Beli tartufi - tartufo alba

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Beli tartufi - tartufo alba je svakako najpoynatiji tartuf i glavni cilj. Ovu temu sam ređio da otvorim da bi se malo više upoznali sa tom gljivom i sa načinima za njeno sakupljanje. Ako mislite pisati o veštačkom uzgoju tartufa, slobodno preskočite ovu temu jer će svi postovi da se automatski brišu, pošto postoji tema o uzgoju tartufa (Tuber magnatum Pico).

1zygcup.jpg


Oni koji se bave sakupljanjem beloga tartufa (Tuber magnatum Pico) kažu da je izuzetno uzbudljivo kada vam pas počne kopati po zemlji. Nezna se veličina onoga što je našao, čak ni dali ima išta na tom mestu, i oseća se prijatna neizvesnost. Ako se nešto pronađe preporuka je se psu potom dade komadić sira, koji se potopi u maslinovo ulje koje ima aromu tartufa. Ima tu još dosta saveta oko nalaženja, tartufari imaju i svoj zvanični sajt.
 
~ AFRODIZIJAK U KORENU CERA (pdf, 247 KB)

Tartufi se mogu pronalaziti (sa više ili manje uspeha) i radiestezijskim instrumentima: visak, rašlje, L-antene. Takođe, jedan od posrednih indikatora prisustva tartufa je prisustvo roja sitnih mušica oko donjeg dela stabla drveta.
Treba naglasiti da nisu svi pronađeni gomolji tartufi, te je potrebno da se osoba prethodno bliže obavesti iz stručne i naučne literature !!!
Tokom iskopavanja gomolja može doći do oštećenja korenovog sistema drveta !!!
Male gomolje treba ostaviti da dalje rastu !!!
Iskopanu zemlju treba vratiti na korenje obrnutim redom od onog tokom kopanja (da se, koliko-toliko, ponovo uspostavi prirodna ravnoteža koja je postojala pre kopanja) !!!
 
ovde se moj komsija slucajno sapleo i nasao 2 tartufa !!! sigurni smo da je tartuf jer ima mnogo enciklopedija i literatura pa je nasao!! sto ej znak da ovde ima njih ! ali niko ovde netrazi to!!
 
niko ovde na forumu nije napisao da poznaje nekog tartufara sta mislite zasto?
Post je spojen: [time]1293943590[/time]
_________________________________________________
i neznam zasto je tako malo zainteresovanih za ovu temu
Post je spojen: [time]1293972238[/time]
_________________________________________________
1kg belog tartufa ko 10t kukuruza :haha:
Post je spojen: [time]1293997503[/time]
_________________________________________________
tema je :D samo slabo zainteresovanih
 
Ja sam jako zaiteresovan . Kod mene ima crnih , bele jos nisam nalazio . Samo sam dvaput naso na mestima gde su rile svinje.


Dzabe sto je tema dobra kada nema ko da pomogne . Kako dresirati psa, kojeg psa uzeti, gde prodati, itd........

Nije mi jasno zasto ljudi o tome nece da pricaju. Nikad mi nije bilo jasno , nice mi ikad biti. Zasto se kriju od kamera, od ljudi , zasto im ne pomognu , cemu to . Stvarno neznam.
 
dule poso se cuva zato se kriju ja imam komsiju extra sam sa njime a 10god nisam znao da to radi.samo cene nisu koje se ovde spominju.
 
Uredu kada je u pitanju komsija , ali zasto se ne jave na forumu, ne pomognnu? Pa necu ja , ili ti da idem da trazim pecurke kod njega kuci , u njegovo mesto, sigurno. Nije mi jasno zasto ti ljudi ne pomognu drugim ljudima koji zive na skroz suprotnom kraju srbije? To ne shvatam.


Ja ne ugrozavam nekog coveka ,naprimer , koji je sa Avale ... Zasto on nepr. ne pomogne nama iz provincije. Nemora pisati odakle je , nemora pisati gde ima pecuraka , gde ih on trazi.


Cene nisu uopsta takve kako se ovde sponjinje , nemaju neku veliku cenu .


Pre nekoliko godina ( ne secam se tacno kad) cuo sam na TV-u za neku kompaniju kod nas koja kupuje i preradjuje tartufe. Izmedju ostalog je receno da ljudi mogu da im se jave , da preuzmu dresiranog psa , ili da im pomognu kako da ih dresiraju. Da orgnizuju nekakve kurseve za tragace , ali od tada vise ni traga ni glasa te firme. Iako sam se interesovao , nisam uspeo da dobijem jos potrebnih informacija .

Zna li neko koja je to kompanija ? Gde se nalazi , da li jos postoji i ako postoji josuvek naravno nebi bilo lose da nam da broj telefona te firme.

U mom kraju ima tartufa , licno sam se uverio , i zato se jako interesujem za tehniku traganja za tartufima.
 
Zreo tartuf intenzivno miriše tako da svaki pas pa i onaj sa slabijim nosem, može lako da ga nanjuši. Problem je da se psu "objasni" šta treba da traži. Takođe kod psa treba razvijati istrajnost.....
Kada se završi osnovno kućno vaspitanje psa i osnovna kućna dresura : Stani, pusti, sedi, lezi, čekaj i kada pas rado izvršava osnovne zadatke za simboličnu nagradu.....prelazi se na igranje sa tartufima.

Da bi psa naučili šta da traži treba vam komad tartufa ili nešto što na tartufe miriše. Preporučujem ulje sa mirisom tartufa. Ili teglicu paste od tartufa. Nije jeftino ali je jeftinije i dugotrajnije od tartufa. Dobro oprana plastična kutijica na kojoj se izbuše rupe, ili izbušeno kinder jaje ili metalno "jaje" za kuvanje čaja, komadić vate na koji se kane jedna kap ulja ili stavi malo paste. Psu se naredi da sedne pa mu se da da onjuši "jaje" i onda se tako da on vidi to sakrije pod mali sloj lišća. Paz se pozove i komanduje mu se traži. Pas će lako da nađe jaje, posle čega dobije pohvale i simboličnu nagradu , komadić hleba, keksa..Vremenom se jaje sakriva sve dalje tako da pas ne vidi gde smo ga zakopali......takođe vremenom treba izbegnuti da jaje miriše na nas........na kraju obuke jaje se zakopava u šumi na mestima koja liče na prava mesta za tartufe a psa dovodimo do šume sutradan i komandujemo "traži!" bar 50m o d mesta gde smo zakopali "tartuf". Ako se pas umori malo ga ohrabrimo i ponovo komandujemo "traži" pa ga polako navodimo u pravcu mete. Kada pas nanjuši i počne da kopa komandujemo stani. Znači pas treba da "markira divljač". Neki nauče psa da laje ako gazda nije u vidokrugu. Drugi ni slučajno jer se kriju kao indijanci.
U Italiji tamo gde ima puno tartufara u lov se često ide i noću. U selu se zna ko je dobar i svi prate kada i gde taj ide pa se igraju razne igre skivanja i zametanja tragova. Pošto smo mi za tartufe ponovo saznali od Talijana onda smo primili i te ige sa zaverama ćutanja i skrivanja što nije sasvim bez smisla. ::namigivanje::

Postoji samo jedna rasa namenjena za traženje tartufa Lagotto Romagnolo. Na sajtu tartufara vidi se oni beli i "kremasti" rutavi kučići http://www.tartufari.rs/slike2/HPIM2303.jpg. To je to. Neki insistiraju na Lagottu, neki poznati Talijanski tartufari kažu da je najbolji uličar, neki kažu da je svaki lovački pas, pre svega ptičar (naj)dobar :haha:, ...........a većina se slaže da je univerzalno najbolji Labrador retriver, jer je jako poslušan, a traženje i donošenje su mu najjača strana. Pored toga otporan je na hladnoću i zimska kupanja. Jedan od poznatijih Ital. tartufara prodaje obučene kučiće i labradore i lagotto-e i ptičare i džumare a njegov glavni pas je nemački ovčar koji osim tartufa nalazi i vrganje! ::svaka cast::

Ko ima strpljenja i ume sa kučićima lako će da odradi ovu obuku. Čak i za vrganje. Veći problem je odvesti psa na pravu lokaciju u pravo vreme.
Idealno je da se posle obuke pas "uvede" uz drugog proverenog psa.
 
Imaš link na tartufare srbije i gomile slika.

"Cene nisu uopsta takve kako se ovde sponjinje , nemaju neku veliku cenu . " Ne znam šta znači ova izjava. To bi bilo kao kada bi neko rekao da automobili nemaju veliku cenu. KO nema Rols, Maserati,Majbah.......? Tako i tartufi . I među njima ima raznih.

Posebno krupni i kvalitetni beli tartufi nemaju cenu uopšte. Idu na aukcije kao komadi a mogu da postignu ceniu preko 10000/kg.
 
2j63iuw.jpg

Post je spojen: [time]1294226406[/time]
_________________________________________________
ja nemam krupne :haha:
Post je spojen: [time]1294251789[/time]
_________________________________________________
mozes da kupis od mene pa da zaradis neki dinar kod mene je mnogo jevtinije :cao:
 
kinez je napisao(la):
prosle god. bilo 440g kom

taj je pravi kapitalac. Još ako je bio ceo, zreo a bez oštećenja.....gde je završio (okvirno)
Post je spojen: [time]1294298621[/time]
_________________________________________________
U vezi sa cenama. Iz radoznalosti pogledam i odmah bez traženja naletim na ovo:
2008. god, najveći tartuf sezone malo preko 1 kg prodat na aukciji za 200000$
http://www.youtube.com/watch?v=qGLapBt_QaY&feature=related

Cene za kg variraju od godine do godine pošto je tartuf berzanski proizvod. U Italiji postoje 2-3 lokalne berze i one manje više diktiraju cene. Razlike u ceni mogu da budu drastične.
 
Nazad
Vrh