Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Svakako se slažem kolega s tobom,samo kazem situaciju kod nas..za 10 tisuca eura po ha tesko je povratiti taj novac u normalnom vremenskom periodu...dok na drugom kraju zemlje,prodaje se po 10ha u komadu za 10-15 tisuca eura..
nerazumem zasto se stalno vi iz hrvatske ubacujete u komentare cene,to je kao da mi komentarisemo cenu u nemackoj ili fancuskoj
 
Zemljoradnja jeste biznis kao i svaki drugi , ali zemlja nije obično sredstvo za rad ili obrtni kapital ili neka druga ulazna investicija u nekom drugom biznisu nego je više resurs ili grubo rečeno "teritorija" . Traktori i sijačice se non-stop iznova proizvode , sjemena i hemije ima sto vrsta i možemo da biramo , ali zemlje nema neograničeno niti se može proizvesti pa zato često bude skuplja nego što se isplati u zemjoradnji.
 
Evo nedavno je MOMOSARIC pisao da je pričao sa nekim francuzom i tu se spominjala neka 7-mo cifrena brojka za 1 hektar...:ppozdrav:
 
Ljudi poredite babe i zabe. Hektar jeste hektar, ali pogledajte samo situaciju sa Mekedonijom. Rat samo sto nije poceo, kod nas svakih 20 godina je rat i ljudi ginu. Kada je u Svedskoj bio rat? Moj brat je odustao od kupovine zemlje ovde i kupio placeve u Svedskoj, okolina Malmea, gde pravi kuce. Jeste da bi % imao ovde veci, ali nece da rizikuje i izgubi sve, a jos sta nece NEPREDVIDIVO TRZISTE i ponasanje drzave prema kapitalu. Casom ce izglasati zakon po kojem menjuju porez, dodaju, oduzimaju sto ce bitno narusiti profitabilnost posla. Podsetite se u proslih 100 godina koliko smo puta ratovali i koliko puta su ljudi gubili sve? Kada mi kazu da je to ne moguce da se ponovi, sta mislite kako ce narod koji nema nista, gledati na one sa 100+ha?
 
Bojčetiću i šta je tvoj zaključak iz svega ovoga što si napisao,šta predlažeš???Nemožemo cela planeta ni u tu švedsku,nemačku,itd...Krenuo neki delić sveta već ka zapadu i nastao haos i tamo...nisu ni oni više mirni kao što su bili...Treba sve ovde rasprodati i zapaliti za švedsku?,Ne stvarati ovde ništa ni kapital ni kuću ni ništa jer će kad tad izbiti rat...jel to rešenje???:sta:
 
Po mom mišljenju, suštinski razlog velike cene zemlje je zato što ni jedan drugi vid obezbeđenja egzistencije ne funkcioniše kako bi trebalo. Nema radnih mesta koja bi obezbedila većini da ima pristojan život, ili čak uopšte ne postoji mogućnost zapošljenja pa se preživljavanje traži u poljoprivredi. Tako dolazimo da se veliki broj ljudi okreće fizički ograničenom resursu... Drugi razlog je što nas je bliska prošlost naučila da ništa nije sigurno i da sve može da nestane preko noći osim zemlje, nju niko ne može da odnese. Zato se na ulaganje u zemlju gleda kao na sigurnu slamaricu, koja može da donese i pristojnu kamaticu. Tako da danas svi traže zemlju, i doktori, i advokati, i prevoznici, i političari, i ...
 
Zavisi, mojima je (i sa majčine i sa očeve strane) posle drugog svetskog rata "nestalo" 90% zemlje. Tako da može, u ovako uređenim zemljama pogotovo, to da se dogodi. Prošlost jasno pokazuje da sve može da nestane preko noći, pa i zemlja. Ona nekada prva "nestaje". Ne znam za Švedsku.
 
Jeste cijena zemlje u Francuskoj astronomska , pogotovo u toj jednoj regiji gdje sam bio , ali regija je veičine možda kao cijela Vojvodina . Glavni razlog je što su judi pametni i gledaju dugoročno , zabranili su gradnju novih objekata i prljave industrije . Ako se nešto i gradi mora biti na tradicionalni način od kamena , drugo zaštitii su svoje proizvode sa geografskim porijekom . Bio kako bilo kada je čovjek pitao tog kupca što mu je dao 2 m eura za 2 ha zemlje zašto je kupio baš tu , rekao je "zato što je skupo , što da kupujem tamo gdje je jeftino " .
 
Meni je komšija sa zemljom pred Uskrs ponudio 2.5kj po 8000 e/kj. Rekao sam da hoću, ali da me mora sačekati do posle Uskrsa dok se banke otvore jer moram podići kredit pošto nemam toliki keš. Gazda je pristao, ali me je već sutradan zvao i rekao da mu pare trebaju odmah. Pošto ja nisam mogao da mu stvorim odmah toliki keš otišao je do komšije sa druge strane te parcele i taj čovek je kupio tu zemlju.

Čuo sam za još dve trgovine nedavno, jedna je bila po 8300 e/kj a druga (velika parcela je u pitanju) po 7700 e/kj.
imas vremena dve godine da sakupiš pare ako nisi potpisao da odustajes :ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: siz
Moja parcela je veća od komšijine sa druge strane, tako da sam ja tu imao prednost i zato je prodavac prvo kod mene došao. Ne razumem kako mogu ja da prolongiram skupljanje para ako prodavcu trebaju odmah. On je zato i prodavao zemlju jer je hteo da na drugom mestu spoji neku njivu sa svojom i trebali su mu novci odmah. Ali nebitno za šta su mu konkretno trebali novci, šta da su mu npr. ne daj Bože trebali zbog zdravlja i sl., je l' i onda da čeka dve godine?

Potpisao sam mu saglasnost zato što sam jako dobar sa tim komšijom sa druge strane i nisam hteo da se zameram tom čoveku. A da sam se razboleo (ne bukvalno) zbog te zemlje - jesam. Jer takva prilika se teško dešava. Ja sam mali poljoprivrednik i ne mogu da kupujem zemlju i širim posed lako. Mogu npr. da svake treće godine kupim jedno jutro, ali jedno jutro izdvojeno i nije baš srećno rešenje. Ovako bih spojio sa svojom zemljom, ali kad se eto nije dalo...
 
Na ovaj zadnji post od člana Dukej .....sve to što si naveo karakteriše nas manje uspešne , jel gledamo na sve i tako ceo život, dok drugi ne praštaju i ne propuštaju prilike i idu dalje, nekad je to bila sramota,a sad im se dive i smatraju uspešnim.......živimo u pogrešnom vremenu!?
 
Poslednja izmena:
dukej@ Po nekom zakonu komšija koji prodaje svoju njivu treba da ti pošalje preporučeno pismo na kućnu adresu koji treba da sadrži i cenu i na to imaš fore 15 dana da se javiš(ako se nejaviš smatra se da nisi zainteresovan),ništa odmah trebaju mu pare i te varijante...I još nešto neznam u kom delu atara je ta tvoja njiva(jel pravougaona parcela) ali mnogi to ni ne znaju da dužina linije(ima pravo prečeg čija je duža linija,pa može onaj s one strane da ima i veću parcelu) koja spaja parcele je pod broj 1. kod prioriteta kupovine pa tek na drugom mestu je veličina poseda komšija...ali ako ste toliko dobri sa onim ko je kupio kako kažeš,mogo je da te pusti,samo najverovatnije on mislio drugačije i nisi ni znao da je i on potencijalni kupac pa da si ga zamolio da te pusti.:ppozdrav:

P.S. Ako ti je za utehu...još malo pa ćemo imati svi i u ustima zemlju...:ppozdrav:
 
Jednake su linije međe, redovna duž od 500m, pravougaone parcele. Njiva je u Razlevima, druga duž iza fabrike stiropora.

A ovo drugo mi nije za utehu! :osmeh::osmeh::osmeh:
 
Zivot ide dalje Dukej, svako od nas je propustio xy prilika jer nije imao novaca u datom trenutku. Ne treba se sekirati, srecu zivota cine druge stvari. :ppozdrav:


@kris80
Ne znam sta da ti kazem precizno. Uloziti 20-30-50k evra u zemlju kod nas je ajd jos ok. Ko ima pola miliona npr nikako po meni ne treba da ulaze ovde. Ja da imam pola miliona evra, kupio bi u Svajcarskoj/Svedskoj/Danskoj nekretninu. Kojeg tipa, ne znam, ali bi tamo ulozio. Dobit je malena ali je SIGURNA i znam da bi i sledece generacije imati od toga neki oslonac. Ovde kad imas 100kj to jeste bogatstvo, ali za 10 godina ko zna sta moze biti. Zemlja jeste da ne moze da propadne, ali mnogu doci sankcije, blokade, nacionalizacija, tajkunizacija, prinudna kupovina (pogledaj taj zakon koji su tajkuni (Kostic) izgurali, skandalozno da skandaloznije ne moze biti).
 
Nazad
Vrh