Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Ta parcela, navodno neko sa klise. Kada se premisljamo kuci. Nema tu čekanja. Jeste da je prosao gasovod, ali mislim da je cena bila vise nego povoljna.
 
Kako je kod vas zemlja tako skupa? Ja sam u izrazito poljoprivrednom kraju,ravničarski dio Međimurja,ali cijena hektara ne prelazi 10000 eura.A ima i za sedam.
 
Ovo nije ni bilo skupo. Kada soja može da rodi oko 4 tone po ha, žito 7-8, repa 80 tona, kukuruz preko 10, onda mora da bude skupa. Plus malo šta radi u srbiji i svi se okreću zemlji, pa je tražnja veća.
 
Više puta je objašnjeno:

Zato što ljudi nemaju druge alternative za egzistenciju, pa je poljoprivreda jedini izlaz. Pa se onda stvara efekat male bare sa puno krokodila, što proizvodi da bara postaje skupa i deficitarna. A i oni koji ipak imaju alternativu (i dobro se snalaze u njoj), poljoprivredno zemljište vide kao najsigurniji trezor za svoj novac.

U glavnom...
 
Ma da,u Eu je prosječna cijena hektara 15000 E,u Italiji i do 60000, možda bude i kod nas dok se lopovi najagme za bagatelu od sirotinje koja propada.Pametni koji neće sada prodati će imati neki kapital za budućnost.
 
Madjarska , Rumunija, Bugarska i jos poneka zemlja su u toj famoznoj EU pa se cena zemlje krece 3000-6000e/ha.
 
Jeste milane imenjace ,u pravu si i svi oni dolaze u Srbiju da rade znaci postoji i nesto drugo kod nas sto kod njih nema.
 
Ponuda mala a potraznja velika i jos ima i ovih sto nabijaju cene... Jedna parcela od oko 5 kj pored moje njive je prosle godine prodata za 11000 e po jutru a oko 10000 je neka prosecna cena po jutru kod nas.
 
To je zato što im je ulaskom u eu zaposlenost dostigla toliku razmeru da poljoprivredom niko neće da se bavi,dobare plate,visok standard,nikom zemlja ne treba...
druze moj ima malo istine u tome sto kazes ali je kod njih tacno uredjeno ko moze da se bavi poljoprivredom i ko moze da kupi zemljuu o najbitnije KOLIKO, maximum je 1200 Ha odredjenog kvaliteta a ne ko kod nas ko ima para za "pranje" ajmo u zemlju,tajkuni,lopovi koje kakve susumige su pokupovale zemlju pa posten paor moze da se slika.
Njima nije u interesu da imaju 5 tajkuna sa 150.000 Ha vec da imaju 120 jakih ili vise manje jakih sa 1000Ha ili nesto manje.
 
Jeste milane imenjace ,u pravu si i svi oni dolaze u Srbiju da rade znaci postoji i nesto drugo kod nas sto kod njih nema.
Postoji naravno, oni kod nas izvoze prostu radnu snagu sa osnovnom ili bez ikakve skole da kupe krompir i sargarepu po Vojvodini ,a mi izvozimo inzenjere , lekare , med. sestre i strucnjake u informacionom sektoru pa ti vidi ko je tu na gubitku....
 
Poslednja izmena:
Kad je napravljena tema "Cena zemlje" uglavnom se misliko u našim krajevima, pa da se ne skreće dalje mnogo sa teme.
 
To je zato što im je ulaskom u eu zaposlenost dostigla toliku razmeru da poljoprivredom niko neće da se bavi,dobare plate,visok standard,nikom zemlja ne treba...
Kod nas je cena sarenolika od 3 - 10 000 eura-hektar.
Dobra sala, samo ko je shvati. :haha: Posebno za Rumuniju I Bugarsku. Ulaskom u eu su toliko propali da vise ne mogu obradjivati zemlju.
 
Postoji naravno, oni kod nas izvoze prostu radnu snagu sa osnovnom ili bez ikakve skole da kupe krompir i sargarepu po Vojvodini ,a mi izvozimo inzenjere , lekare , med. sestre i strucnjake u informacionom sektoru pa ti vidi ko je tu na gubitku....
Daleko si otisao ,spomenuo si Madjarsku, Rumuniju, Bugarsku ja sam se nadovezao na to a ti izvozimo inzinjere.Izvozimo ali sigurno ne u pomenute zemlje kad im je standard gori od naseg.Pisao sam ti zato sto si upordio bugarsku,rumuniju i madjarsku sa nama pa mi smo za njih evropa.
 
Cena zemlje je povezana sa cenom kapitala, ako kupis zemlju za npr. 100.000 EUR npr. 13 jutara za takvu zemlju dobijes arendu 3250 EUR. AKo das pare u banku dobijes isto toliko pa ti skinu porez itd. Od prilike je to pravilo, cena kapitala je takva i zato zemlja toliko kosta. Kada je jutro bilo 4000 EUR a arenda 200 EUR za jutro onda je i u banci bila kamata 6% i kada skinu porez taman ti ostane isto kao od arende. Potpuno je pogresno da neko racuna kada ce se zemlja isplatiti, pa zemlja nije repromaterijal kao seme i djubrivo niti je trosak kao npr. mehanizacija.
 
Cena zemlje je povezana sa cenom kapitala, ako kupis zemlju za npr. 100.000 EUR npr. 13 jutara za takvu zemlju dobijes arendu 3250 EUR. AKo das pare u banku dobijes isto toliko pa ti skinu porez itd. Od prilike je to pravilo, cena kapitala je takva i zato zemlja toliko kosta. Kada je jutro bilo 4000 EUR a arenda 200 EUR za jutro onda je i u banci bila kamata 6% i kada skinu porez taman ti ostane isto kao od arende. Potpuno je pogresno da neko racuna kada ce se zemlja isplatiti, pa zemlja nije repromaterijal kao seme i djubrivo niti je trosak kao npr. mehanizacija.
Odlično si ovo izračunao, svaka čast. Samo da nekoga zaj..em za 100.000 eur i da nakrivim kapu.
 
Trgovano 1 kj u KO Čenej za 7000 eur. Ne nasedajte na visoke cene. Čujem da se u Bačkom Petrovcu trgovalo 2,25 kj po ceni od 12000 eura.
 
Danas sam cuo da je trgovano 2kj za 5000e/kj. Cena u padu i tek ce biti kakve su cene i profiti na zitaricama.
 
Nazad
Vrh