Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Za Vrsacke vinograde - mi kao narod imamo odmah neke ideje da ce nas neko zajebati i da ce neko nesto proneveriti. Da se razumemo to nije bez razloga tako, jer se to desava malo malo u sredini gde zivimo. Medjutim, dobro je sto je neko kupio i resio da radi sa vinom. Nek proizvodi i nek izvozi. Uposlice ljude, uposlice transport, pakovanje, i odmah jos industriju koja proizvodi ambalazu npr.
 
Mislim da nisu imali na duzi period, ja sam uzeo ovaj i sad je na stend baju, ako se pojavi nesto zanimljivo od zemlje ja ga povucem. Moze da se zatvori i ranije ako ti odgovara, al se placaju penali od 1%
Novac leze na racun prodavca zemlje.

- - - - - - - - - -

Na 10000e za 5god vratis 11840, ovo je malo skuplje nego dinarski subvencionisani od 3% :ppozdrav:
 
Mislim da nisu imali na duzi period, ja sam uzeo ovaj i sad je na stend baju, ako se pojavi nesto zanimljivo od zemlje ja ga povucem. Moze da se zatvori i ranije ako ti odgovara, al se placaju penali od 1%
Novac leze na racun prodavca zemlje.

- - - - - - - - - -

Na 10000e za 5god vratis 11840, ovo je malo skuplje nego dinarski subvencionisani od 3% :ppozdrav:
Po ovome kamata dodje 3,6%? Ja bih uzeo za nekih 5ha,oko 20000-25000,ali na neki duzi vremenski period
 
Nigde nema na 3.6% sigurno. Vi racunate samo koliko bruto novaca vratite, a ne racunate pojedinosti: Da li su rate fiksne ili udeo glavnice je fiksan a pripadajuca kamate je onda spram preostalog duga? Kolika je obrada kredita? Da li ima penala u slucaju preranog vracanja? Koji odnos hipoteke se zahteva (1:1, 1:1.25 ili 1:1.5)? Da li prihvataju hipoteke na nekretnine gde su suvlasnik ili samo gde ste 1/1? Da li je kamata fiksna tokom celog perioda otplate ili je varijabilna? Ako je varijabilna koja je formula? Euribor koji se uzima 6m, 3m, 12m i kada se vrsi uskladjivanje?


Ja sam 6 meseci proucavao sve ponude i nalazio sam na svasta. Do polupismenih sluzbenika koji nije mi jasno kako uopste rade tamo? Razumem da partijski kadar se zaposli u drzavnoj banci, ali i u privatnima sa stranim kapitalom pola sluzbenika na polovinu mojih pitanja nije mi znala odgovoriti. Da ne pricam da ne znaju da izracunaju najbanalnije stvari.


@Petar90
Imas na 10 godina mislim kredite. Mene je zanimlo na 5g, pa sam samo za to se i raspitivao. Uzmi u obzir da na 10g ako uzmes 6m rate ti imas 20 rata, koji ako uzmes fiksnu glavnicu na 25.000e, ti vracas 2.500e svakih 6m + kamata na ostatak duga. Primera radi prva rata na 6% kamate godisnje ti je 1250e + 750e kamate = 2000e, svaka sledeca rata ti je manja za 37.5 evra, poslednja ti je 1250e + 37.5e. Sa druge strane ako ides na fiksan iznos rata, u tom trenutku ces platiti malko vise ukupno novaca, jer ti je udeo u pocetku glavnice manji od 1/20 ako i dalje se drzimo primera na 10g sa 6m ratama. Tema je jako opsirna i kompleksna. Da dopunim. Ukupna kamata ti je 7875e + cca 1% obrada kredita tj 250e i papirologija oko 200e. Na uzetih 25000e imaces jos 8400e dodatnog troska.
 
Mislim da nisu imali na duzi period, ja sam uzeo ovaj i sad je na stend baju, ako se pojavi nesto zanimljivo od zemlje ja ga povucem. Moze da se zatvori i ranije ako ti odgovara, al se placaju penali od 1%
Novac leze na racun prodavca zemlje.

- - - - - - - - - -

Na 10000e za 5god vratis 11840, ovo je malo skuplje nego dinarski subvencionisani od 3% :ppozdrav:
A šta se dešava ako se ne iskoristi kredit? Da li se nešto plaća? Samo sam čuo da je moguće tako uzeti kredit ali mi niko nije objasnio funkcionisanje...

