Prodaja lešnika - gde i po kojoj ceni

Nisam siguran za tacne brojeve ali godisnje se sadi oko 100.000 sadnica od toga je jedna petina kalemljenih a ostalo su sadnice iz izdanka. To je neki trend poslednjih godina s'tim sto se ne zna tacan broj starih zasada kao i onih koji nisu registrovani kroz Ministarstvo ... E sad gusta sadnja ,retka sadnja ali trebalo bi da godisnje ima 100 hektara novih plantaza. Samo ona u Dacu je cini m se 40ha.
Pad konditorske industrije automatski smanjuje potraznju ali ni to nije toliko bitno kao cena.
Sve i da domaca proizvodnja apsolutno podmiruje potrebe traznje potrebno je i da cenovno bude konkurentna uvoznom lesniku.Da se ne bi desilo kao sa kupinom gde se jednostavno ne isplati branje.

Ako se ima u vidu da je uvoz prosle godine za prvih 6 meseci bio nesto oko 500 tona onda je jasno da ce po dolasku svih plantaza na rod Srbija brzo zadovoljiti svoje potrebe. Naravno ako bi doslo do ocekivanog rasta konditora povecala bi se i potrosnja ali to je sada na dugom stapu.

Da ne bude nesporazuma jasno je bilo i pre par godina da nema osnova da lesnik u Srbiji bude duplo skuplji u odnosu na svetsku cenu. Proizvodnju treba bazirati na realnim osnovama.
 
Alekso, ima mnogo istine u svemu sto si rekao u tvojim porukama oko agrarne politike i ostalog, al ima i jedna mozda i jedina greska..
Ako je sve to tako kao sto kazes, sta je onda alternativa ?!:haha: Da produzimo da sejemo pcenicu sa cenom od 7-8 din/kg (u Makedoniji) to dodje oko 7-8 kg pcenice za 1 euro. Verujem da je i u Srbiji slicno. Sa prosecnim prinosom pcenice na Balkanu od 2-3 t/ha (iskljucujem Vojvodinu) mislim da je pametnije saditi i bagreme i grmlje negoli pcenica. Steta je samo sto smo mali i sitni i sto nema 500.000 balkanaca koji proizvode 400.000 tona lesnika, pa kad nekome u evropi zatreba lesnik da mu ne pada prvo Turska na pamet. Pa nisu valjda ti turci pametniji i bolji radnici od nas.
Ali ipak je to daleko od nas, i zato kazem da si u pravu u mnogim stvarima koje si naveo
pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre svega da vas sve pozdravim, novi sam na ovom forumu.
To sto Aleksa prica ima veze, ljudi vide cjenu na pijaci od 8-9 evra i misle da treba saditi i posle 2-3 berbe ce zaraditi toliko para da nikad vise ne moraju da rade.
Treba realno gledati stvari, kada planirate bilo kakvu proizvodnju nikad nije sve sigurno ali je ovo isplativije od bilo koje druge sadnje.
Pronasao sam na netu cjene lesnika u Turskoj, za 2008. godinu prosjecna cjena za sve izvezene kolicine bila 6.16 dolara po kilogramu, 2007. g.- 6.51 dolara, 2006.g.-5.93 dolara, 2005.g.-9.21 dolar.
Ja imam zasadjeno oko 180 sadnica i planiram ove godine posaditi jos oko 500-600 sadnica jer mislim da je isplativo. Planiram u narednim godinama dostici 5 Ha pod leskom i racunica mi je ovakva,
5 Ha x 600 sadnica = 3000 sadnica X 3 kg (ociscenog lesnika) = 9000 kg X 2.5 evra = 22 500 evra.
Mislim da je to koliko-toliko realno, ali za to treba cekati nekih 5 godina da udje u pun rod a po toj cjeni lesnik kod nas se moze prodati.
Dobro je i to sto lesnik ne mora odmah da se proda, hladnjaca ne treba i ne mogu nas ucjenjivati nakupci kao kod drugog voca (kupina, malina).
 
Imas jos nesto, kolega. Nema hladnjace, ali i kad treba frezirati, ili prskati, ako zakasnis par dana, nije kraj sveta, kao recimo kod vinograda. Ima mnogo vise posla oko kukuruza npr nego kod lesnika, i ume da se isplati, ali ne odmah. Zato, svi koji planiraju ozbiljno da se bave leskom, HACCP sertifikat da uvedu, i teraj. I odmah vise novca...... I jos nesto, Kod lesnika nema nus proizvoda, i njegova kora i izdanci kori izbijaju odozdo se mogu upotrebiti. Pozz i dobrodosao :ppozdrav:
 
Mislim da ti je matematika losa .
Kad budes dobio 1000kg-1200 kg ocistenog po hektaru treba da pevas . Ne znam odakle ti ti podatci ,ali napisi ko ima takav rod i u kojoj godini .
 
