Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Petak, 23. avgust, 2013 6:53 Mariusz Podimniak Email Print
b_350_216_16777215_0___images_phocagalleri_Mariusz_robocze_2013_Malini_sezon_img_1561.jpgPatrzac cene koje primaju industrijskih proizvođača malina koje skupljaju više sorti voća plodonošenja potiče od jedne godine, čini se da su cene visoke istorijski. Profitabilnost useva tek treba da se utvrdi, koja će ove godine biti veoma nizak.



Industrijski

Lublin - najveća proizvodnja maline basen u Poljskoj. Ne samo da je u poslednjih nekoliko godina značajno smanjio proizvodnju maline ovde, naročito sorte leta, ipak je većina zasada vrši se u veliko. Ne navodnjavanje, neadekvatna zaštita i đubrenje su uzrok niskih prinosa maline. Ove godine, još jedan faktor koji je doprineo padu prinosa maline je bilo vreme. Prvo, česte i obilne kiše u maju i junu, na čelu vimokniecie i umirući biljke na mnogim zasadima. Onda je jula-avgusta suša je doprinela przedvczesniejszego zrenja, pa čak i njihove finoće sušenje Ispod plodova još. Kako prenosi dr Pola Tailor Univerziteta prirodnih nauka u Lublinu i proizvođač malina, vrlo povoljni uslovi su preovladavali tokom cvetanja maline. Visoke temperature nisu pogoduju dobrom oprašivanje cvetova. To rezultira deformisana voća, ružan i nije u potpunosti razvijen voće. Završetak kolekcije je vreme - suša je doprinela značajnom padu prinosa jesenjih plodova maline - prerano sazrevaju, oni su već male i smežurana žbunje. Sve više se širi Lublin plantaže malina rđe, što u ekstremnim slučajevima dovelo do prevremenog defolijacije biljaka. Još jedna prepreka se ispostavi da je manjak radnika za berbu voća, za koje morate da platite ove godine 2 zł po kilogramu izabrala voće. Sve veći broj faktora koji doprinose padu industrijske proizvodnje maline u Lublinu - kaže dr P. Krojač - U odsustvu profitabilnosti maline za industriju, verovatno ćete zaboraviti poljskih industrijskih maline.

Iako su cene visoke, ali zaista je rezultat deficita sirovina na tržištu. Za dobar kvalitet plodova ekstra klase (za zamrzavanje) može se dobiti 5,2-5,7 zł / kg za maline za pumpanje 4,3-4,7 zł / kg. Visoka cena je zaista iluzorno, jer neki proizvođači da proceni na usevima ovogodišnjim, pa tako oni zarađuju manje nego prošle godine, kada je cena maline bile niže za polovinu, ali to daje normalno.

Za desert

Razloga da se žali, ali nemaju proizvođača malina desert. Već u leto maline su bili visoki, posebno onima koji su ih zaradili su mogli da ih izvoze. Samo dobro održavana i navodnjavanje zasada mogao ove godine dobiti desert kvalitetnog voća
Samo dobro održavana i navodnjavanje zasada mogao ove godine dobiti desert kvalitetnog voća
Takođe, na domaćem tržištu, cene su visoke. Najniža zabeležena ove nedelje, kada Varšava Bronisze cena je pala u poslednjih nekoliko dana na 6 din / kg, ali može se pretpostaviti da je to privremeno i trenutni vremenski uslovi, cene mogu da se vrate na nivo od 8-14 din / kg, Ja sam tvrdio početkom avgusta. Malina desert moraju da imaju kvalitet, posebno veličinu i boju, već i zdravlje, što može da obezbedi adekvatnu zaštitu bilja (naročito tokom cvetanja protiv sive plesni). Povoljne cene održe svoj izvoz - uz mogućnost prodaje maline zapad (Nemačka) i Rusija mogu lako dobiti cenu od 3 evra / kg. Malina desert moraju biti adekvatno pripremljeni za prodaju
Malina desert moraju biti adekvatno pripremljeni za prodaju
Prema proizvođačima koji vode zasada maline sječu za desert, to nije visoka cena, jer su usmerene na plantaže voća postavite desert zahtevaju potpuno drugačiji tretman od onih u industriji branje voća. Pre svega, neophodno je da se veoma dobru zaštitu od sive plesni, žetva mora sprovesti u malim pakovanjima, sortiranje, pakovanje i hlađenje je i skupo. Dođite da se transportni troškovi maline izvan poljskih granica (obavezna u okolnostima hlađenja). Jasno je, međutim, proizvodnja maline desert možete da zaradite više od onih u industriji, bar za ovu sezonu.

