Malina-cena i berba 2013.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
framboise "a i ti me iznevjeri",posto kum nije dugme on bi bio zadovoljan i sa "bijelo(crveno) dugme" od 250 dinara po kilu a li ja vise volim da "jos uvek sanjam-galija" naseg postara sa 350 dinara" nego nenada17 koji je cuo u Guci (truba) cenu od samo 250 dinara, uostalom licitacija je pocela, astronomske cene maline ce biti u otkupu (za razliku cena visnje i kupine kojima se nepise dobro, u slicnoj ali ne i u istoj situaciji je i jagoda uz pesmu - jer ode negde planirana- "Lova")......zaletece se hladjacari na mamac oko cene maline i progutati ga i pevace pesmu sve u horu "Zar ne vidis da pravim budalu od sebe".... i bezglavo ce u julu i avgustu kupovati malinu sve uz pesmu nas malinara "Pozurite, konji moji".......sta ce posle prodavati i po kojoj ceni videcemo.... sve mi ovo lici na rod i sezonu iz 2004 ....samo da nam se pojavi opet onaj austrijanac i terzic ponovo onda bi mogli ocekivati cenu i do celih 400 dinara.... (pretpostavljam da nece jer ovo nije izborna godina) ......svasta ce se desavati jer ocekujem "Bila Mama Kukunka, Bio Tata Taranta".... rod maline u Srbiji bice veliki Hit " Uspavanka Za Radmilu M. (LP, Album).Bijelo Dugme (Goran Bregovic) zato "Hajdemo u planine jer tamo nema zime" i berimo malinu "Nakon svih ovih godina" i neka nam maline cvetaju kao sto "Lipe cvatu" s pesmom u nove radne pobede !!! sa EU( "Padaju zvjezde") kiprom bankama i eurom uz pesmu "Polubauk polukruzi polu Evropom" jer euro ce do nove berbe maline pevati pesmu "Ruzica si bila" a svi mi u horu " pesmu "Lazes" ali nikad ne zaboravi framboise da izmedju mene i kuma "Ima neka tajna veza" moja taktika u sledecoj berbi bice "Necu to nabrzaka" jer ovu pesmu pevaju samo "Odlikasi" sve cu uraditi da je nebudem ponavljac i da zapevam "I kad sve prodje pjevat cu i tad" framboise sve sto mogu tebi veceras da otpevam je "Ha, ha, ha"
 
Poslednja izmena:
@ vladanspas....Auuu imenjace ...ti pevazidjeee i Matiju Beckovicaaa.... a nista konkretnijeee kao poznavalac ove problemaaatikeee....???
 
Pozdrav svimaaaa.... Danas zavrseno orezivanje jos iznosenje (ciscenje) pa bakar i cipkord prvi topli dan.....?

Pozivam nekog iz Krupanjskog kraja da se oglasiii povodom ove informacije (ako nije dezinfirmacija).....? Prica je jednog poznanika da u Krupnju neki malinar pre par dana od nekog je dobio hemij... i djubrivo ...a da plati malinom po paritetu od 2.5 eur....?
Stoga MOLIM nekog iz tih krajeva da nam odgovori da li ima istine ili je dezinformacija......???? nemora se imenovati ako treba da ostane tajnaaa...:
 
pole moj postar je rakao meni da se prica po selima oko kopaonickog kraja (u brusui i okolini) da ce cena biti 350 dinara po kg, (za miker previdjaju cenu i do 5-6 eura po kg za svezu malinu) ako se terzic i onaj austrijanac ponovo umesaju postoji sansa da cena bude i do 400 dinara po kg, (nego nejavaljaju se njegovi partizani na ovom forumu ne bih da ih imenujem)....svasta se prica uz rakiju i prsutu ove zime ...... onako od oka mogu ti reci da cena srpske malina ako bude kvalitetna moze se u berbi placati i do 400 dinara za svezu , toliko su se ovi hladnjacari zahuktali.... to sto ce poljaci imati 140000 tona ako sve bude u redu sa njiovim rodom nije bitno, nasi hladnjacari cekace cenu u januaru 2014 i onda ce srpsku malinu prodati skupo i "zaraditi na nasem znoju" zelim im srecu i da upecaju "jadac" ili ti udicu" jer ono sto evropa obecava je .....bankrot.....ko ce sve ovo da plati na kraju ? verovatno neka nova agrobanka ....ili .....mozda kinezi ili rusi .....ali to vec nije problem proizvodjaca vec ovih koji voze djipove....ja licno ako mene pitas mislim da je sve ova naduvano i da ce se malinarstvo srbije ako nastavi zavrsiti kao prenaduvan balon koji ....ili izdrzi ili puca u hiljade komada.....jer vise nismo sami na ovom svetu.....
 
