Uredjivanje travnjaka

U travnjaku mi je velikim delom ovladala naka sirokolisna trava ( ne znam kako se zove) koja cveta belim cvetovima i koja je skoro ugusila uskolisnu travu. Ta sirokolisna trava sama po sebi mi i ne smeta, nisam opterecen da u travnjaku mora biti iskljucivo uskolisna trava, cak sta i viuzuelno nije losa. Ali postoji jedan problem, stalno cveta nekim belim cvetom na koji se kupe pcele. Znam ja da su pcele korisne i sve to, ali vec previse puta mi se desava da uhvatim pcelu izmedju djona papuce i prstiju, i onda je neminovna zaoka u prste. Ove godine do sad dva puta, doduse bez nekih vecih posledica (otekne prst i svrbi nekoliko dana), ali bilo je ranijih godina kad sam morao i inekciju da primim. Travnjak se kosi redovno ali ako se zakasni koji dan cveta i pcela ima puno. Sta mislite, da li treba da oprskam (i sa cim) tu sirokolisnu travu, i da li cu mozda time upropastiti travnjak jer uskolisne trave sad ima mnogo manje?
06f61fde607157f13083494c5a85fb1d.jpg
c60f53591bf189466ff40e51c5c63e05.jpg
2a0b6a4615bfd5759bb67960bf9ac257.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Dukej mislim da nju rešava 2,4-D, ali ja je ne bih uništavao. Vidiš da je suša dobro proredila travnjake koji se neredovno navodnjavaju.
 
To je samo slika našeg školstva, da neko ko živi na selu ne zna šta je detelina... na stranu što prskanje kancerogenim herbicidima ne rešava ništa a nošenje odgovarajuće obuće rešava sve.
 
Bela detelina je keva jer ne raste visoko i nije toliko njanjava na manjak vlage,a potiskuje sve ono ruzno korovlje koje izraste do kolena za 10ak dana... E sad, i mene nervira sto je puno pčela :/ Mi u sred dvorista imamo izbetonirano za 'letnjikovac' u kojem sada stoji bazen za dete, a do pre godinu-dve si mogao bos da ides, a sad samo u patikama bas iz razloga ako izadjes u papucama, u najavi ces dobiti pečelu pod nogu... :/ Ja je redovno kosim, ali ona cveta brze nego sto raste da je skine kosilica :)

 
To je samo slika našeg školstva, da neko ko živi na selu ne zna šta je detelina... na stranu što prskanje kancerogenim herbicidima ne rešava ništa a nošenje odgovarajuće obuće rešava sve.

Znao sam da je neka detelina u pitanju, ali tačno koja, kakva, i koliko ih uopšte ima - to nemam pojma. U školu sam davno išao, stočarstvom se nisam bavio, i eto ne znam ni da li se to učilo u školi. Znam samo da postoji mnogo jako sličnih biljaka pa sam mislio da je to i ovde slučaj, a kad nešto ne znam onda pitam. Nije sramota ne znati, sramota je omalovažiti a ne pomoći...

A što se obuće tiče, objasni ti deci od 4 i 8 god da obuju patike na 35 stepeni kad dođu kod mene u dvorište...
 
U pravu si malo sam preterao, izvinjavam se...
To je normalni ciklus u prirodnom travnjaku, u zavisnosti od stanja zemlje i vremenskih uslova neke godine ima više ovoga ili onoga. Skoro da je sigurno da sledeće godine nećeš imati belu detelinu već nešto drugo što će preovladjivati, bokvicu, maslačak, neku drugu vrstu deteline... Uvek nešto što je posledica stanja zemlje i vremenskih uslova. Jedini normalan način da to promeniš je da popraviš nivo humusa u zemlji nabacivanjem komposta sa semenom trave rano u proleće, provetravanje i redovno zalivanje, ali je pitanje da li je monokulturni travnjak vredan tolikog truda i troška.
 
Jel kupovao neko skoro seme trave za travnjak u dvorištu? Nešto mi skupo ovo što se nudi.
 
Ja sam juče kupio. Ljulj 100% je skoro duplo skuplji od mešavine trava gde je opet najviše ljulja.
 
Jel nije kasno da se poseje trava? Moram uslužno da odradim a plašim se da nije kasno.

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Jel kupovao neko skoro seme trave za travnjak u dvorištu? Nešto mi skupo ovo što se nudi.

Ja sam skoro uzimao za voćnjak pa sam naručio i za dvorište smasu za travnjak bez hladovine.Cena je 480rsd u inst.za krmno bilje kš.a ne kod onog što se prvo otvori kad na guglu kucaš krmno bilje.
 
Trava za dvoriste??

Koju travu posaditi?
50 kvadrata je u pitanju, od toga 40 osuncano, e sada pitanje koju uzeti travu?
Nasao sam da ima: za osuncane terene, hlad, universal, engleska, stadion, golf, sport, panorama, oblozeno seme itd... Tu se ne gazi mnogo, ima 4-5 mladih vocki, druga vegetacija...
Ako neko ima iskustvo sa tim, cenim.svaku pomoc. Hvala

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ja sam poručio 10ak kila sa instituta iz Čačka. Tamo je oko 300 dinara kg a ista takva u poljo-apoteci duplo skuplja. A možete da ih kontaktirate mail-om, vrlo brzo odgovaraju i mogu vam ponuditi seme za vaše potrebe. Ja sam moju posejao medjuredno kroz voćke i izbila je sva i jako lepo raste.
 
Hvala, imacu to u vidu. Ne mogu da se zeznem sa njima.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Može matonom monosanom plamenom I sve što prži širomolisnu travu Ali ćeš izgubiti I detelinu I ostalu nisku travu koja nesmeta uskolisnom ljulju I ostalim Travnim sortama
 
Novo otvorena tema je spojena sa već postojećom o uređenju travnjaka u dvorištima
 
Nazad
Vrh