Послато са Tab2A7-10F
 
Da malo pojasnim,a mislim da se u ovu problematiku,posle 31 godine rada u banci,malo i razumem(kao i u pšenicu i soju, naravno).Pored same nominalne kamate,postoji još nekoliko troškova koji poskupljuju sam kredit i to su dodatni troškovi koji ne ulaze u mesečnu ratu.Kada se ti "dodatni" troškovi dodaju nominalnoj kamatnoj stopi,koju nam samo i govore službenici u banci,dobija se EFEKTIVNA kamatna stopa ili ukupna stopa.Nju bankari teška srca izgovaraju jer se tek onda vidi stvarna cena koštanja kredita.Zato treba uvek pitati i za ovu kamatnu stopu.Kod stambenih kredita je ona posebno bitna jer troškovi koje imate na startu kredita,a niste ni počeli otplatu,kreću se oko 1.500 E pa vi sad vidite. Što se tiče prevremene otplate,tu isto postoji nekoliko slučajeva.Neke banke ne računaju penale,oko 1% a neke računaju.Neke računaju samo ako prevr.optplatu radite iz kredita druge banke, a ako radite iz sopstvenih para,onda ne računaju.Došlo vreme kao na zapadu da morate da imate ličnog advokata i bankara.Hoćemo u EU!
 
Nema nama vise Titinih kredita.:osmeh: Jbg,onda maksimum bio ogranicen.E kad bi se moglo spojiti,krediti iz onog vremena,a ogranicenje,tj bez ogranicenja iz ovog :haha:
 
Pa za 50evra samo možeš da isplatiš porez i odvodnjavanje i još ako treba da izvadiš LN ili slično, imaš a kao da nemaš. Namerno je obezvredjuju da bi je što jeftinije kupili. Pa u EU daju 500-800evra subvencije po ha i više u pasivnim krajevima. U italija zemlja takvog kvaliteta polubrdska sa voćnjacima 50.000-70.000 po ha.

- - - - - - - - - -

Otišla mi je ovde poruka odgovor je bio kad je čovek iz Šumadije rekao da se ne isplati kupovati njivu jer je arenda za 1ha 50evra a cena ha 1000 evra, to govori kako se država odnosi prema poljoprivredi a ne o ceni zemlje. Sramota da se cena zemlje tako obezvredi.
Zemlja u kojoj se ne isplati imati njivu stan ili dobar auto nema budućnosti već katastrofalnu agrarnu politiku.
 
Kako je sada u toku placanje poreza na zemlju tj prvo tromesecje (do 15.2.2017. je bio rok) malo sam analizirao i imam neka zapazanja koja bi bilo dobro prokomentarisati.
1) Zanima me koliko vam cene metar kvadratni zemljista sto je direktno vezano za odredjenje vrednosti godisnjeg poreza?
2) Koju stopu uzimaju vase opstine, jer je to doneto da je Opstisnki prihod i da same opstine imaju raspon od 0.1 do 0.4% i same biraju stopu (nisam siguran za granice bas 100% da sam u pravu)?

Kod mene je situacija da zemlja koja je Opstina Sombor tj KO Stapar ima jednu cenu, a zemlja iste klase KO Backi Brestovac, Opstina Odzaci ima za 50% visu cenu za m2, planiram prvo da se konsultujem sa komsijama koje imaju zemlju blizu mene u KO Backi Brestovac, a potom i da podnesem zalbu na visinu poreza jer smatram da je prenaduvana cena.
 
opstina zrenjanin cena hektara milion dinara .ko ima vrednosd deset miliona porez je 0.6posto .vrednost imovine 25miliona 30hiljada fiksni deo plus 15miliona puta 0.6posto. vrednost do 50miliona 300hiljada plus 40miliona puta 0.6 posto. za ostale ko vodi poslovne knjige neznam. ja na kucu i 17hektara placam 50hiljada godisnje.plus mesna zajednica se prisljamcila sa 5 hiljada. vodoprivreda skoro 2hiljade po hektaru
 
Nije meni žao mene, što ču na 4,2 ha platiti sigurno 10+ hiljada poreza ali mi žao kolega farmera sa 100+ hektara.Kako će oni izgurati sa porezom ove godine.A kažu da će biti sušna godina.
 
  • Like
Reagovanja: siz
Nazad
Vrh