Poslednja izmena:
da poljaci gruvaju gruvaju nema sta svake godine novi rekord a ove godine imali i dobre cene sad ce oni sami poceti da sade nove zasade ,a za dve godine ce imati duplo preko 200 000 tona ,pa nadam se ove godine da ce cena i kod nas biti odlicna pa cemo i mi prosiriti zasade za duplo pa ce nas opet neka polava ili susa rasturiti opet iz pocetka jer mi nemamo drzavu dok se poljak uklopi u svaku cenu ako je propao drzava pap subvenciju 0.20 eur po kg, ove godine dobra cena drzava ukinula 0,20 eur a i ne treba im kad je cena ok , mada pitanje bi bilo da smo i mi napravili oko 100 000 tona dal bi se taj poljak uklopio , ove godine i moze da se uzmu parice za dobar kvalitet al za dalje vreme smo pukli kao u fudbalu
 
framboise "a i ti me iznevjeri",posto kum nije dugme on bi bio zadovoljan i sa "bijelo(crveno) dugme" od 250 dinara po kilu a li ja vise volim da "jos uvek sanjam-galija" naseg postara sa 350 dinara" nego nenada17 koji je cuo u Guci (truba) cenu od samo 250 dinara, uostalom licitacija je pocela, astronomske cene maline ce biti u otkupu (za razliku cena visnje i kupine kojima se nepise dobro, u slicnoj ali ne i u istoj situaciji je i jagoda uz pesmu - jer ode negde planirana- "Lova")......zaletece se hladjacari na mamac oko cene maline i progutati ga i pevace pesmu sve u horu "Zar ne vidis da pravim budalu od sebe".... i bezglavo ce u julu i avgustu kupovati malinu sve uz pesmu nas malinara "Pozurite, konji moji".......sta ce posle prodavati i po kojoj ceni videcemo.... sve mi ovo lici na rod i sezonu iz 2004 ....samo da nam se pojavi opet onaj austrijanac i terzic ponovo onda bi mogli ocekivati cenu i do celih 400 dinara.... (pretpostavljam da nece jer ovo nije izborna godina) ......svasta ce se desavati jer ocekujem "Bila Mama Kukunka, Bio Tata Taranta".... rod maline u Srbiji bice veliki Hit " Uspavanka Za Radmilu M. (LP, Album).Bijelo Dugme (Goran Bregovic) zato "Hajdemo u planine jer tamo nema zime" i berimo malinu "Nakon svih ovih godina" i neka nam maline cvetaju kao sto "Lipe cvatu" s pesmom u nove radne pobede !!! sa EU( "Padaju zvjezde") kiprom bankama i eurom uz pesmu "Polubauk polukruzi polu Evropom" jer euro ce do nove berbe maline pevati pesmu "Ruzica si bila" a svi mi u horu " pesmu "Lazes" ali nikad ne zaboravi framboise da izmedju mene i kuma "Ima neka tajna veza" moja taktika u sledecoj berbi bice "Necu to nabrzaka" jer ovu pesmu pevaju samo "Odlikasi" sve cu uraditi da je nebudem ponavljac i da zapevam "I kad sve prodje pjevat cu i tad" framboise sve sto mogu tebi veceras da otpevam je "Ha, ha, ha"
Лепо, лепо, надахнуто.
И неки ће рећи "Шта би дао си на мом мјесту" и да имаш малине, али "Не десе се такве ствари" тек случајно, јер требало је радити " Све ове године". А "кад заборавиш јули" и малине " Деде бона сети се мене" и како сам писао " Ништа мудро".

Сад си ме подсетио једног форума, где је један члан сваки пост писао у стиху.
 
Jeste, biće cena dobra, ali samo zato što je prošla godina bila onakva. Da je sve redovno, videli bi. Ali to je sad druga i duga priča.

