Ugradnja klime u kombajn

Bane mislim da je Siniša u pravu, uvek je bolje vazduh da uvlači spolja kroz filter. Jedino ako imaš poseban ventilator za pravljenje nadpritiska u kabini kao recimo na Case kombajnima i Case MX traktorima ili na John Deere 8000 seriji traktora, onda je OK da unutrašnja jedinica vuče vazduh iz kabine. Mada bih ja i tada stavio neki filter ili bar filc ispred nje. Ta sitna prašina kad se zalepi na isparivač koji je vlažan kad klima radi, to se posle jako teško čisti. Meni se par puta dešavalo da smo morali da ispuštamo freon i vadimo isparivač napolje da bi smo ga oprali vodom pod pritiskom, pošto vazduhom nismo mogli da ga izduvamo. Ali to može da se desi i kad vuče vazduh spolja, a filter je pocepan ili ne naleže dobro, tj. ne ide sav vazduh kroz njega. U svakom slučaju, redovno izduvavanje filera i dva puta godišnje isparivača i radijatora grejanja ako je u sklopu isparivačke jedinice i nećeš imati problema sa prašinom. Pozzz.
 
aadfb0cdf4ed-800x600.jpg

Da li su ova creva na krovu kabine, creva za klimu ili nesto drugo?
 
Mislim da jesu. Da bih ti tačno odgovorio, moram da znam gde završavaju u motornom prostoru. Ili klima ili grejanje, nema trećeg.
 
Mislis da ce taj hladnjak na krovu imati dovoljno hladjenja od tog ventilatora?Ipak se automobil krece nekom brzinom i ima dosta jako prirodno strujanje vazduha kroz njega.Meni su savetovali da ga stavim u "sito" ispred velikog hladnjaka da motor vuce vazduh preko njega(nisam jos stigao do ugradnje ::sramota:spavam:.Pisi utiske posle zetve,kako radi sistem.Ako je to ok,moze dosta pojednostaviti ugradnju i ciscenje tog hladnjaka.Kako ti stoji unutrasnja jedinica?
 
Unutrasnju jedinicu bas i nisam naj srecnije resio, jer je od auta i malo je glomazna, ali sam je nekako pricvrstio! Pa, hladnjak bi trebalo da ima dovoljno hladjenje, jer klima na autu mora da hladi dobro i kad auto u mestu stoji, a fabricki taj ventilator je vezan preko presostata i senzora za temperaturu freona da po potrebi ukljucuje i iskuljucuje da ne bi previse hladio sistem, a ja sam ga vezao da se non-stop vrti, a ako ne bude hladio zamenicemo i hladnjak i ventlator, za poljo i gradjavinske masine treba da se stavi hladnjak sa dosta krupnim sacem (takav hladnjak kosta nesto preko 100 eura) da se ne bi lepila prasina, ali nisam hteo nista dodatno da ulazem jer hocu da vidim kako radi ovako. Prvo sam i ja hteo da ga stavim u sito ispred hladnjaka ali me je drugar strucno posavetovao da je stavim na krov jer ima daleko manje prasine nego kod hladnjaka!

Ceo sistem sam platio 11000 din (prosle godine), sve komponente sa crevima i puna kesa fabricke elektronike i kablova, koju smo i iskoristili, a ja sam morao da dokupi jos creva i to me je kostalo oko 12000 din, ja sam stavio bakarne cevi za kucne klime jer sam mislio da cu proci dosta jeftinije ali se na kraju ispostavilo da i nije bila nikakva usteda, ali nema veze. Punjenje nisam platio nista jer mi je kum klimadzija, a el. instalaciju smo takodje sami razvukli, kum, drugar i ja! Tako da me je cela ugradnja klima kostala 23 000 dinara i + remen koji pokrece kompresor, za sad ce ici samo na jedan a posle zita cu dodati duplu sajbnu na radilicu i ici ce na dva remena, potrefilo se da je i fabricki nosac kompresora ''legao'' sraf na sraf sa nosacem motora na Zmaju (uz male prepravke)!

Planiram da udacim neku ovakvu unutrasnju jedinicu http://www.ebay.com/itm/UNIVERSAL-U...Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item3a920c1b3f
 
Nabavio sam neke delove pa je počela ugradnja svi delovi su koristili R134a freon tako da su novijeg tipa jedino mi još fali kondenzator i posle sve da se postavi.
 
Ide jedan ali sam uzeo jedan od klia i jedan od lagune engleza pa se tako dogovorili da ako odgovara od lagune koji sam dobio bez::novac:: onda da vratim ovaj od klia pa mi vrati novac za taj. Jer ove unutrašnje hladnjake od engleza ne može prodati nikom jer ne paše u ove druge.

Još spoljašnji hladnjak da nabavim i posle neko da napravi creva i da se napuni freonom.
 
Poslednja izmena:
Spoljni hladnjak iliti kondenzator nabavi sa krupnim saćem. Jer ovi redovni hladnjaci sto se ubacuju u kola su sa sitnim saćem i imaćeš problema, prašina će ih jako brzo zapušiti, i nece biti strujanja vazduha i nece biti hlađenja istog, koji hladi freon. To ni ventilator ne može da izduva iz hladanjaka.
Takve hladnjake imaš kupiti nove za 50ak evra čini mi se, a mislim da se takvi nalaze i u onim friziderima sto ih ima po mesarama. Barem mi je tako rečeno.

IMAG0017


Kod mene je ubacen ovakav, mada moja preporuka je da ubacis duplo veci, i dva ventilatora.
 
Ne znam tacno, probaj naci na netu dal se neko bavi izradom ovakvih hldanjaka. Meni je firma iz Beceja ugradila sve, imas na prethodnim stranicama pa poksaj da ih kontaktiras.
 
Nazad
Vrh