Uredjivanje travnjaka

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
ove kise ce mi bukvalno glave doci..imam veliki travnjak za kosenje (preko 1000 kvadrata). trava raste ko prosta, kosim svaki treci dan. juce umal nisam mandrkno od silne vrucine i vlage u vazduhu.
 
tarana je napisao(la):
ove kise ce mi bukvalno glave doci..imam veliki travnjak za kosenje (preko 1000 kvadrata). trava raste ko prosta, kosim svaki treci dan. juce umal nisam mandrkno od silne vrucine i vlage u vazduhu.
i ja se zajebah pa joj bacio ureje proljtos-raste kao blesava :cao:
 
nemoj ureu na travnjak.samo npk i to u oktobru da se spremi za zimu i negde u februaru dok jos miruje da dobije zalet u prolece.
 
tarana je napisao(la):
nemoj ureu na travnjak.samo npk i to u oktobru da se spremi za zimu i negde u februaru dok jos miruje da dobije zalet u prolece.
ovih sušnih godina je funkcioniralo rasla super i bila tamno zelena ko vrag :sreca: :sreca: :sreca: :sreca:
 
e bas mi je trebalo par saveta za travnjak posto se nesto proredio. evo necu vise da ne odem u off topic
 
nema tu puno mudrosti. djubrivo, redovno kosenje i zalivanje.
neka moderator formira novi topik.
 
nema potrebe bas za novom temom, mada mozda ne bi bilo ni lose. mislim da cu usvojiti taranin recept, trebalo bi da bude ok.
 
Posto se pojavila prepiska o travnjacima otvorio sam ovu temu da nemesamo teme...
 
štose tiče travnjka drugar mi kaže da on travnjak prska protiv širokolisnih korova i daje travnjak :D
 
Pa da ako se pojavi korov treba ga prskati!Inace svake jeseni bi trebalo da se provetrava,dubri,i naravno bez navodnjavanja i redovnog kosenja nema lepog travnjaka... :D
 
aj sad kad je vec otvorena i ova tema, da priupitam nesto. ko sto vec rekoh, nesto mi se proredio travnjak, sto me poprilicno zivcira, svaki dan ga gledam. dal ce djubrenje da resi problem (zalivanje i redovno sisanje se svakako radi)? ili bi trebao jos nesto da izvedem i sta?

_________________________________________________Post je spojen: [time]1247003552[/time]_________________________________________________
ok, ima li jos nekih predloga, tipa nasejavanja i slicno?
 
U jesen ga lepo provetri,i dosej tamo gde fali i ako imas cime povaljaj!Ako je suva jesen moras da ga zalijes par puta i zo je to :D
 
aha, a to provetravanje, mislis na neko lako drljanje? posto sam imao ideju da tako sta uradim
 
neznam baš za to drljanje ? nisam siguran mislim dabi samo oštetio travnjak bolje dodaj još trave posej de fali , ali vidi nisu ni sve trave iste boje i tu imaš razliku
2eluvso.jpg
jasam posejao prvo jednu i vidi se jedan deo deje "zelenija" tuje bilo strašno korova i prvo sam čupao ručno ali nije uspelo i onda sam oprskao 2x glifosalom i posejao drugu i razlika se vidi i dan danas mada je sejana pre 3godine :cao:
 
to "dosejavanje" meni nikad nije upalilo. ako su mnogobrojne minijaturne rupe u pitanju, ne možeš da prekopaš pa doseješ, nego ograbiš dublje pa seješ. i onda nikne al' kilavo. e sad ostatak travnjaka kosiš, jel', pa tu mladu počupaš jer ona nije još za košenje i treba da se kosi tek kad naraste 10-ak cm.
ja sam prošle godine svoj travnjak "resetov'o". oprsk'o totalom 2x u toku godine i 3x kultivir'o pa posejao nov.
da napomenem da je kultiviranje dugogodišnjeg travnjaka muka živa. to je zalivano i sabijeno do yaya. prvo kultiviranje je katastrofa, jer kultivator samo odskače po travnjaku i jedva da gde šta uhvati...
pod provetravanjem se podrazumeva da napraviš "cipele" s ekserima pa gaziš po njemu.
relativno bitna mera u negovanju travnjaka je da u proleće, pre nego što trava "krene" s grabljama prođeš ovlaš po njemu i izvučeš žute izumrle listove. i tu malo dođe do vazduha...znači ne vučeš k'o konj, nego "odozgo" pa šta na'vataš...
leti se ne kosi jako nisko jer trava bolje podnosi vrele dane ako ima više lisne mase...
 
aha. ma nisam ni mislio da upadnem sa traktorom i cetvorokrilnom drljacom ik da ga podrljam duboko. mislio sam da na motokultivator nabudzim neku mini drljacicu, cisto malo da ga otvori
 
pa vidi za dosejavanje pokosiš što niže i onda tu doseješ travu i zalivaš ito dobrooo :kisa: svaki dan i ona niče za 3-4 dana i sačekaš jedno 3 nedelje pa onda kosiš stim što kosačicu podigneš skroz kolko može , a to za frezovanje si 100% u pravu znam iz ličnog iskustva , a ja sad naprimer kad padaju ove "MONSUNSKE KIŠE" kosim što niže igledam da pokosim nekako pred pljusak kolko je moguće ,a kad je žega suša onda visoko kosiš da zadržava vlagu, a za dosejavanje možeš i u jesen zadnjekošenje pokosiš što niže i onda poseješ i ona do proleća bude kao i ova "stara" trava
 
ma gde bre nikne za 3-4 dana..nema šanse da nikne pre sedmog dana, pod uslovom da je preko 25 stepeni i da zalivaš svakog dana..
a ostatak travnjaka travnjaka da ne kosim 3 nedelje, trava bi bila do kolena..
zadnje košenje meni je u novembru, ta dosejana što nikne u decembru, nema teorije da preživi zimu i mraz...
suma sumarum, dosejavanje je gadna rabota i teško uspeva..
 
probacu da ga izvucem prihranom. ako ne upali, najbolje mi je da uradim resetovanje, kako to tarana rece
 
ma gde bre nikne za 3-4 dana..nema šanse
vidi ja to radim ovako seme samo bacim od gore na zemlju de fali , nevaljam ništa ne zakopavam , prskalica radi 24h bez prestanka i 4 dana kad pogledaš več se vidi sitna travčica visine 1-2cm a to što ti kažeš 7dana se već vidi zelena sitna , a ovo za jesen što ti kažem to seme nenikne odmah nego prezimi tako i u proleće posle snega krene , barem u mom slučaju je tako
 
Nazad
Vrh