@ Vladan.Spas

Šta je sa cenom višnje, kupine i, što mene najviše zanima, jagode? Samo kratko da ne idemo u off topic
 
postovani nebojsa, situacija sa cenama za novu sezonu je vrlo komleksna, vreme pred nama je nizvesno nasi kupci u EU su pred opstim stampedom i redovima ispred banaka da pokupe svoju ustedjevinu koje banke mogu da im "zalede" ili taksiraju 20-30% , (kipar je presedan koji ce postati pravilo za sloveniju, litvaniju italiju spaniju a mozda i za ostale zemlje EU)....., potrosnja je stala u eu , a evropsko trziste do sada je prestavljalo stabilnost nase prodaje zamrznutog voca.... sto se tice naseg ruskog trzista i prodaje svezeg voca , mi u srbiji nemamo ruske kupce (rusi su "gospoda u novom vremenu "(jer imaju para) da bi se bavili "piljarskim poslovima" te takve poslove za njih i kupovinu svezeg voca i povrca obavaljaju u srbiji i drugde "preprodavci po ruskim pijacama" azerbedjanci, moldavci, kurdistanci.... i ostali a takve bas briga za "partnerski odnos sa srpskim proizvodjacima" oni kupuju u srbiji samo kada nema u poljskoj moldaviji .... i kada je ovde jeftinije nego tamo.... to ne prestavlja nikakvu stabilnost..... zakljucak kao odgovor na tvoje pitanje posle mog uvoda/
ZAKLJUCAK:
-zamrznuta visnja je imala "neprirodno visoku cenu" u otkupu u zadnje dve godine -nije sva prodata po hladnjacama srbije , veliki preradjivaci jogurta , djemova iz EU su je izbacili iz svojih proizvoda sledece tri godine bice komplikovaa cena u otkupu.... potraznja je prestala..... cena ce evidentno da bude niza
-kupina , nenormalno viska cena u otkupu u rodu 2012 (cena kupine nikada u istoriji vocarstva srbije nije bila veca u otkupu u odnosu na cenu maline) jedini razlog jer je u USA (najveci porizvodjac i korisnik kupine) susa desetkovala rod, i u evropi je bila susa pa je potraznja bila mnogo mnogo veca nego ponuda i cena domace kupine je otisla u nebesa ) informacije koje imam je da su holandski nemacki engleski preprodavci nasu kupinu prodavali po 3,5 eura po 1 kg, to se u iducoj godini nece dogoditi (najbolji pokazatelj je divlja kupina koja je pratila cenu pitome i bila cak i skuplja, tuzno stoji po hladnjacama srbije i niko je nece a skupo je placena)-
-jagoda... cena zamrznute jagode iskljucivo ce zavisiti od ruskog trzista i prodaje sveze... to je enigma?? znam samo da smrznutu nude po srbiji za 2.2 eura po kg, a da poljaci prodaju istu po 1.5 eura i jedni i drugi ne nemogu prodati jer spanci, egipcani, marokanci prodaju sortu "kamarosu" ispod 1 eura ....
- malina je posebna prica o njenoj ceni sam vec pricao uz stihove i naslove bjelog dugmeta....(njena cena najvise zavisi od terzica i njegovog austrijanca i onih "partizana" sa ovog foruma necu vise nikad da ih imenujem , jer su sve rekli i uradili prosle godine - i postali opstinska vlast -odnosno da bi to postali) naravno da se salim o uticaju na cenu srpske maline ovih likova na cenu maline oni su zaista nebitni u celoj prici......mislim da sam ti dao odgovor nebojsa ako zelis vise detalja mogu ti pisati na pp
 
@Vladan.Spas
1997, bio sam dete, imao sam 9 godina, cena kupine je bila veća od maline . Malina je bila oko 12-13 dinara a kupina oko 18 dinara, ili oko 5 maraka. Sećam se da je bila velika potražnja, tada je u selo dolazio neki Papin i otkupljivao kupinu. Mislim da je to bila najbolja godina za kupinarstvo. Ne sećam se tačno koja je cena kupine bila sledeće godine a koja maline, samo znam da je cena maline bila veća od cene kupine prethodne godine, ali ne mogu sa sigurnošću da kažem koja jer se broja ne sećam(ipak sam bio dete). Sećam se da je bila dobra cena i da sam računao da će kupini biti još bolja ali nije, nije čak bila ni kao te godine već je bila niža. Sećam se da mi je majka rekla da je kupina jeftinija od maline i da je to bilo samo prošle godine. Vratih se ja u detinjstvo :osmeh:
E sad, da li se istorija ponavlja videćemo.
 
