Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Pozdrav kolege! Interesuje me da li se placa porez na dobit ako prodam parcelu koju sam kupio pre 6 godina po ceni od 200.000, a sad je trzisna cena 700.000 dinara?
 
Da je proslo 10 godina od kupovine ne bi placao porez na kapitalnu dobit a ovako ako prodas platices.
 
Moj otac je prodao pre 5 godina 3kj i pre 7 godina 2kj i nista nismo dobili da platimo,dali cemo dobiti? Ja bi prodao jos 2kj,- 3km od dvorca dundjerski pa me zanima.
 
Porez na kapitalnu dobit je 15% na razliku u procenjenoj ceni,ukoliko se nekretnina prodaje pre isteka 10 godina od sticanja prava vlasnistva.Bez obzira dali je rec o poklonu,nasledstvu ili kupovini.Porez se ne placa samo u slucaju kupovine druge nekretnine i to u kratkom vremenskom roku.Ako se ne varam,nekih 15 dana.
 
Kako je bradonja napisao tako je tacno. U praksi znam slucajeve gde je prodano pre manje od 10g i nije kupljena druga nekretnina i nikakav dodatan porez nije placen. Verovatno cika/teta koja to radi je zaboravila obracunati 15%.
 
Kako je bradonja napisao tako je tacno. U praksi znam slucajeve gde je prodano pre manje od 10g i nije kupljena druga nekretnina i nikakav dodatan porez nije placen. Verovatno cika/teta koja to radi je zaboravila obracunati 15%.
Mozda nije bilo razlike u ceni nekretnine.Tih 15% se placa samo na razliku u ceni.Ako je ista nekretnina skuplje prodata,nego sto je placena.I to sve pod uslovom da nije proslo 10 godina od kupovine,tj sticanja prava vlasnistva.
 
Ovo je interesantno, Alberta ima oko 4 miliona stanovnika, a 8 puta veću površinu od Srbije. Opcija da se cena poljoprivredne zemlje duplirala za zadnjih 5 godina je morala da se desi usled nekoliko faktora. Oni navode stanje na tržištu kao bitnu stavku, ali svakako i priliv novca mora biti povoljan za rast cena od 100%
 
Nazad
Vrh