Cvekla

Pa ako je 10,onda nije neki rod,pa gledaj,svuda pisu da rodi 20-30 t po hektaru,kako je u praksi neznam jer prvi put radim na "vecoj"povrsini,ali kad dodje vreme za vadjenje izracunam pa ti javim,u ostalom i mene interesuje,za sad super izgleda.ipak ocekujem da bude blizu 30 t po ha,ali ako jos i prebaci ... :ppozdrav:
 
Svi pisu da radja 20-30t po hektaru. Pretpostavljam da je to rod u idealnim uslovima i full agrotehnici sa navodnjavanjem. Meni je problem jer samo jednu parcelu mogu da navodnjavam ostale ne mogu, a i zemljiste nije bas nekog velikog kvaliteta, zato mislim da su prinosi od 20t u ovim mojim uslovima neostvarivi. Gledao sam slike tvoje cvekle vidim da imas izuzetno kvalitetno zemljiste. Sto se tice prinosa javi mi cisto da znam da li da skapam ugovor sa ovom firmom ili da ne sklapam. :ppozdrav:
 
Nemoj ni da radis bez navodnjavanja,ove godine bilo bas kise malo smo navodnjavali,ali ipak sam morao da pripomognem sa navodnjavanjem u nicanju jer da nisam mogao navodnjavati ne bi ni niklo kako treba,i ode sav trud i pare ulozene u proizvodnju.Vazi druze javim ti.
 
Parcela koju mogu da navodnjavam je oko 115ari ili ti 2kj. Znaci ostale parcele zbog nemogucnosti navodnjavanja ispadaju iz opcije. Reci mi koliki su troskovi ulaganja po 1kj? Koliko je dobro raditi postrnu setvu?
 
Seme ti je oko 30 evra a ide oko 7kg po ha,+ djubrivo +herbicidi +insekticidi+fungicidi+troskovi vadjenja.cuj pa firma ti ne obezbedjuje seme?pa zasto da ne radis u postrnu ako vec imas sistem za navodnjavanje?moze da se radi i u prolece,ali to se proda do jeseni uglavnom,jbg.kako se ti dogovoris sa firmom kojom radis.
 
U toku ove nedelje ocekujem da me pozovu na razgovor-dogovor pa cu da vidim kakvi su uslovi ugovora, samo ne bi bilo lose da ponesto znam dok ne odem na razgovor :osmeh: . Nikad nisam sejao cveklu na vecoj povrsini.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav @Erwin
Kako si prosao sa cveklom?
Danas me zvali i otkazali su planirani posao sa cveklom zato sto im drzava nije uplatila pare za podsticaj. U firmi je doslo je do smene direktora koji je potpisao ugovor sa agencijom za regionalni razvoj, "novi" direktor je ostao bez prava na podsticajna sredstva...
 
Jos nikako,nisam vadio planirao sam da kranem sa vadjenjem polako ali ova kisa uradila svoje,plus sam u ogromnoj guzvi vadi se sargarepa i ostale kulture,sprema se roba konstanto i jos nisam lagerovao,mada je jos i rano za lager,cekacu jos,ali ako bog da,tokom nedelje cu probati cveklu,mada mi deluje jos sitan jer je dosta gust,treba joj jos vremena.Pa dobro mozda ces sledece godine raditi cveklu ako nova "vlast"u firmi bude voljan za tako nesto... Pozdrav
 
Pozdrav @Erwin
Kako si prosao sa cveklom?
Danas me zvali i otkazali su planirani posao sa cveklom zato sto im drzava nije uplatila pare za podsticaj. U firmi je doslo je do smene direktora koji je potpisao ugovor sa agencijom za regionalni razvoj, "novi" direktor je ostao bez prava na podsticajna sredstva...
kolega izvadio sam cveklu,i mogu ti reci da nisam zadovoljan,ipak nije uspela da poraste ni za 120 dana,sta se desilo niko ne moze da kaze,ja sam mislio da je do semena,ali i drugi proizvodjaci se zale na to da im cvekla nije dospela,da su i neke parcele i ostavili napolju,nisu ni pipnuli,jer su kao orasi,a prosle godine im je cvekla prerasla,(covek da poludi) ja sam sejao na 7cm dao sam sve sto je trebalo ali dzaba,rod mi je oko 12t po ha.:sjasi: jbg. idemo dalje sledece godine bice bolje.
 
Zaista se nešto čudno desilo ove godine sa cveklom. Ja je sadim u bašti i ne posvećujem joj baš previše pažnje jer dobro raste, ove godine je baš je bila pažena ali svejedno što kažeš ko orasi...još je u zemlji.
 
I ja sam sadila cveklu posle luka ,sada bas i nije nesto velika ali sam zadovoljna, pa mislim u nedelju da je vadim.Sadim samo za nasu upotrebu.
 
Da li se u prozvodnji cvekle mogu koristiti isti herbicidi koji za suzbijanje korova upotrebljavaju u šećernoj repi?
 
Radi li neko cveklu ?
Kako je radite da li ide sve kao za secernu repu,koje seme koristite,da li je prodajete za industrijsku preradu ili za prodaju u svezem stanju ?
 
NA par njih što poznajem su radili cveklu postrno i uglavnom je bila ugovorena proizvodnja za Selenču. Problem je u postrnoj setvi obezbediti sklop biljaka zbog visokih temperatura, navodnjavanja i pokorice. Cena nije bila neka visoka, oko 11 dinara. Seme je dosta skupo. Za prodaju u svežem stanju treba raditi manju površinu jer cvekla nije vrsta koja se prodaje kao i mrkva na primer. U ogledima smo imali Detroit.
 
Evo ti ukratko kalkulacije za cveklu: Seje se oko 400 000 zrna na hektar, cena semena je za 50 000 zrna hibrida oko 50-55 eura, sorta je duplo jeftinija. Zastita od korova ista kao kod repe sa izuzetkom nekih herbicida pre svega onih koji imaju etofumesat. Navodnjavanje obavezno ako je susa, zastita od cerkospore takodje i od insekata pre svega buvaca. Prinos moze da varira od 20-60 tona, sve zavisi od krupnoce . Problem je vadjenje, ako je rucno treba dosta radnika i to sve kosta, u inostranstvu se za vadjenje koriste i kombajni za secernu repu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh