АГРЕСИВНИ ОВНОВИ

svetitrifun

Član
Učlanjen(a)
18 Jan 2009
Poruka
200
ГАЈИМ ОВЦЕ 5 ГОДИНА.ОВЕ ГОДИНЕ САМ ЗАМЕНИО ОВНА.И ОНАЈ ПРОШЛИ И ОВАЈ НОВИ НАСРЋУ, ХОЋЕ ДА УДАРЕ. ВЛАСНИК ОД ОВОГ ОВНА ТВРДИ ДА СУ ГА ЊЕГОВЕ ЋЕРКЕ ХРАНИЛЕ И МАЗИЛЕ, ДА НИКОГА НИЈЕ УДАРИО, А КОД МЕНЕ ЈЕ 8 ДАН ПОЧЕО ДА СЕ УДАРА. КОД ЊЕГА ЈЕ БИО У ТОРУ ЗАТВОРЕН, А КОД МЕНЕ СУ УГЛАВНОМ НА ОТВОРЕНОМ, НА САЛАШУ ПОВРШИНЕ 1 ХЕКТАРА. СВЕ МИСЛИМ ДА ЈЕ У ПИТАЊУ ТАЈ ШИРОКИ ПРОСТОР ШТО ИМАЈУ, ПА ОСЕТИ СЛОБОДУ И ДОБИЈЕ СИЛИНУ. ДА ЛИ НЕКО ИМА СЛИЧНА ИСКУСТВА ПО ОВОМ ПИТАЊУ ?

edit by novii
Pretpostavićemo da si greškom napisao ceo post velikim slovima, pošto to nije dozvoljeno na forumu. Zamolio bih te da na to ubuduće obratiš pažnju.
 
Prvo, zavisi od mnogo cinilaca.
Konkretno u Tvom slucaju licno mislim da je kod predhodnog vlasnika bio u toru sa par ovaca najvise, tako da i nije mogao da se preterano eksponira, mada mislim da je i tamo nasrtao.
Najverovatnije se ponasa zastitnicki u odnosu na ovce, tako da ti mogu dati samo jedan savet. Ili ga zaplasi, ili ga prodaj. :D
 
ja imam nesto drugo!!(ili ga zakolji) znam zenu malo stariju koju je ovan udario i udarila glavom o kamen valjda jedva se spasila!! ma daj pogotovo ako imas male dece zajebi radnju pocisti ga!
 
Svaki ovan kad oseti da su ovce pred parenjem ili je u toku parenja je agresivan.
Te, stoga morate obratiti paznju kada hranite i kada radite u njihovoj blizini.
NIJEDNOM ovnu nije za verovati. To je pravilo koje morate znati i koje se mora primeniti kod svakog ovna, bez obzira od koga je kupljen i kako se bivsi vlasnik ophodio prema njemu.
NIKAD mu neokrecite ledja!
NIKAD ga ne tucite po glavi!
NIKAD ne jurite ovce a da prethodno ovan nije zavezan iliti izdvojen od stada.
Kad ste sigurni da su ovce primile odnosno da su oplodjene ovna izdvojte u poseban boks ili ga vezite, da nebi bilo nezeljenih povreda ovaca a, i da biste sebe zastitili.
Morate znati da je svaki ovan drugacijeg karaktera ali da im je ponasanje prema ostalim muskim jedinkama u stadu ( mladi ovnovi) i prema vama kao hranitelja stada isto.
Shvatite da je on zastitnik svoje teritorije i polaze pravo da mrce te ovce(ili vecinu ovaca) kao najjaci ovan u stadu.
Do sada, u 10 godina bavljenja ovcarstvom imao sam 7,8 ovnova koji su ispoljavali agresivnost uvek i samo pred i u toku parenja. Nijednog nisam tukao, ali sam svakog naucio sta je strah od vode. Naime svakog sam prsnuo vodom koliko se u jednu saku moze baciti na njih, bez obzira bio mlad ili stariji formirani ovan.
Svaki ovan je reagovao isto i ustukno je samo ga malko pljucnuvsi po njucsi, dakle jedan ne nasilan metod odbrane. E sad :zli: , za odgajivace mucitelje, mogu da kazem da ako udarate ovna po glavi rukom ili nekim predmetom, znajte proizvescete kontra efekat i osvetice vam se najgore kad budete najmanje pazili ili totalno zanemarili ovna.
AKo vam je do odbrane mozete ga udariti tankim prutom po usima, necete ga povrediti ali ce ga zaboleti, a vi necete lomiti ruke o nesalomivu ceonu kost ovna. Naravno iznad svega moram reci da sto vise sazrevaju ovnovi postaju agresivniji, to je normalno.
E sad, mogu ti i strucno, dakle na naucnoj bazi objasniti ali mislim da je objasnjenje na SRPSKOM bolje i svima ovde razumljivo, ali reci cu samo da je citava stvar sezna parenja, uticaj testosterona koji struji kroz krv, citava stvar sa ovnom je neuroendokrinolosko ponasanje pri parenju.
:pcelac::
 
znate šta, to sa vodom sam probao i u slučaju sa ovnom koga sada imamo je smešno nema nikakav efekat.pre 10 dana je napao mog tasta dok je čuvao stado na paši i oko pola sata su se oni tukli (tast je imao jednu debelu motku kod sebe ) i dok ga nije dobro istukao po glavi, skoro ošamutio ovaj nije hteo da strane. nakon toga držimo ga vezanim u toku dana dok je predveče i noću pušten među ovce da obavlja domaći zadatak. preko dana držim ovna probača tako ako ni jedna od 30 neće da se mrče onda dasa ostane vezan i to mu je takva sudbina
 
ovan kojeg drzim sa ovcama, da ne kazem moj ovan, je dosta mator i tezak, pa je valjda zbog toga i miran (virtemberg je u pitanju). ali su zato njegovi sinovi jako agresivni. jedan je odgajen na cuclu, bio razmazen strasno i kad sam ga prodao, zove me covek, kaze hoce da ubije. nikad im nije za verovati
 
Батина је из раја изашла, ако то може на људе да се примењује онда може и на овнове. Истукао сам га са алкатан цеви и од тада кад ме види само дигнем руку, а он као Бен Џонсон зашпринта и поред својих 130 кила. Ту изгледа нема демократије и пријатељског убеђивања
 
Ja sam napisao da nijedan ovan nema isto ponašanje(@dr Dule), takođe sam pomenuo da će vam uzvratiti kad se najmanje nadate i da ga nikako ne bijete po glavi i uopšte bijete (@ Milan i Djura).
Neko je pročitao moj post a neko ko je pročitao neće ni primeniti te neke vitalne činjenice koje sam naveo u izlaganju.
Barem imajte u vidu da su ovnovi pritajeni profi ubice osvetnici.
 
evo da dodam i ja na sve ovo jos jedno iskustvo sa nase farme.Mi imamo dva ovna sa nesto vise od tri godine, dva sa dve i po i tri sa jenu i po godinu i ni jedan od njih ne udara.Nase iskustvo je pokazalo da musko jagnje ne treba maziti ni po kom delu tela a narocito po glavi.Istina je da ima razlicitih naravi ovnova ali dosadasnje iskustvo nam je to pokazalo.Prvog ovna kog smo kupili je dosao kao jagnje koje su svi mazili pa je to jagnje postalo ovan ubiica koji je zavrsio na svadbenom raznju.Sa vecinom navedenih iskusvata se slazem i jos jednom ponavljam gore vec napisano da ovan moze ubiti pa sa time nema sale.Kupite jagnje koje cete vi odgajiti.
 
Миљко мислим да је исправно то што сте ви урадили.Да знаш даћу пробати да одгајим себи овна од јагњења па до зрелости.Хвала
 
e pa to sam već ja jedne godine radio i nakon što je ispario ovce kao dvogodišnjk postao je agresivan tako da uvek završe u pekari za slavu 24. novembra
 
Ovce i ovnovi imaju svoju psihologiju i modele ponasanja , pa je i to potrebne znati da bi se bio uspesan ovcar.
Osnovno je da svaki ovan zeli da bude dominantan u stadu, pa tako i nas-cobane posmatre kao clanove njegovog stada i zeli da dominira i nad nama.Ovce medjusobno komuniciraju guranjem glavama, grupisanjem i drugim kretanjima, pa tako i ovan glavom zeli da nam pokaze da je on "sef".Da bi se sprecile neprijatne situacije ili ozbiljne povrede treba primeniti sledece tehnike:
-Ovna drzati odvojeno od ovaca-stada, sem u periodu pripusta
-ako se pusta u stado onda samo u ogranicenom prostoru-toru, a nikako na livadi
-u boksu ne sme biti sam, treba da bude sa drugim ovnovima, ali nikako sa previse mladim, jer ce ih uznemiravati i tuci, da bi pokazao svoju dominaciju
-agresivni ovnovi se vezuju za jasle, stavljanjem ulara na glavu, cime se umanjuje i sprecava njegova zelja za dominacijom i manipulacija glavom
-nikada ovnove koji ce biti u priplodu ne odgajati kao kucnog ljubimca, vec samo u grupi sa ostalim mladim ovnovima, da se nauci formiranju hijerarhije u stadu i medju drugim muskim jedinkama.
Ovnove, nikada ne tuci, jer ce se oni zbog straha i bola trenutno povuci, ali to pamte i hoce da uzvrate, jer vas je zapamtio kao svog protivnika.
Za sada vam je dovoljno, neka ostane nesto i za neku drugu priliku.
 