idem ovih dana u sela oko arilja uzica i ivanjice u obilazak i da vidim kome se sta nudi pa ce situacija na terenu najbolje da pokaze stanje u drzavu s malinu i raspolozenje nacije
 
da poljaci gruvaju gruvaju nema sta svake godine novi rekord a ove godine imali i dobre cene sad ce oni sami poceti da sade nove zasade ,a za dve godine ce imati duplo preko 200 000 tona ,pa nadam se ove godine da ce cena i kod nas biti odlicna pa cemo i mi prosiriti zasade za duplo pa ce nas opet neka polava ili susa rasturiti opet iz pocetka jer mi nemamo drzavu dok se poljak uklopi u svaku cenu ako je propao drzava pap subvenciju 0.20 eur po kg, ove godine dobra cena drzava ukinula 0,20 eur a i ne treba im kad je cena ok , mada pitanje bi bilo da smo i mi napravili oko 100 000 tona dal bi se taj poljak uklopio , ove godine i moze da se uzmu parice za dobar kvalitet al za dalje vreme smo pukli kao u fudbalu

ma mogu da zakicuju malinu evricima::novac:: i da subvencionisu kolko oce:cvetic: ,....
mi smo 1.500km juznije:cool: i imamo mnogo bolju zemlju :sreca:,uvek cemo imati bolji kvalitet ako ne zasseremo negde... :veseljak::
pa mi smo samo prosle nedelje imali mrazeve, ledenu kisu, snegove,:kisa: kod njih sve barem jos dvaput gore:zli: ,ove godine nema pojma toliki rod da nabace.:sjasi:
 
tako je rogi mi smo najbolji dok imamao vilamet i miker (cim pocnemo da sadimo polku polanu -heritige ...tulamen) gotovi smo to znam i siguran sam u ovo sto pisem.....
 
poljaci imaju jednu robu dosta losiju od nase , bude tu i ponesto da valja dok kod nas ima dosta dobre robe i ponesto lose sad smo mi u prednosti sto mezemo da i h vezemo evo dobre al moras uzeti i ovoga malko losijeg sok to poljaci nisu u mogucnosti za tako nesto to je praksa unazad oho hoohooo jer imamo neuprljan proizvod o kome na zalost niko ne vodi racuna sto je porazavajuce za nas proizvodjace ,ali mi smo sitna riba za te grosere koji nam kroje kapu
 
cuti ti poltronu....:riba:

Bravo za komentar

- - - - - - - - - -


-kupina , nenormalno viska cena u otkupu u rodu 2012 (cena kupine nikada u istoriji vocarstva srbije nije bila veca u otkupu u odnosu na cenu maline) jedini razlog jer je u USA (najveci porizvodjac i korisnik kupine) susa desetkovala rod, i u evropi je bila susa pa je potraznja bila mnogo mnogo veca nego ponuda i cena domace kupine je otisla u nebesa ) informacije koje imam je da su holandski nemacki engleski preprodavci nasu kupinu prodavali po 3,5 eura po 1 kg, to se u iducoj godini nece dogoditi (najbolji pokazatelj je divlja kupina koja je pratila cenu pitome i bila cak i skuplja, tuzno stoji po hladnjacama srbije i niko je nece a skupo je placena)-

Ovo sto si ti napisao za kupinu je toliko netacno da sam dugo razmisljao da li da odgovorim.
Drugarica iz srednje poseduje hladnjacu i igrom slucaja sam posedovao njen cenovnik. Cena maline je nesto veca od cene kupine u izvozu(godina 2011) a u otkupu je bila 2.5x veca.
Uz moj komentar kako sada to ona mi odgovara da najlakse pare su uvek uzimali od kupina!
Ove godine je to bilo nemoguce jer su im hladnjace bile prazne nakon otkupa malina.

I molim te bez tih geo/politickih analiziranja poljoprivrede jer ti i ne ide bas!!!! Toliko.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh