Pomoc i saveti oko podizanja vocnjaka i izbora vocne vrste

lovac luka

Član
Učlanjen(a)
24 Feb 2011
Poruka
6.603
Lokacija
obrovac
Postovani kolege forumasi moja porodica poseduje malo zemlje oko 7ha imam zelju da podignem vocnjak velicine 1ha.Naime pacela je duzine 200m i sirine 50m 3klasa zemlje duz cele njive imam kanal kao i sa cela i asvaltni putposle uzduvnog kanala u sredini njive ima mala depresija.Inace obradjujemo oko 30ha bavimo se iskljucivo ratarstvom soja kukuruz i lucerka,drzimo ponesto sitne stoke (ovaca svinja pilica i koza ) za sopstvene potrebe i malo za prodaju.
Moja porodica se nikada nije bavila vocarstvom pa nisam upoznat sa problemima i radovima u vocnjaku. Slusajuci savete poznanika oko izbora vocne vrste sve manje znam! Iskreno se nadam da cu ovde vise saznati i nauciti, unapred hvala!
 
Лука,у перспективи то је лепо парче земље и ако будеш паметно поступио биће то леп воћњак.Шта ћеш засадити зависи од више фактора.Што се тиче квалитета тла одмах почни поступак побољшања квалитета земљишта и све учини да ти после 3-5 година то буде прва класа земље.Разлика ће се видети одмах следеће године а кад ти воће доспе у род нећеш просто веровати шта се све може без хемије.И смањићеш трошкове,што није занемарљиво.Саднице нека буду обавезно бусеноване посађене у прописану садну јаму по захтеву за воћну врсту коју ћеш садити.
 
[h=1]Troškovi podizanja hektara jabuke[/h]
isprekidana_linija_vesti.png
subota - 14.07.2012

jabuka-1-hektar-f5t6861.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Kada pravimo plan proširenja proizvodnje jabuke, odnosno podizanja novih zasada, na prvom mestu moramo da napravimo kalkulaciju investicionih troškova koji nam predstoje do plodonošenja. Preko nje i naših realnih finansijskih mogućnosti možemo da napravimo konstrukciju potrebnih sredstava (pozajmice, bankarski krediti,subvencije ...) da bi smo ovu investiciju i priveli kraju. Iz tog razloga sam ovde prikazao orijentacionu visinu troškova podizanja jednog hektara jabuke koja je jedna od najzastupljenijih voćnih vrsta u smederevskom kraju.

1. PRIPREMA ZEMLJIŠTA ZA SADNJU - Tretman herbicidima 40 evra (herbicid i rad mašine)-Meliorativno đubrenje stajskim đubrivom sa rasturanjem 50 tona/ha 750 evra- Meliorativno đubrenje mineralnim đubrivima NPK-a formulacije (oko 500 kg/ha) 400 evra- Rigolovanje na propisanu dubinu 60-70 cm, 400 evra UKUPNO 1590 EVRA

2. SADNJA I TROŠKOVI NEGE U PRVOJ GODINI - Sadnica standardne kategorije ( 3000 kom x 1.0 evra) 3000 evra-Troškovi sadnje ( ljudski rad) markiranje sadnih mesta, priprema sadnica, kopanje rupa, sadnja 20 dnevnica x 15 evra= 300 evra-Priprema zemljišta za sadnju i obrada zamljišta u prvoj godini ( 20 radnih sati traktora x 15 evra) ukupno 300 evra -Hemijska zaštita od bolesti i štetočina ( 700 l/ha) , 100 lit prosečno 8 evra = 60 evra- Ljudski rad 10 dnevnica x 15 evra = 150 eura UKUPNO 3810 EVRA

3. TROŠKOVI NEGE I PODIZANJA NASLONA U DRUGOJ GODINI -Stubovi drveni 500 kom x 3 evra= 1500 evra-Pocinkovana žica 450 kg x 1.5 evra= 675 evra-Ljudski rad na postavljanju naslona 20 dnevnica x 15 evra= 300 evra- Ljudski rad na održavanju zemljišta 10 dnevnica x 15 evra= 150 evra -Hemijska zaštita od bolesti i štetočina ( 1500 l/ha) , 100 lit prosečno 10 evra = 150 evra- Mineralna đubriva ( NPK-a i azotna po 200 kg/ha) 150 evra- Mašinski rad traktora na obradi zemljišta i na ostalim operacijama (dovoz stubova i žice, prskanja...) 30 radnih sati x 15 evra= 450 UKUPNO 3.375 EVRA

4. TROŠKOVI NEGE U TREĆOJ GODINI-Rezidba 4 dnevnice x 25 evra 100 evra- Hemijska zaštita od bolesti i štetočina ( 5000 l/ha) , 100 lit prosečno 10 evra = 500 evra- Ljudski rad na održavanju zemljišta 10 dnevnica x 15 evra= 150 evra- Mašinski rad traktora na obradi zemljišta i na ostalim operacijama 450 evra- Mineralna đubriva ( NPK-a i azotna po 200 kg/ha) 150 evra UKUPNO 1350 EVRA

UKUPNI PROCENJENI TROŠKOVI DO PLODONOŠENJA: TAČKE 1+2+3+4 = 10.125 EVRA

U predviđene troškove nije ušao sistem za navodnjavanje koji je u uslovima smederevskog kraja veoma varijabilan zbog dubine vode i kopanja bunara ali sa infrastrukturom je oko 10.000 eura/ha i protiv gradna mreža sa oko 10.000-12.000 eura/ha.

Marković Boban dipl. inž. voćarstva i vinogradarstva
PSSS Smederevo
 
Nazad
Vrh