Ovnovi su posebno nasrtljivi kada ih je vise u malom stadu.Za sva stada do 30 ovaca,dovoljno je i pozeljno, imati jednog ovna.U suprotnom, cesto ce se desavati da zbog iskazivaja nadmoci,najveci ovnovi nasrcu i na ljude i na druge ovnove.Pozdrav iz Bijeljine
 
Jagnje ili razmaziti totalno ili nikako,ali i kad poraste ga maziti isto tako i napraviti od njega pravu mazu,nikako prestati kad poraste jos ako ga tucete imate ljubomorni problem.ako ga ne mazite onda mu uterujte umeren strah u kosti,vodom,prutem zasluzeno tretirajte ga kao i ostale jedinke,ne izdvajajte ga i nadajte se da je iole normalan,ako mu je u krvi da je ubica nista sem lanca i jasala nije sigurno.pozdrav
 
Pozdrav.
Ja svaki dan radim s ovnovima, koji su s zenkama samo 40 dana za vrijeme parenja, nakon cega idu u zajednicko stado koje se sastoji od jedno stotinjak ovnova.
Radim s dvije vrste ovnova, i mogu reci da postoji velika razlika izmedju temperamenta medju pojedinim vrstama. Neki su plasljiviji, neki mirniji, neki su inteligentniji, a neki su potpuno ludi.
Kao prvo, nikad im nije za vjerovat, uvjek medju ovnove ulaziti ne s komadom stapa, nego s komadom zeljezne sipke. Ukoliko se nadje koji agresivan, a narocito rogate vrste, moze te i usmrtiti.
Svi ovi ovnovi o kojima govorim su izrasli na umjetnoj prehrani od rodjenja. Odvojeni su od majki odmah po rodjenju. U toku umjetne prehrane i radom s njima kao jagnjadima, postaju poput pasica. Kako udjes u box tako ti svi dolaze, njuse i igraju se. Vremenom takvi postaju dosta agresivni.
Svakako se slazem s miladinovecem. Ako je maza od malena treba tako i nastaviti s njim. U protivnom postaje agresivniji. Nikakva voda ni nista ne pomaze. Samo batina. Mozete mu batinom i istjerati tu agresivnost, ali samo prema vama, dok prema drugim osobama ce je uvjek pokazivati. Zato oprez.
 
Пробао сам и ја са водом и успело је. Кад ме види да идем са цревом бежи ко опаљен.
 
Neke ovnove mozes da ubijes batinama,nevredi,oni idu i dalje.Onaj koji se rodi lud,i umre lud.
Tako da sve te varijante mogu da budu delotvorne a nemora da znaci.Kod nekog mozda ce da upali a kod nekog nece.

Postavio bih jedno zanimljivo pitanje.
Kakvo je vase iskustvo sa jagnjadima od ovnova koji hoce da udare?

Naime radi se o narodnom verovanju da od ovna koji hoce da udari jagnjad su bolja -vitalnija i naprednija.
Ovo sam cuo od puno odgajivaca koji su se hvalili da imaju ovna koji hoce da udari a hvalili su se i jagnjadima od njega.Kada su ga zamenili ovnom koji je miran nisu bili zadovoljni jagnjadima.

Ima li u ovome istine ili ne?
Voleo bi da razmenimo malo misljenja na ovu temu vezanu za ovnove koji hoce da udare.Vredi li ih trpeti ili ne.

PS meni su nekako licno drazi jer sa njima nikad nije dosadno. :D Malo dzambasiranja uvek dobro dodje. :D
 
Da nije dosadno to je tacno ::namigivanje::,ali ako se zene bakcu oko stada to je muka i problem.za to verovanje iskreno mislim da je glupost i pricanje napamet.kupe dobro jagnje razmaze ga i on hoce da udari,jagnjad jasno dobra,kupe nekog skarta ne gledaju ga nije im lep,on miran a los i jagnjad losa ima i toga.
:ppozdrav:
 
Од овог мог што је агресиван мушки су били мирни, мада сам их држао код мене до 9 месеци
 
Nazad
Vrh