Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Zato se napiše sve u ugovor i ako potpiše može se slikati ne može ti ništa čak možeš i da prodaš svoj deo bez njegovog odobrenja.
 
Ja sam pazario ovih dana 1 kj koji se granici sa mojom parcelom od 3.25 kj na dosta kvalitetnom zemljistu.
Parcela je davne '79 bila kupljena od sadasnjeg prodavca ali nisu imali jos uvek prenos pa smo nekako sredili sa potomcima. Sto je najbitnije vec je uknjizena u katastru na ime.
 
Dukej, mi smo imali takvih situacija da kupujemo deo komšijske njive, da kažem ulazimo u suvlasništvo, i naglasili smo u ugovoru da ako dođe do deobe sa suvlasnikom, mi naš deo merimo pored naše njive tj ukrupnjavamo parcelu.
Znači, sve crno na belo kao što je već neko napisao. Nikako usmeni dogovor.
 
Da, ali to sve može da se dosta iskomplikuje ako zbog nekog njihovog duga njihov suvlasnički deo ode na doboš ili zemlju nasledi neko koga ne zanima dogovor... Zakon i ono što piše u katastru (idealni deo) je jače od ugovora koji je notar overio.
 
ako njihov suvlasnički deo ode na doboš ili zemlju nasledi neko koga ne zanima dogovor...
Pa to svi pišemo i tvrdimo! Bez usmenog dogovora ništa! Samo na papir, baš zbog takvih budala koje naslede pa onda fantaziraju. A mislim da si pogrešno shvatio ono idealni deo. Po meni to znači da ako dođe do fizičke deobe parcele tj povlačenja crte-otvaranje novih brojeva, idealni deo znači da oba suvlasnika moraju dobiti jednake oblike parcela i površine srazmerno % vlasništva. Ako ćemo tako po tom zakonu, onda bi terali mak na konac tako da nijedan suvlasnik ne bi mogao raditi njivu. Zašto? Zato što se po tom onda svaka čestica, svaka grudva zemlje deli na npr dva (idealna) jednaka dela jer nigde ne piše gde je čije. I kako onda to obraditi posejati, naplatiti?

- - - - - - - - - -

Dukej, pročitaj post 6277 a i ostale na strani 314.
 
Tako je - po zakonu svako ima isto vlasničko pravo na svakom zrncu prašine. Kad se njiva podeli, bilo sporazumno ili sudskom fizičkom deobom (javna prodaja ako je njiva mala da bi se podelila), tj. kad se dobiju novi brojevi parcela, tek je onda svako vlasnik tačno određenog dela parcele. To što se neko nekad dogovorio i overio potpise kod javnog beležnika nije jače od slova zakona i onog što piše u katastru (mada kod nas sve zavisi od sudijinog tumačenja).

A što se tiče toga ko i kako radi njivu koja je u suvlasništvu, ako nema dogovora, prava moraju da se traže na sudu, a to je kod nas divota...
 
Ja sam upravo o tome i pisao na nekoj od proletnjih diskusija, nisam siguran koja je stranica, da gde god staneš ti nogom on može da kaže da je pola stope njegovo.Naravno da može da se ide na sud ali znamo svi kako to ide i koliko godina traje.
A opet, ako je komšija normalan, to može da ide kao podmazano.
Narod se dosta izpoganio pa po pravilu računaj da ćeš pre imati problema nego da će sve da ide po loju. Kad banka ili drugi poverioc stavlja hipoteku na zemlju ili kuću,obavezno traži da supružnik pristane na to svojim potpisom iako ne glasi na njega, jer u protivnom on posle uloži prigovor da je to zajednička tekovina i može se prodavati samo pola kuće ili njive,traktora,auta, a ko će to da kupi?
Jedino komšinica za sada nema nikakva prava raspolaganja komšijinom imovinom, sem novčanika.
 
Ako npr kupite jedno jutro od više jutara u susednoj parceli, da li činjenica da to jedno jutro služi za ukrupnjavanje vaše stare parcele može da pomogne da se to kupljeno jutro izvadi iz suvlasništva i pripoji broju moje postojeće parcele (ako već ne može da dobije svoj broj jer je manje od 1ha), jer i drugom suvlasniku ostaje veća površina od 1ha? Odnosno takvom deobom se ne bi dobila ni jedna parcela manja od 1ha.

Uzgred, sa prodavcem, tj budućim suvlasnikom neće biti problema jer su ok ljudi, pitam čisto teoretski jer otkud znam da li u budućnosti može da dođe do promene suvlasnika...
 
Nisam imao takav slučaj pa nzm. Ali i da jesam, ne bih to radio. Zašto da izlazim iz suvlasništva? Takoreći, onda najveće pravo gubim, odnosno mogućnost da kupim (bude mi ponuđeno) ostatak ili deo te suvlasničke parcele?
Samo ti uđi u ortakluk i navedi ono što smo već pisali.... u slučaju slučaja, tvoj deo suvlasništva meriš pored tvoje 1/1 parcele, i ne sekiraj se. Pogotovo ako kažeš da su ok ljudi. A to šta će biti u budućnosti..... eeeee da čovek zna gde će pasti, tamo bi seo.
 
Nemam ja tih problema, samo kažem da kod nas u katastru teško ima da se nadje neko sa dve čiste...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Moj otac je nekada uz takve ugovore pravio kod geometra nacrt obrade zemlje i buduće podele obzirom da je suvlasništvo u pitanju i taj nacrt je kao takav bio deo kupoprodajnog ugovora.U slučaju suvlasništva ne možete teretiti svoj deo vlasništva bez saglasnosti suvlasnika (komplikacije pri stavljanju hipoteke na zemlju npr.).U svakom slučaju podela parcele i dobijanje novog broja nije problem,ima svoju cenu i ne moze se izdvajati povrsina manja od 0,5 ha koliko je meni poznato.U tvom slučaju ja bih ostao suvlasnik pogotovo ako ostatak ima nameru da i dalje prodaje zemlju.
 
Kod nas je komasacija radjena 1979 i 1ha je minimum za cepanje. Dosta se to retko radi iz razloga sto kosta i cest je slucaj da ima 2 i vise vlasnika parcelni broj. Veca riba pojede manju tako da za 30-50 godina ce nekolicina porodica raditi svu zemlju ako ostanu ovakvi uslovi rada i privredjivanja u drzavi.
 
Već prošlo 75 godina od zadnje velike agrarne reforme, a i za turskog zemana su se sticali uslovi za novu posle 90-100 godina, tako da samo opušteno...
Na Balkanu, otac sinu može ostaviti jače uvećan imetak, ali deda unuku ne.
 
Već prošlo 75 godina od zadnje velike agrarne reforme, a i za turskog zemana su se sticali uslovi za novu posle 90-100 godina, tako da samo opušteno...
Na Balkanu, otac sinu može ostaviti jače uvećan imetak, ali deda unuku ne.
nema veze,ipak smo tu oduvek a da nismo isli da peremo dupeta babama u Njemačke!!!
 
Već prošlo 75 godina od zadnje velike agrarne reforme, a i za turskog zemana su se sticali uslovi za novu posle 90-100 godina, tako da samo opušteno...
Na Balkanu, otac sinu može ostaviti jače uvećan imetak, ali deda unuku ne.
Nebi se nikako složio , a blizu si , deda unuku može ponekad , od slučaja do slučaja , ali pradeda praunuku , teže , bar do sada. Eto moj deda imao 14ha zemlje , stari isto , ja povećao skromno , al nisam smanjio na 16 , ali pradeda imao 50ha.
 
Nazad
Vrh