Za prerađivača sirovina je preskup

Gledajući na tako visokom otkupne cene malina iz procesora čini se da na ivici rentabilnosti, kada je u pitanju ostatak distribucije, prodaju sirovine posle prerade. Cene po kojima su oni kupili od maline, dovode u pitanje nastavak održivosti njihove prodaje posle obrade. Plašim se da naša publika nije zainteresovana toliko ispitujući smrznute maline sa poljskog i traže alternative između drugih vrsta voća - rekao je Marek Pavlonka, kompanija VF koncept. Po njegovom mišljenju, takav povećanje otkupne cene maline ove godine izrečena, ne samo nepovoljno za rast ploda Vreme u Poljskoj, ali i slaba žetva malina u Srbiji. Postoje izvori sirovina (uglavnom sorte "Villamette") omogućava vam da napravite ledeni malina ekstra klase. To je teško i u slučaju poljskih maline, posebno tamo gde je ove godine voće je manja, nije uvek dovoljna zaštita i često prezreo. Mnogo ove godine voće opekotine od sunca, koji takođe ih diskvalifikuje iz 'ekstra' klasa. Takve visoke otkupne cene možete zaista uživati proizvođače, ali oni nisu dobri za tržište, jer je put materijal će biti teško da nam prodaju. To će svakako uticati na pad cena maline u narednim godinama - kaže M. Pavlonka. V a evo i slike ozegotina maline u poljskoj
6lz4.jpg
 
Poslednja izmena:
Dok cekamo prvi sneg valjalo bi poceti sa razmisljanjem sta sa rodom iz sledece sezone. Naravno, prvo da smo svi zivi i zdravi do tad i da nas vreme posluzi pa da imamo sta i da prodajemo, ali ipak ostaje ono da svakog od nas nesto "kljucka" po malom mozgu, ulozicemo pare i rad a cena ko zna kakva ce da bude. U sve te kalkulacije, da dodam i ja jos jednu mogucnost. Pisao sam o tome u delu foruma sa jabukama, ali kako mene maline daleko vise zanimaju evo da i ovde to podelim sa vama. Naima, moj jako dobar prijatelj radi za neku veliku rusku firmu koja uvozi poljoprivredne proizvode u Rusiju. Znaci, nema nakupaca, prekupaca, izvoznika i slicno, oni dolaze, kupuju, placaju i voze za Rusiju. Sad trenutno traze jabuku, 1. klasu placaju sasvim pristojno (ne bi o ciframa) i otkupljuju sve ponudjene kolicine. Imaju samo problem sto nema dovoljno jabuke koliko njima treba.
I tako zamolim ja njega da vidi sa tim rusom kako stoji situacija sa malinom, oce li nju da kupuju. Rus odgovorio da sto se maline tice to uopste nije problem i uvek moze. Ali opet ostaje onaj problem, rusi traze ogromne kolicine smrznute maline. 5 dana im je put u jednom smeru kamionom. Covek jos rekao da se vidi ima li zainteresovanih pa bi on pravio i hladnjace-skladista, covek hoce da ulaze samo trazi kvalitet i kvantitet, ogromne kolicine.
Sad ovo lici na onaj posao sa onim austrijancem, ali ipak za razliku od njega, ovo je ozbiljna firma i ozbiljni ljudi, koji su doduse od skoro na nasem trzistu, ovo im je druga ili treca godina kako su ovde. Radili su ovde kod nas do sad uglavnom sa mesom a sad sire posao na jabuku, odneli su neke uzorke i suvih sljiva tako da ce i to sigurno da krene, hoce i da ugovaraju proizvodnju za njih. Koliko sam stekao utisak ljudi su otvoreni za svaki vid saradnje u obostranom interesu, sve zavisi od nas koliko mozemo da odgovorimo njihovim zahtevima i kapacitetima.
Eto, ako neko ima neku ideju kako da iskoristimo to sto nam oni nude, direktnu trgovinu bez posrednika, mislim da nam je to svima i bila najveca zelja, neka napise ovde, a mogu i da vas spojim sa covekom koji vodi njihove poslove u Srbiji pa da i sa njim kontaktirate, nije problem. Oni sad opipavaju trziste da vide kakva je situacija sa malinom i koliko bi mogli da otkupe, i osnovni su im kriterijumi, kvalitet i ogromne kolicine, rade samo na veliko. Recimo sad traze 20 tona jabuka dnevno da im se salje, ovaj moj drug se ubi jureci po Srbiji da im nakupi te kolicine, cena ima ali jabuka nema.

- - - - - - - - - -

Evo da se ljudi ne cimaju da mi pisu na pp i pitaju za broj, 0648299794 Nebojsa, covek im je regionalni menadzer i rado ce odgovoriti na sva pitanja
 
Dok cekamo prvi sneg valjalo bi poceti sa razmisljanjem sta sa rodom iz sledece sezone. Naravno, prvo da smo svi zivi i zdravi do tad i da nas vreme posluzi pa da imamo sta i da prodajemo, ali ipak ostaje ono da svakog od nas nesto "kljucka" po malom mozgu, ulozicemo pare i rad a cena ko zna kakva ce da bude. U sve te kalkulacije, da dodam i ja jos jednu mogucnost. Pisao sam o tome u delu foruma sa jabukama, ali kako mene maline daleko vise zanimaju evo da i ovde to podelim sa vama. Naima, moj jako dobar prijatelj radi za neku veliku rusku firmu koja uvozi poljoprivredne proizvode u Rusiju. Znaci, nema nakupaca, prekupaca, izvoznika i slicno, oni dolaze, kupuju, placaju i voze za Rusiju. Sad trenutno traze jabuku, 1. klasu placaju sasvim pristojno (ne bi o ciframa) i otkupljuju sve ponudjene kolicine. Imaju samo problem sto nema dovoljno jabuke koliko njima treba.
I tako zamolim ja njega da vidi sa tim rusom kako stoji situacija sa malinom, oce li nju da kupuju. Rus odgovorio da sto se maline tice to uopste nije problem i uvek moze. Ali opet ostaje onaj problem, rusi traze ogromne kolicine smrznute maline. 5 dana im je put u jednom smeru kamionom. Covek jos rekao da se vidi ima li zainteresovanih pa bi on pravio i hladnjace-skladista, covek hoce da ulaze samo trazi kvalitet i kvantitet, ogromne kolicine.
Sad ovo lici na onaj posao sa onim austrijancem, ali ipak za razliku od njega, ovo je ozbiljna firma i ozbiljni ljudi, koji su doduse od skoro na nasem trzistu, ovo im je druga ili treca godina kako su ovde. Radili su ovde kod nas do sad uglavnom sa mesom a sad sire posao na jabuku, odneli su neke uzorke i suvih sljiva tako da ce i to sigurno da krene, hoce i da ugovaraju proizvodnju za njih. Koliko sam stekao utisak ljudi su otvoreni za svaki vid saradnje u obostranom interesu, sve zavisi od nas koliko mozemo da odgovorimo njihovim zahtevima i kapacitetima.
Eto, ako neko ima neku ideju kako da iskoristimo to sto nam oni nude, direktnu trgovinu bez posrednika, mislim da nam je to svima i bila najveca zelja, neka napise ovde, a mogu i da vas spojim sa covekom koji vodi njihove poslove u Srbiji pa da i sa njim kontaktirate, nije problem. Oni sad opipavaju trziste da vide kakva je situacija sa malinom i koliko bi mogli da otkupe, i osnovni su im kriterijumi, kvalitet i ogromne kolicine, rade samo na veliko. Recimo sad traze 20 tona jabuka dnevno da im se salje, ovaj moj drug se ubi jureci po Srbiji da im nakupi te kolicine, cena ima ali jabuka nema.

- - - - - - - - - -

Evo da se ljudi ne cimaju da mi pisu na pp i pitaju za broj, 0648299794 Nebojsa, covek im je regionalni menadzer i rado ce odgovoriti na sva pitanja


Znas li slucajno kako im se zove firma, i gde im je sediste!!!! Npr. Moskva, Saint Petersburg ili dr
 
Da li je taj tvoj drug dolazio do Smedereva mozda?Kolicine ima sasvim sigurno,ipak je ovo veliki vocarski kraj.Stalno dolaze Rusi i vuku jabuku.
 
Stvarno neznam da li je bio u Smederevu ili ne, ide on svud gde nadje trziste, mada mene to i ne zanima posebno, mene zanima kako da mi obezbedimo kolicine i ko bi mogao sa njima da pregovara pa da dobijemo neku razumnu cenu. Da zaradimo i mi ko proizvodjaci i da zarade hladnjacari koji ce tu malinu smrzavati i cuvati, da ima za sve i da svi budu zadovoljni. Ima ovde sigurno ljudi iz nekog udruzenja malinara, mozda oni mogu da to odrade preko tih udruzenja, zadruga ili kako vec.
 
Poland’s Berries Production, in 000, MT
2009 2010 2011 2012 2013 e
Strawberry 198.9 153.2 166.2 150.2 165.0
Raspberry 81.8 92.9 118.0 127.1 121.0
Currant 196.5 196.7 169.6 194.5 198.0
Gooseberry 15.8 14.2 14.6 16.3 15.0
Chokeberry 36.8 53.0 48.2 51.2 50.0
Blueberry 11.0 9.2 8.6 11.3 12.0
Other berries 2.5 4.1 2.4 2.6 3.0
Total berries 543.3 523.3 527.6 553.2 5


Poland’s Berries Area, in 000, hectares (HA)
2009 2010 2011 2012 2013 e
Strawberry 53.6 37.1 50.5 46.8 50.0
Raspberry 20.2 29.6 27.1 28.4 28.0
Currant 43.1 45.2 39.9 44.7 40.0
Gooseberry 2.8 3.2 3.1 3.1 3.0
Chokeberry 5.1 8.0 6.0 6.0 6.0
Blueberry 2.4 6.4 4.8 6.0 7.0
Other berries 0.8 1.2 1.0 1.3 2.0
Total berries 128 130.7 132.4 136.3 136
 
Moralo bi malo da te ispravi da bi bilo jasnije :ppozdrav:
Poland’s Berries Production, in 000, MT

2009 2010 2011 2012 2013 e
Strawberry 198.9 153.2 166.2 150.2 165.0
Raspberry 81.8 92.9 118.0 127.1 121.0
Currant 196.5 196.7 169.6 194.5 198.0
Gooseberry 15.8 14.2 14.6 16.3 15.0
Chokeberry 36.8 53.0 48.2 51.2 50.0
Blueberry 11.0 9.2 8.6 11.3 12.0
Other berries 2.5 4.1 2.4 2.6 3.0
Total berries 543.3 523.3 527.6 553.2 5.......


Poland’s Berries Area, in 000, hectares (HA)
2009 2010 2011 2012 2013 e
Strawberry 53.6 37.1 50.5 46.8 50.0
Raspberry 20.2 29.6 27.1 28.4 28.0
Currant 43.1 45.2 39.9 44.7 40.0
Gooseberry 2.8 3.2 3.1 3.1 3.0
Chokeberry 5.1 8.0 6.0 6.0 6.0
Blueberry 2.4 6.4 4.8 6.0 7.0
Other berries 0.8 1.2 1.0 1.3 2.0
Total berries 128 130.7 132.4 136.3 136
 
zvanican dokument je mnogo jasniji i ima svoj izvor, ali je preopsiran i ima stvari koje nisu za ovu temu, a i ovako moze da se uporedi godina sa berbom , a cene mi znamo jer je to proslost
 
koliko sam obavesten ,bice izvrsena doplata od 10 din na rod 2013.tj namireno na 207 za vilamet.
kako sada ide prodaja ko koliko zaradjue...
nemogu o tom jer znam da likovi popt kupinara citaju ovo.
a spasaoamu plantazu,obilazi je dok je bio u inostranstvu I to sve za dz.
I na kraju bio pljunut na nagorui nacn.
nema veze svi koji su udarli tako vratilo im se mnogo gore.
samo zbog takvih ne mogu vise normlno nikada da otkrivam karte .
bavim se drugim stvarim ali kad te neko nagazi na takav nacn.
tuse samo povlalcis I cutis.
a I moro sam taj bes ispoljiti jer tu i srce boli I dusa.
 
Poslednja izmena:
koliko sam obavesten ,bice izvrsena doplata od 10 din na rod 2013.tj namireno na 207 za vilamet.
kako sada ide prodaja ko koliko zaradjue...
nemogu o tom jer znam da likovi popt kupinara citaju ovo.
a spasaoamu plantazu,obilazi je dok je bio u inostranstvu I to sve za dz.
I na kraju bio pljunut na nagorui nacn.
nema veze svi koji su udarli tako vratilo im se mnogo gore.
samo zbog takvih ne mogu vise normlno nikada da otkrivam karte .
bavim se drugim stvarim ali kad te neko nagazi na takav nacn.
tuse samo povlalcis I cutis.
a I moro sam taj bes ispoljiti jer tu i srce boli I dusa.
ta doplata za moje bavljenje malinarstvom ( preko 10 godina) nikada nije usla u moj dzep tako da ni sad neverujem da ce da bude
 
samo pricam sta sam cuo.
cak je i kicic to najavio.
a vecinom imam tacne informacje
veceras sa jednim sredjim hladjacarem se domacinski narokah od alhohola
pricasmo o svemu I koliko ko zaradjuje,kako ide podaja,sacim se sve muva,koje registrovavao firmu preko I na koji nacin I eu uvozi malinu iz poljske I uzima suvencije iz brisla za izvoz van eu,da I jos mngo tog I koliko ko zaradjuje I svasta... i stigsmo do cene zaiducu godinu I za kupinu I malinu.
zasada je za iducu godinu ocekvano za malinu 150din.
jos je sve rano ali to su pleliminarni rezultati za iducu godinu
nemogu vise da pisem iz odredjenh razloga ali koliko toliko svoje informacije da kolegijalno podelim
 
moje misljenje da je 150 din za rod 2014 godine mnogo,niska mada ima mnogo ali u ovoj prici o ceni malina,znam da bi kod nas u Srbiji trebalo da rodi bar 20 % vise malina nego 2013 ,znam da Cileanci krecu sa cenama vecim od ocekivane, i znam da ima jox x faktora kako ce se kod nas formirati cena
 
Dok cekamo prvi sneg valjalo bi poceti sa razmisljanjem sta sa rodom iz sledece sezone. Naravno, prvo da smo svi zivi i zdravi do tad i da nas vreme posluzi pa da imamo sta i da prodajemo, ali ipak ostaje ono da svakog od nas nesto "kljucka" po malom mozgu, ulozicemo pare i rad a cena ko zna kakva ce da bude. U sve te kalkulacije, da dodam i ja jos jednu mogucnost. Pisao sam o tome u delu foruma sa jabukama, ali kako mene maline daleko vise zanimaju evo da i ovde to podelim sa vama. Naima, moj jako dobar prijatelj radi za neku veliku rusku firmu koja uvozi poljoprivredne proizvode u Rusiju. Znaci, nema nakupaca, prekupaca, izvoznika i slicno, oni dolaze, kupuju, placaju i voze za Rusiju. Sad trenutno traze jabuku, 1. klasu placaju sasvim pristojno (ne bi o ciframa) i otkupljuju sve ponudjene kolicine. Imaju samo problem sto nema dovoljno jabuke koliko njima treba.
I tako zamolim ja njega da vidi sa tim rusom kako stoji situacija sa malinom, oce li nju da kupuju. Rus odgovorio da sto se maline tice to uopste nije problem i uvek moze. Ali opet ostaje onaj problem, rusi traze ogromne kolicine smrznute maline. 5 dana im je put u jednom smeru kamionom. Covek jos rekao da se vidi ima li zainteresovanih pa bi on pravio i hladnjace-skladista, covek hoce da ulaze samo trazi kvalitet i kvantitet, ogromne kolicine.
Sad ovo lici na onaj posao sa onim austrijancem, ali ipak za razliku od njega, ovo je ozbiljna firma i ozbiljni ljudi, koji su doduse od skoro na nasem trzistu, ovo im je druga ili treca godina kako su ovde. Radili su ovde kod nas do sad uglavnom sa mesom a sad sire posao na jabuku, odneli su neke uzorke i suvih sljiva tako da ce i to sigurno da krene, hoce i da ugovaraju proizvodnju za njih. Koliko sam stekao utisak ljudi su otvoreni za svaki vid saradnje u obostranom interesu, sve zavisi od nas koliko mozemo da odgovorimo njihovim zahtevima i kapacitetima.
Eto, ako neko ima neku ideju kako da iskoristimo to sto nam oni nude, direktnu trgovinu bez posrednika, mislim da nam je to svima i bila najveca zelja, neka napise ovde, a mogu i da vas spojim sa covekom koji vodi njihove poslove u Srbiji pa da i sa njim kontaktirate, nije problem. Oni sad opipavaju trziste da vide kakva je situacija sa malinom i koliko bi mogli da otkupe, i osnovni su im kriterijumi, kvalitet i ogromne kolicine, rade samo na veliko. Recimo sad traze 20 tona jabuka dnevno da im se salje, ovaj moj drug se ubi jureci po Srbiji da im nakupi te kolicine, cena ima ali jabuka nema.

- - - - - - - - - -

Evo da se ljudi ne cimaju da mi pisu na pp i pitaju za broj, 0648299794 Nebojsa, covek im je regionalni menadzer i rado ce odgovoriti na sva pitanja

Stupio u kontakt sa covekom i kaze da nista jos uvek od ovoga Rusima ponudjeno oni kuliraju za sad.Mada citajuci o rusim sa njima samo za kes.Ili neku bankarsku garanciju. Ipak ko god se uhvati da radi sa njima odgovara za sve sto se desava u Srbiji,a to nije tako jednostavno ako nesto zajebu ,a tebi narod dodje na vrata.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh