Ždrebljenje kobile

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Praktično za ždrebljenje kobila se zna da traju oko pola sata i da nije potrebna intervencija vlasnika ili veterinara. Karakteristično je da kobila prilikom ždrebljenja leži i kad počne, prvo se pojavljuju prednje noge i zatim glava. Tu se može pomoći tako što će se ždrebe povući za noge i tako olakša kobili. Kad ždrebe izađe, kobila će ga oblizati. Ukoliko se to ne desi potrebno je ždrebe istrljati sa slamom. Potom će kobila da izbaci posteljicu i ona se može baciti.

Posle sat vremena kobila će se ustati i tad će se ustati ždrebe. međutim ukoliko je slabo, treba mu pomoći da ustane i navesti ga do vimena. Prvi podoj je veoma bitan jer sadrži antitela koja će ojačati imunitet.

Ovo su neke osnovne stvari na koje sam naišao u nekom šturom članku, ali bi bilo zanimljivo da se malo iznesu precizniji detalji, ako ima neki crtež da prikaže kako izlazi ždrebe i eventualno malo priča iz prakse.
 
Nije to baš sve tako jednostavno, ždrebad imaju dugačke vratova i noge pa može doći do raznih problema. Na sreću nije to tako često.
 
Gos`n Administrator, malo pojašnjenja:

Ždrebljenje kobile (sam čin izlaska ždrebeta) traje 5 minuta, jer kobila ima jedan od najjjačih vidova kontrakcija kod domaćih životinja, a tačno je da kobila ne zahteva pažnju veterinara, ali zahteva pažnju vlasnika u smislu, kada primeti da na vrhovima sisa na vimenu se pojave 2 kapljice mleka, to znači da je nalila mleka i da će se oždrebiti u roku od nekoliko sati ili čak 24 sata, obezbedi kobili mir i tišinu, po mogućstvu je odveže s veza ako je drži na jaslama, i prati razvoj situacije, jer kobila ako primeti neke za nju neobične okolnosti, može odgoditi ždrebljenje i do 48 sati, ali sam čin ždrebljenja kada započne, ne može zaustaviti......
Tačno je da kobila nekoliko puta nervozno leže i ustaje, ali kada legne, ždrebe izbacuje maltene u jednom dahu, i ODMAH ustaje i oglašava se. Veoma je važno NE DIRATI ždrebe, jer se tako gubi veza kobila-ždrebe i takvo ždrebe kobila ne prihvata kao svoje i ignoriše ga. Ako dođe do komplikacija pri samom ždrebljenju, i kobili treba pomoći, velika je verovatnoća da ždrebe ugine odmah po ždrebljenju ili se mrtvorođeno oždrebi......
Ždrebetu NE TREBA pomagati da dođe do vimena i prvog mleka (kolostruma) jer ono nagonski traži sisu odmah po stajanju na noge, kobila ga ohrabruje gurkajući ga njuškom i lagano ga dodiruje kopitom da ustane, jedino kod kobila koje se ždrebe po prvi put (i to ne sve), treba ždrebetu pomoći, jer najčešće kod kobile se još uvek nije javio majčinski instinkt i ne shvata šta se dogodilo........
Već za nekoliko sati od ždrebljenja, ždrebe je u stanju da prati majku, čak i na pašnjaku, ali nije preporučljivo pustiti ih napolje iz boksa, jer se prvenstveno gleda da ždrebe što češće ide na sisu, i to će činiti na svakih par minuta, a kako vreme odmiče (u prvih nedelju dana), svakih 5-10 minuta.
Ždrebe sisa maksimum 6 meseci, a počinje da uzima hranu već u prvih desetak dana života. Ako se ima vremena, treba ga posle 4-5 meseci lagano učiti da bude privezan uz majku, da bi se lakše odbio od mleka, i svakih pola sata, sat, ga puštati da sisa.
Naravno, pri prezanju kobile radi obavljanja nekog posla, ždrebe ide za špediterom (fijakerom) uz majku gde god išli, samo je preporučljivo vezati ga uz nju ako se ide u saobraćaj gde idu motorna vozila, jer su konji (pa i ždrebad) veoma plašljive životinje i imaju urođen nagon za beg.....
 
za sve ove godine nikad nisam video sam čin porođaja uvek zakasnim ili nešto drugo pa pri kraj zdrebljenja i tako dalje.kolko puta smo dezurali i nikako da se ozdrebe pred nas one se vrte leze ustaju tamo vamo nikako jednostavno osećaju nas.otidemo do vc i nazad pogledaš ona već lize zdrebe.za privrzavanje zdrebeta za taljige fijaker nebi reko da je zbog podoja više je upitanju lakše prihvatanje ama vuče i sve obuhvatne obuke lakše je seljaku.kad kobila radi kasa zagreje se zagreje i mleko i takvo mleko kad posisa zdrebe ono se odma prosere kao krava najmanje dva sata posle rada kobila dobija vodu da se noge nenaduju,moze i odma voda ali da nastavi rad i to malo da se okrepi,vime obavezno hlađeno i tek posle dva sata podoj ako ostaviš zdrebe u stalu moze samo da njišti po njega dok se ne udaljimo i malo da vrda i nikakvih daljih problema
 
kobila izgledabira trenutak kada ostane sama da se ozdrebi. ja 15 godina imam konje i nikada nisam uspeo da prisustvujem zdrebenju kobile,

- - - - - - - - - -

Inace sam imao kobilu koja je bila izuzetno brizna majka. Kad zdrebe sise ceo svet staje,.
 
Nazad
Vrh