele (domaće ) topole, na plavnim područjima, je DRESIRANI PAS.
lAGOTTO ROMANJOLO JE ITALIJANSKA RASA, NAPRAVLJENA SELEKCIJOM ISKLJUČIVO ZA NALAŽENJE TARTUFA. KOd nas su dovedena prva legla devedestih godina, i povremeno se osvežava populacija novim "italijanima" mada su naši LAGOTTI, odlični na terenu, divni kućni ljubimci, i odlični na izložbama pasa.
Dresuru za nalaženje tartufa savladavaju vrlo brzo, jer Lagotto spada u radne pse, i uči neverovatno brzo. Inteligentni su i poslušni. Nisu hiperaktivni kao labradori, i na terenu kad se malo istrče , krenu da traže i kopaju neumorno.

Post je spojen: [time]1300480983[/time]
_________________________________________________
Neophodan za tartufarenje u prirodi ili u zasadu LAGOTTO ROMANJOLO - tartufarski pas.

28609_1430278234960_1172970482_31231155_8036410_n.jpg

Post je spojen: [time]1300502685[/time]
_________________________________________________
68315_1638694285231_1172970482_31736930_3734151_n.jpg

Post je spojen: [time]1300524605[/time]
_________________________________________________
59272_1577099265394_1172970482_31608645_1712210_n.jpg
 
Pozdrav svima,
njuškao sam po netu, taruf = lova = gomila prevaranata , no to nije ništa novo. Planiram da pokolonim poverenje http://www.cudesnasuma.com/ da li je neko imao iskustva sa njima obzirom da hoću da naručim pedesetak sadnica lešnika .
 
@ Aurelius

Koliko znam čudesna šuma je najači sajt o gljivarstvu kod nas, ali nisam siguran da baš oni se bave prodajim sadnica lešnika. Pre će biti da si video neki oglas na njihovom sajtu. Što se tiče iskustava, na forumu su izneta neka iskustva pa su se javili prodavci takvih sadnica i pretili tužbama jer su ih klevetali naši članovi. Tada je bila neka njihova promotivna poruka da je zarada sa jednog hektara godišnje oko 4 400 eura u proseku, ali su posle natezanja sa nama te podatke izbrisali sa svog sajta.
 
Sto se tice zarazenih sadnica lesnika sa micerijumom..vrlo tesko..nije da nije izvodljivo ali je vrlo tesko i to je generaciski posao.po francuskoj ima plantaza tartufa ali kod nas jos nisam cuo da je neko uspeo da podigne plantazu tartufa,,i ako uspe treba nekoliko godina da se pocne berba trartufa..cini mi se da je u lapovu ili batocini neko podigao plantazu lesnka sa zarazenim sadnicama,,ali sve je too veliko pitanje i moje mmisljenje je da je to tesko izvodljivo jer mora mlogo stvari da se usklade...najsigurnije ti je ker,,pa polako po sumicama...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh