Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Zakon kao obveznika poreza na prenos apsolutnih prava prepoznaje prodavca, jasno ga odeređuje kao obveznika.

U praksi, ugovorne strane mogu sklopiti sporazum o tome ko će izmiriti tu dažbinu, ali za račun i u ime prodavca.

U pomenutom slučaju razmene parcela i jedan i drugi su u isto vreme prodavac, a i kupac. I jednom i drugom sleduje dažbina za ono što prodaje.
 
Ivice, ne zameri, imaš li neko takvo rešenje poreske uprave ? I kadašnji je datum ?
Nemam. Samo sam bio pre jedno dve godine u poreskoj za neku zemlju sto sam kupio da odrede koliki je porez za prenos apsolutnih prava, pa mi je referent koji je obradjivao predmet a poznanici smo rekao da imaju novinu da se na zamenu zbog ukrupnjavanja ne placa porez.
 
Nađoh...

Oslobođenja od poreza na prenos apsolutnih prava ... na razmenu zemljišta kojom najmanje jedno pravno ili fizičko lice kome je poljoprivreda pretežna delatnost, odnosno zanimanje pribavlja poljoprivredno ili šumsko zemljište radi njegovog grupisanja;

A za međaše nisi u pravu, mora ponuda, ako nećeš glavobolju.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko se ukrupnjava zemljište i jedan od učesnika je u pdv-u ili se bavi isključivo poljoprivrednom delatnošću onda se ne plaća porez na prenos aps.prava. Imao jednu trgovinu takvu.
 
Nađoh...



A za međaše nisi u pravu, mora ponuda, ako nećeš glavobolju.
Znao sam da ces ti posto si pravnik to naci.Ja sam inzenjer, nisam pravnik ali mislim da pravo uvek mora posmatrati sta je zakonodavac hteo da postigne donosenjem odredjenog zakona. Kod zakona o medjasima zakonodavac je hteo UKRUPNJAVANJE, a kod razmene zbog ukrupjavanja imamo DVOSTRUKO UKRUPNJAVANJE. To je logicno i tumacenje zakona mora biti logicno. Kazi mi molim te dali i dalje mislis da nisam u pravu?
 
Poslednja izmena:
Nisi u pravu zato što ne postavljaš zadatak dobro hahhaa... U algoritmu postavljaš prvo pravo međaša da ukrupni svoju parcelu, pa onda redosled prvenstva međaša i tu se završava postavka zadatka.

Ako jedan od međaša ima dužu među, ne može mu se oduzeti pravo da on bude taj koji će "ukrupniti" svoju parcelu. Prednost je njegova.

To, što bi se u konkretnom slučaju dobilo dvostruko ukrupnjavanje, nikako ne može ići na štetu bilo kog međaša sa pravom prvenstva.

Za dvostruka i višestruka grupisanja, te za opšte dobro, predviđen je institut komasacije.
 
Kad se vec prica o prednosti, u slucaju suvlasnistva vise lica, a kada jedan otkupljuje ostale delove, da li i tada komsija ima prednost?
 
Ne suvlasnik ima prednost. Skoro kod nas je moj rodjak na osnovu suvlasnistva kupio ostatak njive iako su komsije hteli kupiti takodje.
 
To vise nije na snazi to za komsije i uvek pravo ima suvlasnik jedino ako nije licitacija. Kad je na licitaciji onda ko da vise.
 
Ukoliko se ukrupnjava zemljište i jedan od učesnika je u pdv-u ili se bavi isključivo poljoprivrednom delatnošću onda se ne plaća porez na prenos aps.prava. Imao jednu trgovinu takvu.

Možeš li pojasniti tu trgovinu, kupio si komšijsku zemlju pa nisi platio porez na prenos apsolutnih prava, ili si menjao sa komšijom neko zemljište? Šta se dešava ako samo kupiš komšijsku zemlju, onda se plaća taj porez?
 
Ne ovako. Parcelu pored moje , je ponudio drugar-on je vlasnik , koji je u sistemu pdv-a. Od mene je trazi jednu drugu parcelu koja nije pored njegove ali je blizu njegove zemlje Napravili smo ugovor o zameni i naglasili da je u pitanju ukrupnjavanje i zamena i izbegli porez . Parcele nisu bile jednake, bila je i doplata koju u ugovoru nismo napomenuli.. U dokumentaciji smo podneli iz poreske uverenje da je lice u pdv-u, potvrde o gazdinstvu i porez je bio nula. Iako je on u pdv-u a ja ne a ja sam ukrupnjavao.

- - - - - - - - - -

Naravno ako kupiš komšijsku onda plaćaš. Ne plaća jedino u ovakvom slučaju ili npr ako je darovni ugovor prvog naslednog reda.
 
Pravo preče kupovine, za isti ponuđeni iznos po traženim uslovima, ide sledećim redom:

1. suvlasnik/ci, prvenstvo se meri suvlasničkim udelom

2. susedi međaši (aleari), prvenstvo se meri prvo dužinom međe, potom površinom susedne parcele



Dalje, u vezi oslobađanja od poreza na prenos apsolutnih prava... PDV, razmena, PIO, gazdinstvo...

Da ne tražim i ne kopiram ovuda, za sve koje interesuje:

Zakon se zove: Zakon o porezu na prenos apsolutnih prava, tako traži i izbaciće ga na "lex-u", a članovi koji to propisuju su 31. i 31.a ili 30. i 30.a zaboravih.

Sve je jasno i nedoumica nema.



Nedoumica može biti jedino dokazivanje da je zemljoradnja osnovno zanimanje.

Dal traže PIO ili ne hahahhahahhaha hahahahaa...

Nedaju sirotu na sitno samleti pa da ga yebeš...
 
Da li može da se kupi 10a poljoprivrednog zemljišta koje je ukupne površine 46a , od jednog suvlasnika. Znam da ne može da se deli poljoprivredno zemljište, ali može interna deoba. Pošto drugi suvlasnik nije u zemlji, da li može bez njegove saglasnosti.
 
Drugi suvlasnik nije u državi, to misliš? Ne može bez njegove saglasnosti, koliko se ja kontam. A površina nije problem. Možeš kupiti, navede se u ugovoru: idealni deo površine 10 ari. Da li si možda komšija sa parcelom? Pitam jer možeš navesti u ugovoru da ako dođe do merenja tog idealnog dela, možeš ga izmeriti pored svoje parcele. Nadam se da razumeš.... mozak mi je na pola 13 pa možda ne pišem najjasnije....

- - - - - - - - - -

Ufff al sam zakasnio... skoro pola sata. Bradonja je brži.
 
Doduše to je moj Baćo izgustir'o pri jednoj kupovini, ali eto ja ga prenosim. Ovih dana i ja kupujem deo od te parcele, i biću novi (još jedan) suvlasnik i baš mi se mota po rukama ugovor sa tim uslovom kupovine.
Nego Brado, imam ja jedno pitanje za tebe ali to ću ti poslati u pp jednom prilikom kada mi baterije budu punije... Sad sam previše umoran da tipkam.
 
Nazad
Vrh