Pa dobro i ako je 5000-6000 kg na 5 Ha, to je opet oko 15000 evra godisnje, ali po cjeni od oko 2.5-3 evra, a ja ipak mislim da u dobrim uslovima je normalno da leska rodi oko 3 kg ociscenog lesnika u 7-8 godini, mislim na redovno zalivanje, prskanje, unistavanje korova. Ona se i ne sadi ako mislis da prve ili druge godine zelis da vratis sve troskove i da zaradjujes na njoj. Ali dobro, vecina nas je jos daleko od toga, vidjecemo rezultate za nekoliko godina.
 
Zivi bili pa videli. Zelim vam svima proizvodjacima puno roda i dobrih cena. I da preteknemo Turke, Boze zdravlje.... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Bojane,

Odakle ti ta cena 2,5 - 3 eur?

Mimo priča koje se ovde provlače a koje se odnose na uvoz iz Turske. Da li si imao neku konkretnu prodaju ili ugovor koji podrazumeva tu cenu?
 
Sale :ppozdrav: malko treba prizmenije se voditi sa prinosima. Ali mozes da stanes na tezgu i prodas za 7 - 8 evra po kili .
 
Kosmajac je napisao(la):
Bojane,

Odakle ti ta cena 2,5 - 3 eur?

Mimo priča koje se ovde provlače a koje se odnose na uvoz iz Turske. Da li si imao neku konkretnu prodaju ili ugovor koji podrazumeva tu cenu?

Govorim za nekih 5-6 godina kad svi leskari koji se sada sade i koji su posadjeni proteklih godina dodju u rod, tesko da ce cjena biti veca od 3-4 evra, niko nece platiti skuplje ako moze da uzme uvozni jeftinije, a i ovde ce konkurencija biti daleko veca sto se prodaje tice.
 
Neće turci smanjiti svoje cene zbog toga što ćemo mi u Srbiji sa novih nekoliko stotina hektara dobiti novih nekoliko stotina tona. A dok se cena u regionu ne promeni nemamo ni mi razloga da se cenkamo sami sa sobom.

Mislim da je realno, i nakon što svima prorode novozasadjene plantaže, da srednja godišnja cena bude 4,5 - 5 eur.

Ono što cenu može realno oboriti je stagnacija ili pad tražnje u narednih desetak godina(pu, pu, pu) ali to se, nadam se, neće desiti
 
Ljudi moji, novi sam u ljeljama ali sam stari u prodaji. I to onoj direktnoj, nisam menaĐer! Sve, ali baš sve se da prodati, a pod tim mislim i zaraditi. Ma sta nas boli uvce za cijenom u Turskoj!? Niti imamo količinu, organizaciju, državno uredjenje, privredu, a nažalost ni istoriju kao oni. Ja ću da pakujem oljušteni lječnik, prodavati na malo(ali duže vremena) i postići najbolju cijenu i imati kontinuitet prihoda. Ko se usrećio od dobavljača sa Deltom? A da nije premium brend! Nema takvog. Nego se Srbi udružite, imajte standard i stav a najbitnije je koliko je kome dovoljno novca. Ja sam izračunao da meni u mom hrčkovom stilu življenja(od prvog do prvog, sa čvrstim snom i bez kafane svako veče) dovoljno kilo očišćenog po stablu i cijeni od 7 E! A ako se želi more, planina, bibi, dolče i džabana, posadite marihuanu u medjured i eto nam zabave svima
 
Ja planiram da posejem hektar lešnika, oraha ili slično. Pod slično smatram bilo šta što može da se posle branja skladišti bez hladnjače.
Zašto?
Pa da bih mogao bagri pokazati srednji prst u vreme branja.
Pod bagru smatram sve one koji ucenjuju proizvođače u vreme branja. Svi zante na kakve i koje likove i firme mislim.

Pa kad kažu neku mizernu cenu u vrema branja, da ja mogu da mu kažem marš u tri p...e materine. (Ovo bi mi pričinilo veće zadovoljstvo od zarade.) I sve lepo na tavan.

Dakle dugotrajan plod poput lešnika oraha je prijoritet.

Koje drvo još pored lešnika i oraha može da se sadi i da ima ove odlike?. A usput da može normalno da uspeva na području bačke.

I dali neko zna kako se slažu orah i lešnik na parceli jedan do drugog. Ili na posebnim parcelama jedna pored druge.

Ukoliko neko pomisli da napiše. Ako ti je inat bagri prijoritet, napravi silos pa skladišti šta hoćeš.
Odgovor: nemam dovoljno zemlje da bih pravio silos za ratarske kulture, ali imam ogroman tavan.
 
Pozdrav svima koji gaje ili planiraju da gaje lesnike ili orahe. Ja planiram da od ove godine pa nadalje sadim sukcesivno leske dok ne dostignem 10h. To je neki minimum da se moze lepo ziveti od te proizvodnje. Preko strucne sluzbe u Pozarevcu sam se informisao o subvencijama inacinu dobijanja istih.Mogu da kazem da su poviljne, jer fakticki sadnice su fraj. Moje ulaganje je u sadnji i odrzavanju. Postoji i prvo udruzenje proizvodjaca lesnika u Pozarevcu. Cena prosle godine za lesnik je bila 3,2 e po kilogramu ociscenih. Sad ce neko reci malo je. Ali jedan nes proizvodjac ima 11 h. pod lesnikom 20ak god. star i ima navodnjavanje rodi mu u ptoseku oko3000kg. Kad sam rekao prosla god. mislio sam na 2009. Da skratim ostane mu svake god. izmedju 30000 i 45000e zavisno od prolecnih mrazeva. Covek cak placa cuvare koji danonocno obilaze ceo psed. Raduje me svaka prica oko ovoga tako samo dajte nova iskustva i oko rasadnika. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav
Čitam i pratim ovu temu i gledam vas i vidim sebe kad sam i ja pre tri godine kretao u sadnju lesnika.2008 sam kupio 1000 certifikovanih sadnica i platio ih 4200 eur.Kad sam predao ministarstvu sve fakture certifikate ,odgovorili su mi da sam zakasnio nedelju dana i nista od subvencije.Ovo napominjem da vidite da nije lako i da se ne zanosite sa lakom zaradom.Stubovi za 2 hektara su cca 4000eu i žica pa sistem za navodnjavanje pumpa cca 3500 eur a da negovorim o oranju preko 40cm dubine(po propisima) pa sadnja radnici pa se preračunajte i dobro razmislite pre nego krenete.Ne želim nikog da strašim samo dajem realnu sliku.Ja i dalje verujem u ovo i trudim se da ih držim u najboljim uslovima.Inace kad sam se raspitivao i kretao cena na veliko tad i sad je tačno duplo smanjena,nadam se da nece ici proporcionalno.
 
Naravno da smo se preracuneli koliko je ulaganje.Ali ja sam racunao i to da sad radim oko 25 he.zemlje pod arendom, a svoje imam oko 4 he.Pa sam racunao da deci ostavim neki mini biznis koliko ce biti siguran neznam ali dugotrajan sigurno.Bolje nego pare u mehanizaciju a ona gubi vrednost svake godine i na kraju nista. Ovako i rod i ako dodje do uzimanja zemljista dobar kapital za start. Mozda gresim a zato i razgovaramo da bi sumirali razna iskustva sa terena. Mislim da 4 he. nije malo ulaganje ali nije i mala zarada posle 7g.Da da bog zdravlja cucemo se i za 7g. pa da razgovaramo gde ce da potrosimo novac.Nazdravlje. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
I ja sam imao slično razmišljanje,namere su bile da deca i ja pod stare dane imamom neki dodatni priliv,međutim kako danas stvari stoje i mislim da je to najsigurnije ulagane.Posao se gubi u firmama preko noci a ovo je tvoje i niko nemoze da ti uzme
pozdrav
 
za Waso
Hvala ti na iskrenosti, svjesni smo da je put trnovit i prepun zamki. Da li bi htio da podijeliš svoje iskustvo sa nama malo preciznije, ako ti se da?
 
Biće mi drago mada u ljesnicima imam trogodišnje iskustvo i dve godine pre sadnje čitanje i raspitivanje a u jabukama imam 2500 stabala već 6 godina tako da moze se reci da znam ponesto.Pitaj konkretno sta te interesuje.Evo i jedne slike mog zasada lešnika.http://tinypic.com/view.php?pic=10e3a6h&s=7
 
Nazad
Vrh