Mikrobioloska dubriva

Rabadzija

Član
Učlanjen(a)
31 Maj 2010
Poruka
3.156
Lokacija
Sever Bačke
nasao sam na netu veoma interesanto djubrivo malo deluje neverovatno pa me veoma interesuju Vasi komentari,imate a netu www.azoter.hu varjantu i na engleskom i nemackom jeziku ko nezna madjarski
Naime po recima proizvodjaca upotrebom preparat AZOTER u kolicini 10l/Ha bakterije proizvedu/obezbede biljkama 180 kg N 80 kg P 30 kg K sto sa ovim elementima dobijenim i iz zetvenih ostataka cini maltene dovoljne kolicine za pristojan prinos
A i matematika je veoma interesantna, za cca 40evra/Ha dobijes zavisno od preduseva i kolicine zetvenih ostataka mnogo,mnogo NPK pristupacnog biljkama
 
Ove godine cu probati Bactofil, mikrobiolosko djubrivo koje se proizvodi u Madjarskoj.
Cena je 5300din za 1l.Inace ide 1l po ha. Da li je neko to probao?:ppozdrav:
 
tretirao sve povrsine sa Bactofil-om sa A parcele za kukuruz sa B parcele za suncokret
1L/Ha doza nabavio direktno iz Madjarske pa malo trange-frange izaslo me cca 30 evra/litri
skarabudzio sam aparaturu za tretiranje zajedno sa presetvenom pripremom
imao sam staru pumpu koja se kaci direktno na kardan proizvodnja METALNA Maribor 1967 godina radi jos uvek ko DOHA :)
potrosnja vode je 200L/1,5Ha , radni pritisak 2,5 Bar na 6 dizni na celu sirinu setvospremaca

10zmgs7.jpg
 
e ovo već ima nekog smisla i to poštujem . Sa istim agregatom može da se inkorporira herbicid.
da znas da je i meni proletelo kroz glavu samo necu da experimentisem da nebi mozda uticalo na mikrobe
evo stavljam i sliku od pumpe sve dobro funkcionise i to cu da instaliram i na spartac pa cu protiv Diabrotice parcele u monokulturi kukuruzu "pod noge" da tretiram nekim insekticidom

2j4brjp.jpg
 
probano efekat vidjen samo na parcelama dobro obezbedjenim P i K.
probaj sa slavolom to isto mnogo jeftinije uporedi pa da cujemo rezultate.
 
danas bio da obidjem njivu koja nije videla mineralno ove godine sem BACTOFIL A ,obzirom na vreme setve ( medju zadnjima) moj kukuruz medju boljima da ne pretaram njega sam planirao u nedelju da ospartam i redno UREE da dodam
Cini mi se da ipak nesto te bakteriije dole rade.............pa i kad grip dobijes ne vidi ko te je to slomio a ti nekoliko dana nemoz mrdati....tako i ovo ne vidis ih a verujem da ima nesto u tome
 
Obratite paznju na mineralni sastav i pH zemljista, pre nego koristite ove mikrobioloske preparate. Na pH zemlje ispod 5.5 bice da nece biti efekta koji se pripisuje preparatu. Takodje potrebna ucestalija primena preparata sto kosta, a proizvodjac zasigurno nece napisati - tretirati 3 i vise puta (svesni su cene preparata i tretiranja). Inace, pozitivnih efekata ima ali NE u procentu i meri koji se pripisuje. Kratko obrazlozenje- sto se tice azota, cenim da u preparatu ima bakterija koje ga fiksiraju a kojima nije potrabna biljka za simbiozu, opravdano. Fosfor je vec nesto drugo, prvo u zemljistu ga mora biti da bi bakterije mogle da ga rastvaraju (prevedu iz oblika koji nisu dostupni biljci), i vracamo se na to da pH diktira ima li ga dostupnog ili ne. Kalijum, pitam se sta li mu bakterije rade (stvaraju iznova xaxa), njega mora biti pa mora u zemlji i bez dodatka prihranog ga nece biti i tacka. Lepo su se ogradili na sajtu, ne tako jasno napisano (bar eng. verzija) i biljni materijal u raspadanju ima sinergisticki efakat (bice da je on glavni). Da sumiram, skeptik sam u vezi ovih preparata, vrlo (odnos cena i delotvornost su kljucni).
 
Nazad
Vrh