Uredjivanje travnjaka

Pozdrav ljudi. Svaka cast za travnjake. Evo i ja da se ukljucim i zamolim za par saveta. Jesenas sam preriljao travnjak na dubinu od ~20 cm(nisam isprskao totalnim herbicidom jer je vec bilo kasno). Potom sam preko toga rasuo ugoreli stajnjak i tako ostavio da prezimi. E sad me interesuje djubrenje vestackim. Da li da bacim 3*15 pre nego sto ga isfreziram i koliko? Ili da posetveno dodam nesto drugo. Skontao sam da je najbolje mart-april da zasejem. Uglavnom svaki savet mi je dobrodosao. Isto su dobrodosli i saveti za sortu i vrstu semena. Travnjak nema hlad,(sem mozda malo od komsijine kuce) tj. svaki njegov deo je u odredjenom delu dana pod direktnim suncem, i ne gazi se previse(samo kerovi). :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pozdrav.
Zanima me danas sam zasejao travo i koliko puta treba da je zalivam. Unapred hvala
 
Ako je travnjak u senci ili je vlažan, onda se malo toga može učiniti.
 
Kojim totalom da isprskam travnjak, cuo sam da ima neki kad se isprska njime moze trava da se seje vec za desetak dana?
 
Kojim totalom da isprskam travnjak, cuo sam da ima neki kad se isprska njime moze trava da se seje vec za desetak dana?
Pod totalima najcesce podrazumevamo herbicide sa glifosatom kao aktivnom materijom.Moze da se seje i posle deset dana,medjutim potrebno je vise vremena da tretirana trava skroz svene,pre svega rizom,koren biljke kome treba vise vremena,opet zavisno od same biljke (korova).Pa tek onda obrada zemlje i dovodjenje u optimalno stanje za setvu trave,a sve to ce potrajati duze od deset dana,naravno ako zelimo da valjano odradimo posao.
 
Који је разлог да један травњак уништиш да би засновао други травњак на истом месту? "Окачи" неку слику да видимо о чему се ради.
Razlog je vrlo prost. U tom travnjaku nije ostalo ni T od trave, korov na sve strane, zato cu lepo da ga isprskam totalom.
 
Прво оштром мотиком само до земље поткреши сву траву,просуши,покупи па у компост.Ветар не можеш спречити да донесе семе однекуд.Биће још лепог времена па попрскај тло нечим азотним да трава поново крене,сачекај да порасте 4-5 см па опет мотику у шаке.Мани се Тотала,једног дана ћемо се сви од њега отровати,јако је поган.За сејање препоручујем белу ниску украсну детелину.Изузетно је агресивна према другим травкама,уопште их не трпи и брзо осваја простор.Лака је за обржавање и сама се засејава.Препоручује се за травњаке где се деца играју стим да се води рачуна да се коси пре светања,због пчела.
 
Pomoc narode. Pojavila mi se KRTICA u travnjaku. Sto kopa ona ali i kuja za njom. Zlo Bozije, sve je raskopano. Na koji nacin da se otarasim zla?
 
Ovo vreme je idealno za prihranu travnjaka,kao i svih travnatih povrsina (livada,pasnjaka), pepelom. Svake zime pepeo iz sporeta posipam po travnjaku i trava bude izvanredna.
Ne treba samo preterivati i bacati u debelim slojevima da ne sagori travu,vec kao i sa bilo kojim djubrivom.
Mada kada je sneg i kisa ne moze da se pretera.Ne postoji jeftiniji a delotvorniji nacin djubrenja! :osmeh:
 
Ne smeta,sve sto je biljnog porekla dobro je vratiti u zemlju. Samo ne treba preterivati sa kolicinom.
Bolje je i vise puta baciti po manje,nego jednom pa preterati.
 
E , odavno nije bilo postova na temi , pa da kazem sta palniram.

U selu tu oko kuce oko 3 ara hocu da zasejem travnjak. Poorao sam jesenas , pre neki dan izfrezerovao, i sada grbaljama ravnjam i izbacujem onu staru travu sto je bila.

A spremio sam seme i to mesavinu : englesku ljujl 65% , crveni vijuk 10%, prava livadarka 10% i bela detelina 15 % .

Sta kazete za sastav mesavine.
 
Nazad
Vrh